Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Baysak’ı ziyaret etti

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalay, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bakan Alkalay, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın iki ülke arasında işbirliğinin gelişmesine yönelik çalışmalarını yakından ve memnunlukla izlediğini söyledi.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalay, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nca düzenlenen “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans”a katılmak üzere İzmir’e geldi. Bakan Alkalay, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı Ahmet Davutoğlu önderliğinde düzenlenen toplantı öncesinde Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalay’ın ziyaretine Bosna Hersek Adalet Bakanlığı Sekreteri Yusuf Halilagic de katıldı. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, ziyaret sırasında Alkalay’a konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun etkinliklerine ilişkin bilgi sunan Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını dile getirdi.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalay, Ankara’ya ve İstanbul’a bir çok kez gelmesine karşın İzmir’e ilk kez geldiğini belirtti. Alkalay, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak’ın Türkiye Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yakından ve memnunlukla izlediğini söyledi.

Baysak, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalay’a ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun madalyonu ve flamasıyla kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamasını verdi. Baysak, “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları armağan etti.

Ziyarete Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç ile Terbay Şirketler Grubu yöneticileri Abdullah Baysak ile Atilla Baysak da katıldı. Fahri konsolosluğun şeref defterine yazarak imzalayan Bakan Sven Alkalay, Yusuf Halilagic ve Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Gorazde Belediye Başkanı Baysak’ı ziyaret etti

Gaziemir’deki 14. Çocuk Şenliği’ne katılan Bosna Hersekli çocuklarla birlikte gelen Gorazde Belediye Başkanı Muhamed Ramovic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Sosyal alanda olduğu gibi Türkiye ile ekonomik alanda da işbirliğinin gelişmesini arzu ettiklerini belirten Ramovic, Türk işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya çağırdı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 91. yılı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinlikler ve şenliklerle kutlanıyor. Karşıyaka’da onbeşincisi, Gaziemir’de ondördüncüsü, Bergama’da onbeşincisi, Aliağa’da ikincisi, Bodrum ve Kuyucak’ta üçüncüsü düzenlenen şenliklere bu beldelerin Bosna Hersek’teki kardeş kentlerinden çocuklar da katılıyor.

Karşıyaka Belediyesi Zenica’dan, Bergama Belediyesi Sanski Most’tan, Gaziemir Belediyesi Gorazde’den, Kuyucak Belediyesi Tesanj’dan, Aliağa Belediyesi Brcko’dan ve Bodrum Belediyesi de Buzim kenterinden gelen Bosna Hersekli çocukları ağırlıyor. Konuk çocuklarla gelen heyetler, İzmir ve bölgedeki belediyelere etkinlikleri programlayan Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu da ziyaret ediyor.

Gorazde Belediye Başkanı Muhamed Ramovic de belediye meclis üyeleriyle birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Bosna Hersek’ten altı kardeş kentin çocuklarının İzmir ve bölgedeki belediyelere gelmesi için gösterdiği çaba ve katkılardan dolayı teşekkür eden Ramovic, Baysak’tan konsolosluk çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Türkiye ile Bosna Hersek arasında tarihten gelen bağlar bulunduğunu, bunun yanında iki ülkenin akrabalık örf, adet ve geleneklerle birbirine çok yakın olduğunu anlatan Ramovic, “İki ülke politik alanda da bir birilerini en üst seviyede desteklerken, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, spor ve benzeri konularda her alanda iş birliği yaparken, bu işbirliğinin ekonomik alanda da yapılmasını istiyoruz” dedi. Ekonomik alanda ilişkiler beklentilerimizin çok altında geliştiğini söyleyen Muhamed Ramovic, şu görüşleri dile getirdi:

“Belediyeler olarak Türkiye ile ekonomik alanda işbirliğin gelişmesini arzu ediyoruz, bunun için Türk iş adamlarını Bosna Hersek’te yatırım yaparak istihdam sağlamalarını istiyoruz. Bosna Hersek’teki yatırımın teşviklerinden yararlanabilecek Türk işadamları, ürettikleri her türlü malı Avrupa’nın ve dünyanın her ülkesine kolaylıkla satabilir. Karşılıklı turizmin gelişmesini sağlamak için Türkler dış geziler için Bosna Hersek’i seçmeli, mutlaka ata topraklarını görmeye gelmeli.”

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etmenin mutluluk verdiğini söyleyen Gorazde Belediye Başkanı Muhamed Ramovic, Türkiye’de ve Bosna Hersek’te Baysak’la bir araya gelmekten sevinç duyduğunu dile getirdi. Ramovic’in iki ülke arasında ekonomik işbirliğinin gelişmesi yolundaki sözlerine ve dileklerine aynen katıldığını belirten Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’ten gelenlerle birlikte dünya çocuklarını konuk etmekten onur duyduğunu söyledi.

Organize sanayiciler Bosna Hersek’e gidecek

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, iki ülke arasında ekonomik işbirliği geliştirmeye yönelik çabaların süreceğini bildirdi. Bu amaçla, 18 – 25 Mayıs tarihlerinde İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nden 50 sanayiciyle Bosna Hersek’e gideceklerini belirten Baysak, bu ziyaret sırasında Bihac ve Sarajevo şehirlerindeki ekonomi odalarına üye işadamlarıyla görüşmeler yapılacağını sözlerine ekledi.

Vali Kıraç’tan Baysak’a ziyaret

14042011vali02İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile görüşen Vali Kıraç, Türk iş adamlarının Bosna Hersek’teki fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, ziyareti sırasında İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç’a konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun etkinliklerine ilişkin bilgi sunan Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını dile getirdi.

İzmir’de 50 fahri konsolos ile altı kariyer konsolosu bulunduğunu belirten İzmir Valisi Kıraç, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak’ın çalışmalarını yakından izlediğini söyledi. Kıraç, geçtiğimiz hafta içinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İzmir’deki fahri konsoloslar ile kariyerden konsoloslarla toplantıda bir araya geldiğini anmsattı ve toplantının çok yararlı olduğunu kaydetti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 6-9 Nisan 2011 tarihleri arasında Sarajevo’da bu yıl ikincisi düzenlenen İş Forumu’na katılması nedeniyle İzmir’de yapılan bu toplantıda bulunamadığını ve bundan üzüntü duyduğunu dile getirdi. Baysak, Vali Kıraç’a Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı 2. Sarajevo İş Forumu’na ilişkin bilgi sundu.

Açılan konsoloslukların İzmir’in ve Türkiye’nin o ülkelerle ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu belirten İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Bosna Hersek, Balkanlar ve Türk dünyasının Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı. Bosna Hersek’in her alanda desteklenmesi gerektiğini anlatan Kıraç, Türk iş adamlarının Bosna Hersek’teki fırsatları iyi değerlendirmeleri ve bu ülkenin potansiyelinden yararlanmaları gerektiğini dile getirdi.

Baysak, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç’a ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce olmak üç dilde hazırlanan kitapları armağan etti.

Vali Kıraç, Ahmet Kemal Baysak ve Terbay Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Baysak ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.