Prijedor’dan Baysak’a teşekkür ziyareti

Bosna Hersek’in Prijedor kenti yöneticileri Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Prijedor Belediyesi Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç, Manisa ve İzmir’den ikişer ressamı şehirlerinde düzenlenecek koloni çalışmalarında ağırlamak istediklerini söyledi.

Bosna Hersek’in Prijedor kentinden gelen heyet, kardeş kent oldukları Manisa’da 471. Mesir Şenliği’ne katıldı. Prijedor Belediyesi Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç ve belediye meclis üyeleri Dr. Vlado Radiç, Nihad Foriç, Dr. Zlatko Şkeriç, Brane Radanoviç’ten oluşan heyet, şenlikten sonra İzmir’e gelerek Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti.

Manisa ile kardeş şehir olmalarını Baysak’a borçlu olduklarını belirten Dr. Azra Paşaliç, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda işbirliği gelişmesine Bosna Hersek Fahri Konsolosuluğunun önemli katkı koyduğunu söyledi. Dr. Paşaliç, bu köprüyü kullanarak iki ülke ve iki kent arasında her alanda işbirliğinin yapılabileceğini dile getirdi.

Prijedor Belediye Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç, Prijedor Belediyesi’nin her yıl mayıs ayında dünyanın ünlü resamlarının katıldığı ve bir hafta devam eden koloni çalışması yapıldığını anımsattı. Dr. Paşaliç, kardeş kent Manisa ve İzmir’den ikişer ressamın bu koloni çalışmalarına katılmasını arzu ettiklerini söyleyerek Baysak’tan bu katılımın sağlanması konusunda destek istedi.

Dr. Azra Paşaliç, Manisa ve İzmir’de ağırlanmaktan, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etmekten son derece mutlu olduklarını söyledi. Kendisi dışında heyette bulunan meclis üyelerinin Türkiye’ye ilk kez geldiklerini belirten Dr. Azra Paşaliç, onların da Türkiye’yi yakından tanıma fırsatını bulduklarını ve en kısa zamanında aileleri ile birlikte yeniden gelmek istediklerini sözlerine ekledi.

Prijedor heyetinin kendilerini ziyaretinden büyük mutluluk duydukların belirten Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Prijedor Belediye Meclis Başkanı Dr. Azra Paşaliç’e konsoloslukla kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Dr. Paşaliç ve beraberindekileri fahri konsoloslukta ağırlayan Baysak, şunları söyledi:

“Türkiye’deki belediyelerimiz fahri konsolosluğumuza müracaat ederek Bosna Hersek’ten kardeş şehir programı içinde kardeş olmayı arzuluyor. Biz de müracaat eden şehirlerin yapısını dikkate alarak eşleştirme yapmaya çalışıyoruz. Manisa ile Prijedor, böyle bir eşleştirme sonucu kardeş şehir oldular. İşbirliği yapmayı kabul ederek 14 Mayıs 2007 tarihinde kardeş şehir protokolü imzaladılar. İki şehir arasında karşılıklı ziyaretlerle yapılıyor. Kültürel, sosyal ve eğitim alanında işbirlikleri var. Bunun sonucunda da ekonomik işbirliklerinin başlayacağını ümit ediyoruz.”

Kadına hak ettiği değer ve siyasette yer verilmiyor

Konak Belediyesi ile Balkan Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri “3. Balkan Kadınları Buluşması” gerçekleştirildi. Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi’ndeki panelde Balkan kadınlarının Türkiye’deki ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi konumu ele alındı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, kadınların sorunlarıyla ilgilenen pek çok dernek ve kuruluş olduğunu ancak yine de çözüm yaratmada istenen seviyeye ulaşılamadığını belirtti. Son dönemlerde kadınlara yönelik yaşanan şiddet olaylarına da değinen Tartan, kadınların, hala siyasette istenilen düzeyde temsil edilemediğini vurguladı. Karşıyaka Belediyesi Eski Başkanı ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da, Türk kadınının elindeki potansiyeli kullanamadığını dile getirdi. Yaptığı görevler nedeniyle Balkan kadınlarını yakından tanıdığına değinen Baysak, “Bizi dünyaya getiren analarımızın, yani kadınlarımızın tecrübelerinden yeterince yararlanmıyoruz” dedi.

