6. Balkanlılar Halk Dansları Festivali sona erdi

“6. Balkanlılar Halk Dansları Festivali” için 10 ayrı ülkeden İzmir’e gelen halk oyunları ekipleri, festivalin final gecesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir araya geldi. Festival coşkusunu kentin dört bir yanında İzmirlilerle birlikte 6 gün boyunca yaşayan ve yaşatan konuk ülke ekiplerine teşekkür eden Aziz Kocaoğlu, “Kültürlerin kaynaşacağı bu anlamlı etkinliğin, barışa ve dostluğa her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyulan günümüz dünyası için anlamlı ve kalıcı bir örnek olacağına yürekten inanıyorum” dedi. Seneye aynı coşkuyu tekrar paylaşmayı dileyen Kocaoğlu, “Sizleri seneye tekrar İzmir’de görmekten çok mutlu olacağım” diyerek ekip temsilcilerine teşekkür plaketi verdi.

Gecede Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şener, Makedonyalı Göçmenleri Birleştirme, Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Şaban Yaprak ve Başkan Vekili Mevlüt Hepseven, Arnavutluk Likenas Belediye Başkanı Edmond Themelko, Makedonya Üsküp Müzesi Müdürü Jasmina Nameciva ve Gaziemir Belediyesi Halk Dansları Koordinatörü’ne teşekkür plaketleri verildi.

Güzellik yarışması da yapıldı

Festival için kente gelen konuk ülke ekipleri arasında bir de güzellik yarışması düzenlendi. Her gruptan üçer güzelin katıldığı yarışmanın birinciliğini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ın çektiği kura ile Bosna Hersek’ten Selma Dizdarevic ve Romanya’dan Silvia Paun birlikte paylaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonları’nın da katkı koyduğu “6. Balkanlılar Halk Dansları Festivali”ne bu yıl Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Slovenya ve Yunanistan olmak üzere 10 ülke konuk edildi.

Karadağ heyeti Büyükşehir, EBSO ve İzTO’yu ziyaret ett.

Karadağ Cumhuriyeti’nin Bar kenti ile Bornova’nın kardeş kent olması yolunda iyi niyet protokolü imzalamak üzere İzmir’e gelen heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan’ı, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanvekili Akın Kazançoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete Karadağ Meclis Başkan Vekili ve Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder, Milletvekili Suljo Mustafic, Bar Belediye Başkan Yardımcısı Zdravko Gvozdanovic ile Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bar Belediyesi Özel Kalem Müdürü Andro Drecum, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat Şenay Biçer ile yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Ziyaretlerde iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin iyileştirilmesi ve her alanda işbirliğinin güçlendirilmesi gereği dile getirildi. Karadağ heyetinin EBSO ziyaretine Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da katıldı.

Bosna Hersek heyeti Kocaoğlu’nu ziyaret etti

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “6. Balkanlılar Halk Dansları Festivali” nedeniyle İzmir’e gelen Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Kocaoğlu, Bosna Hersek ile Türkiye’nin kardeş ülkeler olduğunu söyledi. İzmir’i çok sevdiğini belirten Büyükelçi Dragoljub Ljepoja ise “Burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Sizi de Bosna- Hersek’e davet ederek sizlerin de kendinizi evinizde hissetmenizi sağlamak istiyoruz” diye konuştu. Ziyarette İzmir Fahri Konsolosu Kemal Baysak da hazır bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl altıncısı düzenlenen ve Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonları’nın da katkı koyduğu “Balkanlılar Halka Dansları Festivali”, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Slovenya ve Yunanistan’ın katılımıyla 28 Aralık 2010 tarihine kadar sürecek.

