Kategori arşivi: Genel

Srebrenica katliamı kurbanları Bornova’da anıldı

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Boşnak Bornova’da anıldı. Bornova Belediyesi tarafından Çamdibi Atatürk Parkı içindeki Srebrenica Soykırım Anıtı önünde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. 26 yıl önce yaşanan acılar, kırmızı karanfiller bırakılan anıtın bulunduğu alanda sergilenen resimlerle bir kez daha hatırlandı.

Bornova Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı (SSDBiH) Hasan Sehovic, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanı Ömer Eren, Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ertuğrul Özer, Halilbeyli Bosna Hersek Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Celep, Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer, meclis üyeleri, çok sayıda Balkan derneği ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

SSDBiH Başkanı Hasan Sehovic, savaşı canlı yaşadığını belirterek, “Srebrenica söz konusu olduğunda konuşmak çok zor ama Bosna-Hersek’te yaşananların gelecek nesillere mutlaka anlatılması gerekiyor” diye konuştu. TBHKDF Başkanı Ömer Eren, Srebrenica katliamının Birinci Dünya Savaşı’nın ardından en büyük soykırım olarak tarihe geçtiğini vurguladı.

Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer, “Alija Izetbegoviç’in “Unutulan soykırım tekrarlanır” sözünü hatırlattı. Taşer, 1995 yılında Avrupa’nın ortasında yaşanan insanlık dramının unutulmaması gerektiğini dile getirdi. Tören alanında fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş sonunda Potocari Anıt Mezarlığı’daki defin töreni sırasında çektikleri fotoğraflardan oluşan “Ölüm yolunda barış için yürüyenler” konulu sergisi ziyarete açıldı.

Alagic: Srebrenica annelerinin cesareti hepimize ilham olmalı

Karşıyaka Belediyesi’nin Srebrenia katliamının 26. yılında düzenlediği anma etkinliğinde konuşan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını söyledi. Alagic, “Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diye konuştu.

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 26 yıl önce yaşanan soykırımın kurbanları çeşitli etkinliklerle anılıyor. Karşıyaka Belediyesi de Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde anma etkinliği düzenledi. Anma etkinliğinde fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in Srebrenica soykırımını konu edilen video sunumu izlendi, sanatçıların “Ölüm yolunda barış için yürüyenler” konulu sergisi gezildi. Sergide Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in katıldıkları Marş Mira yürüyüşü ve yürüyüş sonunda Potocari Anıt Mezarlığı’daki defin töreni sırasında çektikleri fotoğraflar yer aldı.

Etkinliğe Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Turgay ile Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak ev sahipliği yaptı. Anma etkinliğine Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büykelçi Naciye Gökçen Kaya, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Sehovic, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri (TBHKDF) Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Celep ve Neccar Er, TBHKDF Danışma Kurulu üyeleri Saadet Erciyas, Hüseyin Erciyas, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri Doğan Prepol, Nuriye Dilek Aksoy, muhtarlar, bürokratlar ve İzmir’de yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlar katıldı.

Atilla Baysak

Video sunumun ardından söz alan Atilla Baysak, “20. Yüzyıl’ın sonunda, bu çağda, modern Avrupa’nın göbeğinde böyle bir facia meydana geldi. Binlerce insan sadece Türk ve Müslüman oldukları için katledildi. Bütün dünya gözünü kapattı, kulaklarını tıkadı. Bu çok acı bir olay” dedi. Aile olarak sık sık Bosna Hersek’i ziyaret ettilerini anlatan Belediye Meclis Üyesi ve Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Köklerimiz orada, akrabalarımız var. 1878 yılında büyükbabamlar Avusturya Macaristan İmparatorluğu Bosna Hersek’e tekrar saldırdığında 1878 yılında Türkiye’ye, İzmir’e gelmişler. Şu an hala resmi, askeri haritalarda Boşnak Köyü diye geçen Küçük Çiğli’ye yerleşmişler. Bosna Hersek bizim Avrupa göbeğinde dost ve kardeş ülkemiz, bizim kendi evimiz. Bosna Hersek ile ilişkilerimizi en üst düzeyde tutmamız lazım.”

