Aylık arşivler: Şubat 2011

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak, Karadağ’ı ziyaret etti

Karadağlılar somut adımlar atılmasını bekliyor

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Vekili Rifat Rastoder’in davetlisi olarak bu ülkenin başkenti Podgorica’ya gitti. Baysak, Podgorica’nın ardından Bornova’nın kardeş şehir olma yolunda iyi niyet protokolü imzaladığı Bar kentini de ziyaret ederek kent yöneticileriyle görüştü.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 10 – 12 Şubat 2011 tarihlerinde Karadağ Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Baysak, aynı zamanda Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı olan Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Vekili Rifat Rastoder’in çağrısı üzerine gerçekleşen ziyarettte, Karadağ Müslüman Boşnak Forumu Başkanı Hüseyin Tuzoviç ve Bar Müslüman Birliği Başkanı ve Karadağ Cumhuriyeti Meclis Üyesi Suljo Mustafic ile bir araya geldi.

Rifat Rastoder, geçen yıl Aralık ayı sonunda Bar kenti ile kardeş şehir ilişkisi kurma yolunda iyi niyet protokolü imzalayan Bornova Belediyesi’nin davetlisi olarak İzmir’e geldiklerini anımsattı. Bu ziyaret sırasında bir dizi görüşme yaptıkların anlatan Rastoder, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası ile İzmir Ticaret Odası’nı ziyaretlerinde ele alınan işbirliği konularında somut adımlar atılmasını beklediklerini dile getirdi.

Rifat Rastoder, Karadağ’dan Türkiye’ye göç eden ve Karadağ’da yaşayan soydaşlarımızın karşılıklı ziyaretler yoluyla ilişki ve iletişimlerinin geliştirilmesini arzuladıkların vurguladı. Rastoder, bu amaçla İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ve Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ı ziyaretleri sırasında görüşülüp üzerinde anlaşmaya varılan projenin de en kısa sürede yaşama geçmesini beklediklerini söyledi.

Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Vekili Rifat Rastoder ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağlı parlamenter Mustafiç ile birlikte Bar kentine geçti. Rastoder, Baysak ve Mustafiç’i Bar Belediye Başkanı Zarko Pavicevic, Bornova ziyaretine katılan delegasyonla birlikte karşıladı.

Pavicevic, Bar delegasyonunun Bornova’dan son derece olumlu izlenimlerle döndüğünü, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın her alanda işbirliğine her türlü desteği vermesini takdirle karşıladıklarını söyledi. Bornova Belediyesi’nin konukseverliğine teşekkür ettiklerini belirten Pavicevic, onları Bar’da ağırlamak büyük mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi. Zarko Pavicevic, konuklarını akşam yemeğinde ağırladı.

Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Vekili Rifat Rastoder, “Bosna Hersek Fahri Konsolosu Sayın Kemal Baysak’ın yalnızca Türkiye ile Bosna Hersek değil, iki ülke ile Karadağ arasında her alanda işbirliğin gelişmesi için çaba harcıyor, destek veriyor, yardımlarda bulunuyor. Her davetimizde Karadağ’ı ve bizleri ziyaretinden dolayı kendisine müteşekkiriz” dedi. Rastoder, Baysak’ın Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği’nin Mayıs ayında yapılacak kongresine katılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ Cumhuriyeti’nin Podgorica, Bar ve Tuzi kentlerine yaptığı ziyaretlerden son derece olumlu izlenimlerle ayrıldığını söyledi. Baysak, “Karadağ Cumhuriyeti ile Türkiye arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz. Misafirperverlikleri için Karadağlı dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Baysak savaş mağduru kadınları ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’in Ilijas kentindeki “Zlatne Ruke” (Altın Eller) Kadın Derneği’ni ziyaret etti. Eşini, çocuğunu veya yakın akrabasını savaşta kaybeden, “savaş mağduru” kadınların acılarını paylaşan Baysak, onları çatısı altında toplayan derneğe her türlü katkıyı vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, bir dizi ziyaret için gittiği ülkenin Ilijas kentinde Belediye Başkanı Nusret Masiç’i makamında ziyaret ederek görüştü. Masiç, Bosna Hersek kökenli Türk siyaset insanı ve işadamı Baysak’ı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Ahmet Kemal Baysak’a Bosna Hersek için yaptıklarından ötürü, teşekkürün ifadesi olarak fahri konsolosluk verildiğini anımsatan Nusret Masiç, “örnek insan” diye tanımladığı Baysak’a kentin ekonomik, sosyal durumu ve belediyenin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Masiç, bölgede etkin olan tarım ve turizm, ağaç işleri ve metalürji sektörünün gelişimi için Türk işadamlarıyla işbirliği olanaklarının araştırılacağını, bu konuda destek beklediklerini dile getirdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye’den işadamlarının Iliyaj’ı ziyaret ederek bölgedeki sektörlerle ekonomik işbirliği yapılmasını sağlamaya çalışacaklarını söyledi. Baysak, eğitim ve kültür alanında kurulacak ilişkilerle başlayacak işbirliğinin sosyal ve ekonomik alan başta olmak üzere öteki ilişkilerin de başlangıcı olacağını belirtti.

Ziyaretin anısına birbirlerine çeşitli armağanlar veren Masiç ve Baysak, daha sonra birlikte savaş mağduru kadınları çatısı altında toplayan “Zlatne Ruke” (Altın Eller) Kadın Derneği’ni ziyaret etti. Altın Eller Kadın Derneği Başkanı Sedika Duraçak, geçen yıl Ekim ayında, 60 üyeleriyle birlikte, İzmir’de ziyaret ettikleri ve büyük konukseverlik gösteren Ahmet Kemal Baysak’ı derneklerinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Kimi dernek üyeleri, konuklarını geleneksel giysileriyle karşılarken, dernek merkezinin girişine yaptırılan, Ahmet Kemal Baysak’ın granit üzerine işli fotoğrafının yer aldığı, “Büyük adama büyük teşekkür” yazılı plaket sürpriz oldu. Dernek Başkanı Duraçak, derneğe katkılarından dolayı Baysak’a duydukları minnettarlığı bu plaketle anlatmak istediklerini dile getirdi.

Derneğin temel amacının yaşam koşullarını iyileştirmek için kültür ve eğitim projelerini yaşama geçirmek olduğunu kaydeden Sedika Duraçak, savaş mağduru kadınların dernekte geleneksel el sanatlarıyla uğraştıklarını, bir yandan yaptıkları ürünleri satarak gelir sağladıklarını anlattı. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Baysak, kendi ürettikleri, geleneksel özellikli, el yapımı armağanlar sunan savaş mağduru kadınların acılarını paylaştı.

Dernek çatısı altında buluşan kadınların savaş sırasında büyük acılar yaşadığını, eşleri, oğulları, yakınları toplanıp götürüldüğünü, pek çoğunun katledildiğini anlatan Baysak, “Aradan 15 yıl geçmesine rağmen hala haber alınamayanlar var. Ne yazık ki savaş mağduru birçok kadın şu ana kadar eşinden oğullarından hiç bir haber almış değil” dedi. Ahmet Kemal Baysak, çok önemli bir görev gören Altın Eller Kadın Derneği’ne her türlü katkıyı vermeye hazır olduğunu, acılarıyla baş etmeye çalışan savaş mağduru kadınların her zaman yanlarında olacağını tekrarladı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak ve Altın Eller Kadın Derneği yöneticileri, ziyaret anısına birbirlerine çeşitli armağanlar vererek teşekkür etti.