Bornova ve Bar kardeş kent olma yolunda

Karadağ’ın Bar kenti ile Bornova’nın kardeş kent olmaları yolunda bir adım daha atıldı. İki kent arasında kardeş kent ilişkisi kurulması yolunda iyi niyet protokolü Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle imzalandı. Protokole Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ile Bar Belediye Başkan Yardımcısı Zdravko Gvozdanovic imza koydu. Protokolün imza törenine Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Ramo Bralic, Karadağ Meclis Başkan Vekili ve Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder, Karadağ Milletvekili Suljo Mustafic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bar Belediyesi Özel Kalem Müdürü Andro Drecum, Türkiye Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat Şenay Biçer ile yönetim ve gençlik kolları üyeleriyle aileleri Karadağ’dan göç eden vatandaşlar katıldı.

Karadağ heyeti Bornova Belediyesi’ni ziyaret etti

Karadağ Cumhuriyeti’nin Bar kenti ile Bornova’nın kardeş kent olması yolunda iyi niyet protokolü imzalayan heyet, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ı ziyaret etti. Ziyarete Karadağ Meclis Başkan Vekili ve Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder, Milletvekili Suljo Mustafic, Bar Belediye Başkan Yardımcısı Zdravko Gvozdanovic ile Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bar Belediyesi Özel Kalem Müdürü Andro Drecum, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat Şenay Biçer ile yönetim kurulu üyeleri, gençlik kolları başkanları katıldı. Ziyarette iki ülke ve iki kent arasında her alanda işbirliği yapılması isteği dile getirildi.

Demirtaş: Mostar’a köprü konusunda mahcubuz

Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın İzmir Ticaret Odası Ekrem Demirtaş’ı ziyaretinde Mostar’a köprü yapımı konusunda verilen ve yerine getirilmeyen sözler dile getirildi. Yıllar önce Baysak ile Bosna Hersek’e gittiklerini, ziyaretler ve görüşmeler yaptıklarını anlatan İzTO Başkanı Demirtaş, izlenim ve anılarını paylaştı. Evinde Bosna Hersek’ten anı olarak aldığı bakır kaseden çorba içtiğini söyleyen Ekrem Demirtaş, Mostar’a köprü yapımı konusunda bir mahcubiyetleri olduğunu belirterek “Mostar Köprüsü ile ilgili bir sözümüz vardı, yapamadık” diye konuştu. Demirtaş, eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhan Özfatura’nın Neretva Nehri üzerindeki tarihi Mostar Köprüsü yanında yeni bir köprü yapılacağı konusunda söz verdiğini, ancak bunu yerine getiremediklerini söyledi.. Ahmet Kemal Baysak da üç akrabasının Mostar’da olmasına rağmen buraya gidemediğini anlatarak “Her seferinde utancımdan Mostar’ı pas geçtim. O dönem Bosnalılar da maket projeler getirdiler ama köprü bir türlü yapılmadı. Köprüye hala ihtiyaç var” dedi.

Bosna Hersek ile ticari ilişkiler düşük düzeyde

Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat Şenay Biçer ile birlikte İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat Şenay Biçer ile İzTO başkanvekillerinin de katıldığı ziyarette iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ele alındı. Tarihsel ve kültürel bağları olan, birbirine çok yakın iki ülke arasındaki ticari ilişkinin çok düşük düzeyde olduğunu belirten İzTO Başkanı Demirtaş, Bosna Hersek ile daha fazla ticaret yapılması gerektiğini söyledi. Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, özellikle bankacılık ve çeşitli yatırımlarda ortak şirketlerin kurulabileceğini dile getirdi. Türkiye’ye her yıl 100 bin Boşnak turistin geldiğini anlatan Ljepoja, önümüzdeki Şubat ayı sonunda da Bosna Hersekli bir grup işadamının Bursa, Konya, İstanbul ve İzmir’i ziyaret edeceğini duyurdu.

Baysak’a “fahri doktorluk” ve “üstün hizmet nişanı”

Azerbaycan Vektör Beynelhalk İlim Merkezi (VEKTÖR), Türk dünyası için yaptığı çalışmalar ve verdiği katkılar nedeniyle iş adamı, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a “fahri doktorluk” ünvanı verdi. Baysak ayrıca Birleşmiş Milletler’in “üstün hizmet nişanı” ile onurlandırıldı.