Hasan Sehovic de 1993 yılında Bosna Hersek’te savaş sürerken ailesiyle birlikte canlarını zor kurtararak Türkiye’ye sığındıklarını, o günden itibaren İzmir’de Karşıyaka’da yaşadıklarını anlattı. Bosna Hersek’te şu anda 3 milyon kişinin yaşadığını söyleyen Sehovic, “Bizim gibi Bosna Hersek’in iki milyon nüfusu yurt dışında şu anda. Nüfusun yüzde 57’si 94 ülkeye dağılmış durumda. Ne kadar büyük bir katliam ve ne kadar büyük darbe yedik, bütün dünyaya dağıldık” diye konuştu.

Bazı toplantılarda Bosna Hersek’te iç savaş olduğundan söz edildiğini söyleyen Hasan Sehovic, “Bosna Hersek’te kesinlikle iç savaş yoktu. 1991’de bağımsız olan Bosna Hersek ülkesi soykırım maksadıyla, toprakları işgal edilmek üzere saldırıya uğradı” dedi. 1992 sonlarına doğru Bosna Hersek’in yüzde 90’ının işgal altında olduğunu hatırlatan Sehovic, Sırbistan’ın Bosna Hersek’deki müslüman topluluğu yok etmek için stratejik bir planı uyguladığını söyledi.

Boşnak askerlerin Alija Izetbegoviç’in komutasında kahramanca savaşarak ülkeyi adım adım işgalden kurtardığını anlatan Sehovic, şu anda Bosna Hersek’in yüzde 49’unun da Sırplar’ın kontrolü altında olduğunu dile getirdi. “Hiçbir zaman içimizde kendi çocuklarımızda intikam almak ya da kin beslemek için büyütmedik” diyen Sehovic, sözlerini “Alija Izetbegovic’in dediği gibi yaşananları hiç bir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. Yaşasın Bosna Hersek, yaşasın Türkiye. Ne mutlu Türküm diyene” diyerek tamamladı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, her 11 Temmuz’da benzer anma etkinlikleri yapıldığında aynı duygunun, aynı etkiyle yaşandığını söyledi. 1995 yılında insanlığın yeryüzünün en korkunç katliamlarından birine tanık olduğunu anlatan Tugay, “Büyük bir acıyla hatırladığımız bu olay insanoğlunun geçmişten ders çıkarma, bu dünyayı tüm renkleriyle yaşayıp bölüşme konusunda ne kadar yetersiz ve unutkan olduğunu da göstermiştir” dedi. Hiçbir renk, ırk, köken, milliyetin böylesi katliamların, faciaların gerekçesi olamayacağını anlatan Cemil Tugay, “Bilinen rakamlarla en az 8 bin 372 insanın vahşice katletilmesiyle sonuçlanan bu elim olayı bugün unutmuyoruz, unutturmayacağız. Geçmişe kin besleyerek ve intikam niyetiyle değil, yaşananlardan ders çıkarmak, yeni katillerin yeni başka tuzaklar kurarak bu güzel dünyayı kan banyolarında boğmalarına fırsat ve izin vermemek için unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dr. Cemil Tugay

“Bosna Hersek’te çatışmaları, ölümleri engellemekle görevli ve sorumlu olanları savunmasız insanları vahşi katillerin eline terk edenleri, olanları yalnızca izlemekle yetinenleri de asla bağışlamıyoruz ve bağışlamayacağız. Hafıza olmadan gelecek öngörüsü yapılamaz. Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Yurtta barış dünyada barış’ derken yalnızca bir temenniyi değil, Srebrenica gibi faciaların yaşanmaması için her toplumda olması gereken erdemi ve kararlılığı da tanımlamıştır. Her katliam aynı zamanda toplumlara coğrafyalara insanlığa saldırıdır. dünyayı geliştirecek güzelleştirecek kuşaklar ile ürettiklerine karşı soykırımdır.”

