Aliağa ile Kakanj arasında dostluk köprüsü

İzmir’in Aliağa ilçesi ile Bosna Hersek’in Zenica-Doboj kantonuna bağlı Kakanj kenti arasında kardeşlik köprüsü kuruldu. Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Kakanj Belediye Meclisi’nin davetlisi olarak beraberindeki heyetle birlikte Bosna Hersek’in Kakanj kentine gitti.

Bosna Hersek Türkiye Fahri Konsolosu A. Kemal Baysak’ın da eşlik ettiği, dört gün sürecek ziyarette Aliağa ve Kakanj arasında Türkiye’de imzalanması öngörülen kardeş şehir protokolü de görüşüldü. Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Aliağa’nın coğrafi ve demografik olarak Balkan ülkeleri ile tarihi bağlarının olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Aliağa’da Balkan coğrafyasından göçle gelmiş çok sayıda yurttaşımız yaşıyor. 1924’de Mübadele ile Yunanistan’dan, 1936’da Bulgaristan’dan, 1951’de Bulgaristan ve Yugoslavya’dan, 1989’da da Bulgaristan’dan çok sayıda kişi Aliağa’ya gelmiştir. Nüfusumuzun büyük bölümünün Balkan coğrafyasıyla ilgili yakınlığı vardır. Aliağa Heyeti olarak burada olmaktan son derece mutluyuz. Aliağa ile Kakanj Belediyelerinin yakın bir gelecekte kardeş şehir olma kararlılığından dolayı da Kakanj Belediye Meclisi’ne ve Sayın Başkan’a şükranlarımızı sunuyoruz.”

Kakanj Belediye Başkanı Mensur Yasarspahic da Aliağa ile yakın gelecekte Türkiye’de imzalanacak olan Kardeş Şehir Protokolüyle iki kentin bir çok alanda işbirliği geliştirme olanağı bulacağını belirtti. Başkan Yasarspahic, “Aliağa ile Kakanj arasında önemli bir dostluk köprüsü kuruldu. Tarihi ve kültürel bağlarımızı geleceğe taşımak için bu ziyaret bizim için çok önemli. Karşılıklı doğal ve kültürel işbirliği, eğitim, spor, turizm potansiyeli, yatırım olanakları gibi çok sayıda alanda işbirliği yapmayı ümit ediyoruz” dedi.

Aliağa heyeti ziyaretin ilk gününde Kakanj Belediye Başkanı Mensur Yaşarspahic’in de katılımıyla Sarayevo’daki Kovaçi Şehitliğini ziyaret etti. Şehitliğin ardından Sarayevo Başçarşı’ya giden ekip, buradaki tarihi yerleri görme olanağı buldu. Bosna Hersek’teki ikinci günlerinde Kakanj’ı gezerek bilgi alan ekibe Gençlik Merkezi’n’de kenti tanıtan bir sunum yapıldı. Sunumun ardından Fransisken Manastırı, eski Boşnak evi, camisi ve Sultan’ın konağı ziyaret edildi. Aliağa heyetinin Kakanj ziyaretinin üçüncü gününde sanayi kuruluşları incelendi.

Balkanlı halk dansçıları Kocaoğlu’nu ziyaret etti

12102011bhdf02İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllar sonra yeniden yaşama geçirilen “Balkanlılar Halk Dansları Festivali” İzmir’i Balkan kardeşliğinin merkezi haline getirdi. Bu yıl yedincisi düzenlenen ve 11 ülkenin halk dansları ekiplerinin katıldığı festivalde konuk ülkelerinin temsilcileri ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Konuklarıyla tek tek ilgilenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balkan ülkeleri ile Türkiye arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla düzenlenen festivalin Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatıldığını ve iki kez üstü üste yapıldıktan sonra yıllarca yapılamadığını hatırlattı. Kocaoğlu, “Biz uzun yıllar bekleyen festivali tekrar canlandırdık. Amacımız gençlerimizin kaynaşmasını, folklörümüzün zenginleşmesini ve geliştirilmesini sağlamak. Balkan ülkeleri ile dostluğumuzu ve kardeşliğimizi daha da güçlendirmek” dedi.