Kadınların gücünün ancak bilinçli bir örgütlenme ile topluma yararlı olacağına değinen Balkan Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Açıkgöz, Balkan kadınlarının dürüstlükleri ve çalışkanlıkları ile tanındığını söyledi. Kadınların siyasi yaşamda yeterince yer bulamamasından ciddi rahatsızlık duyduğunu dile getiren Açıkgöz, bunu yıkmak için kadınlara siyaset eğitimi verdiklerini, onların daha donanımlı bireyler olarak siyasette daha fazla söz hakkı almalarını için çalıştıklarını dile getirdi. Rumeli-Balkan Federasyonu adına Avukat Özcan Pehlivanoğlu’nun yönettiği panele konuşmacı olarak katılan dünyaca ünlü sanatçı Yıldız İbrahimova, Prof. Dr. Şükran Egemen ve Yard. Doç. Dr. Sevdiye Köksal, Türkiye’de yaşayan kadınların çeşitli ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlarını tartıştı.

Fahri Konsolos Baysak’a Bihaç’tan fahri hemşehrilik

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a Bosna Hersek’in Kraina bölgesinin merkezi durumundaki Bihaç şehrinin “fahri hemşehrilik” beratıyla kentin anahtarı verildi. Bihaç’ın bağlı olduğu Una-Sana Kantonu’nun Başbakanı Hamdija Lipovaca, “Savaş sırasında ve sonrasında Baysak’ın Bosna Hersek için yaptıklarını anlatmaya kelimeler yetmez. Kendisine şükran borçluyuz” dedi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, aldığı davet üzerine Bihaç şehrinin 751. yılı kutlamalarına katılmak için Bosna Hersek’e gitti. Bihaç’ta Una-Sana Kantonu Başbakanı Hamdija Lipovaca ile Bihaç Belediye Başkanı Albin Muslic’le görüşen Baysak, Lipovaca ve Muslic’e Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi.

Bihaç Kültür Merkezi’nde düzenlenen 751. yıl törenine Bihaç’ın aralarında Kuşadası’nın da bulunduğu kardeş şehirlerinin belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Bihaç Müzik Akademisi öğrencilerinin konser verdiği etkinlikte 751. kuruluş yılı nedeniyle başarılı sporcu, müzisyen, yöneticilerle gazilerle kadın dernekleri temsilcileri ödüllendirildi.

Kutlama etkinliğinde Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a Bihaç’ın fahre hemşehrilik beratı ve kentin simgesel anahtarı verildi. Bihaç Belediye Meclisi’nin Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için gösterdiği çabalardan dolayı Baysak’a “fahri hemşehrilik” verilmesini kararlaştırdığı açıklandı.

Törende Baysak’a fahri hemşehrilik beratı ve şehrin simgezsel anahtarını Bihaç Belediye Başkanı Albin Muslic verdi. Muslic, “Sayın Ahmet Kemal Baysak, iki ülke arasında köprü görevi gören, önemli çalışmalar yapan, Bosna Hersek’ten İzmir’e gidenlere kuçak açan değerli bir insan. Ona belediye meclisimizin kararı doğrultusunda fahri hemşehrilik beratını ve şehrimizin anahtarını sunmaktan onur duyuyorum” dedi.

Una-Sana Kantonu Başbakanı Hamdija Lipovaca, geçen yıl Kasım ayında kendilerini Bihaç’ta ziyaret eden, ardından İzmir’de ağırlayan Ahmet Kemal Baysak ile yeniden bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Lipovaca da, “Sayın Kemal Baysak’ın savaş sırasında ve sonrasında Bosna Hersek için yaptıklarını anlatmaya kelimeler yetmez. Kendisine şükran duyuyoruz” diye konuştu.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bihaç Belediye Meclisi’nin kendisine fahri hemşehrilik verilmesine ilişkin kararından büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirtti. Baysak, Türkiye ile Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin ve ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.