Karşıyaka’nın kalbinin Bosna Hersek’te ve dünyanın bütün Srebrenica’larında attığını söyleyen Cemil Tugay, “Bu duygu düşüncelerle yitirdiğimiz her canı saygı ve hasretle anıyor, yakınlarının ve insanlığın acısını derinden paylaşıyorum” dedi. Tugay, sözlerini, “Karşıyakamızın kahramanlarından biri olan Kemal Baysak başkanımızı, o günlerde yüzlerce Bosnalı’yı buraya getirip ayakta tutan, onlara sahip çıkan ve istedikleri zaman geri dönmeleri için yardımcı olan büyük başkanımızı yine sevgiyle, hasretle, minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun” diye tamamladı.

Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic, Srebrenica bölgesinde yapılan soykırım kurbanlarını hüzünle anımsarken soykırımı yaşayıp hayatta kalan ve kanlı mirasıyla her gün yeniden karşılaşanları onore etmek gerektiğini söyledi. Türk halkı, grupların ve temsilcilerinin, Boşnak halkı üzerinde yapılan soykırımın unutulmaması için çabalarını çok değerli gördüklerini belirten Alagic, “Ülkemiz Bosna Hersek’i her zaman desteklediğinizi çok iyi görüyoruz. Bunu unutmayacağız. Yapılan kötülük ve zulmün unutulmaması için samimi ve candan eforlarınızı çok iyi biliyoruz” dedi.

Adis Alagic

“Srebrenica annelerini de unutmayalım. Onlar bize yaşanan vahşetleri ve bugün dahi yaşanan zulmü unutturmuyorlar” diyen Adis Alagic, “Kendileri tüm hayatta kalan Srebrenica halkı dahil çok çektiler. En yakınlarını kaybettiler, zulüm gördüler. Hayat ve geçim mücadelesini vermeye devam ediyorlar. Buna rağmen daha güzel ve adil bir dünyaya inanmaya devam ediyorlar. Ve o yönde mesajlarını vermek için güç buluyorlar. Onların tek istedikleri adaletin yerini bulmasıdır. Kurbanlar adalete tabidir, suçlular ise cezaya” diye konuştu. Srebrenica annelerinin cesaretinin, adalet araşıyı yolunda ısrarlı mücadelesinin hepimize ilham olması gerektiğine inandığını anlatan Alagic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bosna Hersek’te olan bu acılı olayların tüm dünyaya hatırlatması ve hatırlanması lazım. Bir ders çıkarması lazım. Soykırım hiçbir kimseye ve hiçbir yerde tekrarlanmaması lazım. Zulüm yenilmezse adalet galip gelmez. 8372 sayısını unutmayalım. Beş gün içinde katledilen Boşnak genç ve erkek sayısıdır bu. Tabii burada son olarak toplanmakla adalete ülkemize ve halkımıza çok önemli bir destek verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Son bir sözle bitirmek istiyorum konuşmamı. Zulümden uzak olan, zulmü yaşayan yaşamış olan gibi tepki verene kadar adalet yerini bulmaz. Burada ve Türkiye’de bulunan insanlar tüm dünyada nasıl yapılması gerektiğine örnektir. Biz de bosna Hersekliler olarak sizin hak ve adalet için ne kadar mücadele vermeye eğilimli olduğunuzu görünce biz de sizi örnek alıyoruz. Hepiniz sağ olun.”

Naciye Gökçen Kaya

Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya da Srebrenica’da yaşananların Avrupa’nın bu soykırım dünya tarihinin insanlık tarihinin bir kara lekesi olarak hafızalara kazındığını söyledi. “Demokrasi, insanlık, insan hakları konusunda bize ders vermeye çalışan Avrupa’nın gerçekleştirdiği bu soykırımı her zaman hatırlamamız, hatırlatmamız ve gerekmektedir” diyen Gökçen Kaya, “Boşnak lideri Izetbegovic’in dediği gibi, 8372 Boşnak kardeşimizin katledilişini Avrupaya Batıya her zaman hatırlatmamız bunu her zaman canlı tutmamız gerekmektir” diye konuştu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı olarak her zaman kardeş Bosna Hersek’in yanında olduklarını vurgulayan Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aziz şehitlerimizi kendi şehitlerimiz olarak görmekteyiz. Avrupa bu soykırımdan gerektiği kadar ders almamıştır. Avrupa müslümanları hala daha ayrımcılığa tabi tutulmaktadır. Birleşmiş Milletler gibi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra barışı korumak üzere kurulmuş bir örgütün eliyle veya onların göz yummasıyla gerçekleştirilmiş bir vahşeti, vahşi Srebrenica katliamını hiç bir zaman unutmayacağız, her zaman hatırlatacağız. Bu vesileyle Srebrenica katliamında hayatlarını kaybeden Boşnak kardeşlerimizin kederli ailelerine taziyelerimizi sunuyoruz, hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