Kıbrıs Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nun (KIBATEK), 27. Uluslararası Edebiyat Şöleni’ni İzmir’de gerçekleştiriliyor.

Şölene Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Güney Kore Bulgaristan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Özbekistan, Polonya, Romanya, Yunanistan’dan şair, yazar, edebiyatçı, çevirmen, sanatçı ve gazeteciler katılıyor.

Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen KIBATEK 27. Uluslararası Edebiyat Şöleni’nin açılış etkinliğinde Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a Azerbaycan Vektör Beynelhalk İlim Merkezi’nin (VEKTÖR) fahri doktorluk beratı verildi.

Yaşam öyküsünün anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından Baysak’a cübbesini bu ünvana sahip Ürdün Fahri Konsolosu Ömer Kaplan ile İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Necdet Doğanata giydirdi.

VEKTÖR Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Elçin İskenderzade, törende Ahmet Kemal Baysak’a Birleşmiş Milletler Türk Dünyası Temsilcisi sıfatıyla “üstü hizmet nişanı”nı taktı ve beratını verdi. Prof. Dr. İskenderzade, uluslar arası bilimsel kuruluşların genel kurul üyelerinin oluşturduğu BM Ödül Komitesi’nin verdiği nişanı Baysak’a takmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Değerli büyüğümüz Ahmet Kemal Baysak’ın Türk dünyası ve Türk dilinin konuşulduğu ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin gelişmesi için gösterdiği çabalar her türlü takdirin üzerindedir. Bir matematik profesörü olarak, her görüşmemizde Kemal Baysak üniversitesi ve ekolünden diploma almış gibi hissediyorum. Ona VEKTÖR Akademik Kurulu’nun kararıyla fahri doktorluk cübbesini giydirmenin, ana sütü gibi hak ettiği Birleşmiş Milletler Ödül Komitesi’nin üstün hizmet nişanını yakasına takmanın şerefini yaşıyorum.”

Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve KIBATEK kurucu üyesi ve destekleyicisi Ahmet Kemal Baysak, fahri doktorluk ve üstün hizmet nişanı ile onurlandırılmasından duyduğu memnunluğu dile getirdi. Baysak, VEKTÖR Akademik Kurulu ile Birleşmiş Milletler Ödül Komitesi üyelerine kendisi ve bu onuru paylaşan ailesi adına teşekkür etti.

Bosna Hersek eski Büyükelçilik Müsteşarı – Türkiye Bosna Hersek Dostluk Derneği Genel Sekreteri Faruk Hacıbegiç, Bosna Hersek Yazarlar Birliği Başkanı Amir Brka ve eşi Aida Brka, Ahmet Kemal Baysak’ı fahri doktorluk ve üstün hizmet nişanı verilmesinden dolayı kutladı. Ödül töreni, Azerbaycan Televizyonu AzTV tarafından yayınlanmak üzere baştan sona görüntülendi.

Baysak’a “fahri doktorluk” ünvanı

27. Uluslararası Edebiyat Şöleni
Kıbrıs Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nun (KIBATEK) düzenlediği 27. Uluslararası Edebiyat Şöleni, 4 – 6 Aralık 2010 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek Bu yılki etkinliğe 16 ülkeden 30 dolayında şair, yazar, akademisyen, çevirmen, sanatçı ve basın – yayın mensubu katılacak. Etkinlik kapsamında düzenlenen törende KIBATEK 2010 Uluslararası Edebiyat Ödülü sahibini bulacak. Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve KIBATEK kurucu üyesi Ahmet Kemal Baysak ile İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Necdet Doğanata’ya Azerbaycan Vektör Beynelhalk İlim Merkezi’nce “Fahri Doktorluk” ünvanı İzmir Üniversitesi’nde düzenlenen törenle verilecek. 27. Uluslararası Edebiyat Şöleni kapsamında “Dünyada Türkçe ve Türk Edebiyatları” konulu uluslararası panelin yanı sıra dört ayrı uluslararası şiir şöleni, kitap ve resim sergileri, imza saatleri gibi etkinlikler yer alacak.