 

Ahmet Kemal Baysak son yolculuğuna uğurlandı

Duayen sanayici, iş insanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu ve eski Karşıyaka Belediye Başkanı Ahmet Kemal Baysak son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir tedavi gördüğü hastanede verdiği yaşam mücadelesini 07 Ocak 2021 Perşembe gecesi kaybeden Baysak için ilk tören kurucuları arasında olduğu ve geçmiş dönemde İdare Komitesi Başkanlığı yaptığı Çiğli’deki İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yapıldı.

Ahmet Kemal Baysak için ikinci tören Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nun da içinde bulunduğu, kurucu ortağı ve onursal başkanı olduğu TERBAY Şirketler Topluluğu’nun merkezinde yer alan TERBAY Makine Endüstri ve Ticaret AŞ’de gerçekleştirildi.

1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı yapan ve ilçeye unutulmaz hizmetler veren Ahmet Kemal Baysak için üçüncü tören Karşıyaka Belediyesi önünde düzenlendi.

Ahmet Kemal Baysak’ın naaşı Karşıyaka Bostanlı’daki Hacı Mustafa Beşikçioğlu Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Ahmet Kemal Baysak için düzenlenen törenler, ailesi ve yakınlarının yanı sıra çalışma arkadaşlarını, milletvekillerini, yerel yöneticileri, iş ve politika dünyasından kişileri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnaklar’ı buluşturdu.

Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Cevat Mahmudovic ile Bosna Hersek Türkiye Büyükelçisi Adis Alagic de törenlere katılanlar arasında yer aldı.

Ahmet Kemal Baysak’ın kabrine, Bosna-Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı Alija Izetbegovic’in Sarajevo’da Kovaci Şehitliği’ndeki kabrinden, Çanakkale Şehitliği’nden, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Terbay Makina Endüstri ve Ticaret AŞ fabrikasının bahçesinden getirilen topraklar döküldü.

Fahri Başkonsolosumuz Ahmet Kemal Baysak hayata veda etti

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, duayen sanayici, iş insanı ve eski Karşıyaka Belediye Başkanı Ahmet Kemal Baysak yaşama veda etti. Baysak’ın vefatı, yalnızca Türkiye ve Bosna Hersek’te değil, Balkanlar’da, Kırım’da ve tüm Türk dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Ahmet Kemal Baysak, bir süredir tedavi gördüğü hastanede verdiği yaşam mücadelesini 07 Ocak 2021 Perşembe gecesi kaybetti. Türkiye ile Bosna Hersek, Balkan ve Türk dünyası ülkeleri arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesi için unutulmaz hizmetler veren Baysak, 11 Ocak 2021 Pazartesi günü pandemi koşullarında düzenlenecek törenlerin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Ahmet Kemal Baysak için ilk tören kurucuları arasında olduğu ve geçmiş dönemde İdare Komitesi Başkanlığı yaptığı Çiğli’deki İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak. Atatürk Heykeli yanındaki alanda düzenlenecek tören saat 10.00’da.

Ahmet Kemal Baysak için ikinci tören Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nun da içinde bulunduğu, kurucu ortağı ve onursal başkanı olduğu TERBAY Şirketler Topluluğu’nun merkezinde yer alan TERBAY Makine Endüstri ve Ticaret AŞ’de düzenlenecek. Ankara Caddesi Üzerindeki TERBAY AŞ’nin bahçesindeki tören saat 11.00’de.

1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı yapan Ahmet Kemal Baysak için üçüncü tören Karşıyaka Belediyesi önünde düzenlenecek. Baysak’ın unutulmaz hizmetler verdiği Karşıyaka Belediyesi hizmet binası önündeki tören saat 12.00’de.

Ahmet Kemal Baysak, Bostanlı’daki Hacı Mustafa Beşikçioğlu Camisi’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra son yolculuğuna uğurlaracak. Baysak’ın naaşı Soğukkuyu’daki aile kabristanında toprağa verilecek.

Baysak’tan Güneş için başsağlığı mesajı

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanımız Mustafa Güneş’in vefatına ilişkin başsağlığı mesajı yayınladı. Güneş’in vefatından derin üzüntü duyduğunu bildiren Baysak, mesajında şöyle dedi:

“Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanımız Mustafa Güneş, koronavirüs (Covid-19) hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Manisa Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde 1 Aralık 2020 Salı günü hayata veda etti. Çok değerli kardeşimizin erken yaşta vefatından derin üzüntü duyduk. Merhumun cenazesi doğup büyüdüğü, hayatını devam ettirdiği, kalkınması ve gelişmesi için olağanüstü çaba harcadığı Halilbeyli köyünde toprağa verildi.

Onun gerek iş insanı olarak, gerekse Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı olarak Boşnak dünyasına verdiği hizmetler ve katkılar unutulmayacak. Onu çok arayacak, özleyeceğiz, unutmayacağız. Allah rahmet eylesin. Cennet mekanı olsun. Başta Güneş (Yakupović) ailesine, yakınlarına ve tüm Boşnak dünyasına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.”

Federasyon Başkanımız Mustafa Güneş hayata veda etti

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Başkanı Mustafa Güneş, koronavirüs (Covid-19) hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Bir süredir Manisa Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi gören Mustafa Güneş’in ağabeyi Ferhat Güneş de 28 Kasım 2020 günü aynı hastalık nedeniyle yaşamını yitirmiş ve aynı gün toprağa verilmişti.

Sınırlı Sorumlu Halilbeyli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı’nı da yürüten Mustafa Güneş, 14 Nisan 2019 günü yapılan genel kurulda Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmişti.

Mustafa Güneş, 1963 yılında İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Halilbeyli Köyü’nde dünyaya geldi. 57 yaşında hayata veda eden Mustafa Güneş evli, ikisi kız üç evlat ve dört torun sahibiydi.

Mustafa Güneş’in cenazesi 01 Aralık 2020 Salı günü (bugün) Halilbeyli Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güneş’in (Yakupović) Boşnak dünyasına hizmetleri unutulmayacak. Güneş ailesinin, yakınlarının ve tüm Boşnak dünyasının başı sağ olsun.

Bosna Hersek’teki yerel seçimler

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu, Bosna Hersek’te 4 Ekim 2020 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak ülke dışındaki vatandaşları için bir duyuru yayınladı. Oy kullanacak Bosna Hersek vatandaşlarının seçmen kayıtlarının sürdüğü bildirilen duyuru şöyle:

LOKALNI IZBORI U BOSNI I HERCEGOVINI
4. OKTOBAR 2020

Obavještavaju se državljani Bosne i Hercegovine da je u toku registracija glasača za glasanje izvan BiH za lokalne izbore u BiH, koji će se održati u nedjelju 4.10.2020. godine.

Prijave birača za glasanje izvan BiH moraju biti dostavljene u Centralnu izbornu komisiju BiH ( u daljnjem tekstu CIK BiH ) u skladu sa rokom koji će biti naknadno određen od strane CIK BiH i objavljen putem medija, internet stranice CIK BiH, diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH i udruženja građana BiH u inostranstvu i kancelarije međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija koje rade na pitanju izbjeglica i pitanju migracija.

Svi birači koji su glasali na prethodnim Općim izborima 2018. godine, ispunjavaju obrazac prijave PRP-2 i isti dostavljaju CIK BiH priloživši uz obrazac kopiju jednog od važećih identifikacionih dokumenata sa fotografijom.

Svi birači koji nisu glasali na posljednjim Općim izborima 2018. godine ili se prvi put prijavljuju ispunjavaju i potpisuju obrazac PRP-1 i isti dostavljaju CIK BiH, uz relevantne priloge.

Državljani BiH koji privremeno borave izvan BiH, da bi se prijavili za glasanje izvan BiH potrebno je da posjeduju važeći identifikacioni dokument BiH ( kopija jednog od tri važeća dokumenta-lična karta ili vozačka dozvola ili pasoš BiH ).

Ako imate status izbjeglice, a ne posjedujete važeće dokumente BiH, uz prijavni obrazac dostavljate:
-dokument za dokazivanje državljanstva ( uvjerenje o državljanstvu BiH ne starije od 6 mjeseci ili kopiju važećeg pasoša );
-dokument za dokazivanje identiteta sa fotografijom ( kopiju važećih isprava izdatih od strane zemlje domaćina ili kopiju izbjegličkog kartona izdatog od vlade zemlje domaćina ili druge međunarodne organizacije );
-dokaz o prebivalištu u BiH ( kopiju potvrde o prebivalištu ili kopiju lične karte u cjelosti iz 1991. godine ).

Detaljne informacije o načinu prijave i potrebnim dokumentima koji se prilažu uz prijavu možete pročitati u Vodiču za birače izvan BiH.

VAŽNO-Popunjen obrazac prijave za glasanje izvan BiH treba biti potpisan istovjetno kao i dokument koji se prilaže zajedno s kopijom važećeg identifikacionog dokumenta, pasoš, lična karta ili vozačka dozvola, (i drugih traženih dokumenata ako imate status izbjeglog lica iz BiH), te dostaviti Centralnoj izbornoj komisiji BiH na adresu :
a) Izbori u Bosni i Hercegovini / Poštanski pretinac 451 / 71000 Sarajevo / Bosna i Hercegovina ( putem pošte ) ili
b) poslati telefaksom na sljedeće brojeve: +387 33 / 251-333 i +387 / 33 251-334 ili
c) elektronskim putem na e-mail: prijavapp@izbori.ba

Obrazac prijave može se naći na linku:

http://www.izbori.ba/Lokalni_izbori_2020/

Provjera pristigle prijave se može izvršiti putem dežurnog telefona: +387 33 251 331 i +387 33 251 332 ili na Е-mail: Info@izbori.ba

NAPOMENA:
Ukoliko je glasač pri popunjavanju obrasca odabrao da glasa u DKP-u BiH, a ne stvore se uslovi za glasanje u istom (o čemu odlučuje Centralna izborna komisija BiH ) istom će biti omogućeno glasanje poštom.

Istanbul, 15.05.2020.g

GENERALNI KONZUL
Siniša Mihailović


CONSULATE GENERAL OF BOSNIA AND HERZEGOVINA
Dikilitaş Mah.Yeni Gelin Sk. No:6, Kat:3, Beşiktaş – Istanbul
Tel: +90 212 236 69 34 / Fax: +90 212 236 28 31
E-mail: gcobih.istanbul@gmail.com

Yazı ekindeki formları aşağıdaki bağlantıları tıklayarak indirebilirsiniz.

Forma 2020 PRP-2

Pismo biracima izvan BiH 2020 BOS

PRP 1-BH Obrazac za glasanje izvan BiH – BOS

Vodič 2020 BOS (003)

Mostar Yağmurları Müzik Topluluğu İzmir’de konser verdi

Bornova Belediyesi, Bosna Hersek’ten gelen Mostarske Kiše (Mostar Yağmurları) Müzik Topluluğu’nun unutulmaz konserine ev sahipliği yaptı. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen konser, İzmir ve çevresindeki Boşnaklar’dan büyük ilgi gördü.

Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi’nde gerçekleşen konserde Amra Dugalić yönetimindeki Mostarske Kiše Müzik Topluluğu, sevdalinkaların yanı sıra Türkçe şarkılar ve İstiklal Marşı’nı seslendirdi. Topluluğun konserini Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Başkanı Hasan Šehović, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) yönetimini oluşturan derneklerin başkanları birlikte dinledi.

Konseri dinleyen Boşnak vatandaşlar, zaman zaman topluluğun seslendirdiği sevdalinkalara eşlik etti. Dinleyicilerin coşkusuna ortak olan Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya konserin düzenlenmesine katkıları, Mostarske Kiše Müzik Topluluğu’nun yöneticisi Amra Dugalić’e de verdiklerini unutulmaz konser için teşekkür plaketi sundu. SSDBiH Başkanı Šehović birliğin, TBHKDF önceki dönem başkanları Cemal Şenel ve Zekai Erşan da Atila ve Dugalić’e teşekkür ederek federasyonun filamalarını verdi.

Mostarske Kiše Müzik Topluluğu’nun yöneticisi Amra Dugalić, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya Mostar Köprüsü’nün betimlendiği bir tabloyu armağan etti. Eşinin Boşnak, iki de Boşnak kız babası olduğunu dile getiren Atila,”Bosna Hersek’ten buraya gelerek bize bu güzel geceyi yaşatan sanatçılarımıza ve bu geceyi düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Amra Dugalić de konukseverlikleri için Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’a, SSDBiH Başkanı Hasan Šehović’e, TBHKDF yöneticilerine teşekkür etti.

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Halilbeyli Bosna Hersek Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Eren, Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mergen ile İzmir Sancak Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Ok da Mostarske Kiše Müzik Topluluğu’nun konserini dinleyenler arasında yer aldı.

Hatica Mehmedovic hayata veda etti

Bosna Hersek’te 1992’den 1995’e kadar devam eden iç savaş sırasında onbinlerce kişi hayatını kaybetti. Üç yıldan fazla süren bu savaş sırasında 50 bin kişi işkence gördü, 20 bin kişi tecavüze uğradı. Yaklaşık 1,2 milyon kişi yerinden yurdundan oldu.

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Müdürü Amor Mašović’in verdiği bilgiye göre, Bosna Hersek’te yaşanan savaşta 32 bin 152 kişi kayboldu. Bunların 25 bini toplu ve diğer mezarlarda bulundu, kimlikleri belirlendi ve ailelerine teslim edilip defnedildi.

Savaş süresince sürdürülen katliamlardan biri de Bosna Hersek’in doğusunda, Sırbistan sınırına 10 kilometre uzaklıkta bulunan Srebrenica’da Sırplar tarafından gerçekleştirildi. Srebrenica, Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge olarak ilan edildikten iki yıl sonra, 1995 yılının Temmuz ayında 2. Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen en büyük toplu katliamının kurbanı oldu.

Sırp kuvvetleri Srebrenica’da beş gün içinde 8 bin 372 Boşnak’ı öldürdü, yüzlerce kadına ve küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz etti. Bir gün içerisinde 20 binin üzerinde mülteci Srebrenica’dan zorla çıkarıldı.

1992-1995 yılları arasında sistematik olarak yürütülen büyük çaplı bir etnik temizliğe maruz kalan Bosna’nın doğu yakasında, Sırp kuvvetleri Boşnaklar’a karşı her türlü savaş suçunu işledi. Srebrenica’dan Tuzla’ya uzanan yolda 10 gün içerisinde 10 binden fazla kişi katledildi.

Evlatları ve kocalarıyla yaşadıkları mutlu hayatları yok edilen ve yapayalnız kalan Srebrenicalı anneler, haklı davalarını dünyaya anlatmak için dernekler kurdu ve sosyal hayatın içine girdi. Srebrenicalı annelerin çığlıkları sayesinde Birleşmiş Milletler ve Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 2004 yılında Srebrenica’da yaşananları “soykırım” olarak tanımladı.

Soykırımda eşini ve iki oğlunu kaybeden Srebrenica Anneleri Derneği Başkanı Hatica Mehmedovic de haklı davası için mücadele eden annelerdendi. Birleşmiş Milletler ve Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ndeki adalet arayışının sembol isimlerinden biriydi.

Savaşta ve soykırımda yakınlarını kaybeden tüm annelere esin kaynağı olan Hatica Mehmedovic, soykırımın ardından 23 yıl boyunca adalet mücadelesi vermekle kalmadı. Yakalandığı hastalığa karşı da mücadele veren Hatica Mehmedovic, 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü Sarajevo’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

66 yaşında hayata veda eden Hatica Mehmedovic’in cenazesi 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü Srebrenica’daki Çarşı Camisi’nde kılınacak namazın ardından dünyaya geldiği Bektici köyünde toprağa verilecek. Srebrenicalı annelerin hukuk mücadelesinin sembol ismi Hatica Mehmedovic her zaman saygıyla hatırlanacak.

Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Allah rahmet eylesin, cennet mekanı olsun.