Dünyadaki ekonomik ve siyasal sorunlara da dikkat Aziz Kocaoğlu, “Bu sorunların en büyüğü de bizim coğrafyamızda cereyan ediyor. Tüm dünya insanlığının bu darboğazdan kurtulması için özelliklere gençlerimize büyük görev düşüyor. Bu festivalin dünya barışına katkı koymasını diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından konuk ülkelerin temsilcileri Başkan Aziz Kocaoğlu’na çeşitli hediyeler sunarken, Kocaoğlu da konuklarına festival anısına armağanlar verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya ile Yunanistan’ın yer aldığı festival 12 Ekim’de sona erdi. Konuk ülkeler kentin çeşitli noktalarında birbirinden güzel danslar sergiledi.

Dört ülkenin gençleri birlikte ağırlandı, dans etti

10102011balkan10İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 7. Balkanlılar Halk Oyunları Festivali sürüyor. Festival kapsamında Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen yüzlerce halk dansçısı İzmir’de ağırlanıyor.

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği de Bosna Hersek’in Gorazde, Karadağ’ın Bijelo Polje, Sırbistan’ın Novi Pazar kentinden gelen halk oyunları ekiplerini Pınarbaşı’daki Sadıkoğlu Tesisleri’nde akşam yemeğinde ağırladı. Üç ülkenin halk oyunları ekiplerini oluşturan gençler, yemekten sonra tesisin bahçesindeki eğlence alanını doldurdu.

Konuk müzisyenlerin seslendirdiği ezgiler eşliğinde geleneksel halk danslarını hep birlikte oynayan konuk ülke gençlerine İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi gençler de katıldı. Dört ülke gençlerinin eğlence alanının pistinde el ele, kol kola oyunlar oynaması renkli görüntüler oluşturdu.

Yemeğe Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Kurucusu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Federasyon önceki dönem başkanı Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenay Biçer’in yanı sıra çok sayıda dernek üyesi aileleriyle birlikte katıldı.

Bosna Hersekli Bakan’dan Baysak’a teşekkür belgesi

Ahmet Kemal Baysak - Prof. Dr. Safet HalilovicSARAJEVO – Bosna Hersek İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic, Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a ülkesi ve insanları için yaptıklarından dolayı teşekkür etti. Bakan Prof. Dr. Halilovic, Baysak’ı bakanlığın teşekkür belgesiyle onurlandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen “Gençler ata topraklarıyla buluşuyor” temalı projeye katılan gençlerle Bosna Hersek’in başkenti Sarajevo’ya giden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic tarafından bakanlığa davet edildi. Baysak’ın savaş sırasında Sırplar’ın, Hırvatlar’ın el koyduğu topraklardan ayrılmak zorunda kalan Boşnak soydaşlarına sahip çıktığını, onların Türkiye’ye, İzmir’e götürülmesi ve barındırılması için uğraş verdiğini anlatan Bakan Prof. Dr. Halilovic, davetle ilgili şunları söyledi:

“Çıkarılan yasayla dünyadaki ilk fahri konsolosumuz olan Sayın Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için örnek çalışmalar yapıyor. Kardeş şehir, kardeş üniversite, kardeş okul, kardeş meslek odaları ilişkileri kurulmasına öncülük ediyor. Bakanlığımızca yakından izlenen bütün bu çalışmalar nedeniyle kendisine bu belgeyi vererek teşekkür etmek istedik.”

Ahmet Kemal Baysak’ın fahri konsolosluk görevini üstlenmeden çok önce de Bosna Hersek için çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Bosna Hersek İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic, savaş sırasında, en zor günlerde Bosna Hersek’i ziyaret eden ve yardımlarını esirgemeyen Baysak’ın ülke yöneticilerince sevildiğini ve sayıldığını dile getirdi. Bakan Prof. Dr. Haliloviç, Baysak’a bakanlığının teşekkür belgesini verirken İzmir’i ziyaretindeki izlenimlerini şöyle anlattı:

“İki yıl önce İzmir’e gittiğimde fahri konsolosluğumuzu ziyaret ettim. Sayın Baysak’ın çalışmalarını yerinde görme fırsatı buldum. Konsolosluğumuzun Bosna Hersek’i en iyi tanıtacak şekilde düzenlendiğini, toplantı salonları, hatta sanat galerisi bulunduğunu gördüm. Büyükelçilikler gibi etkileyici bir atmosfer ve çalışma ortamı vardı. Konsolosluğun iki çalışanının Türkiye’de yaşayan Bosna Hersekli gençler arasından seçildiğini gördüm ve çok sevindim.”

Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, teşekkür belgesi verilmesinin kendisini son derece onurlandırdığını belirterek Bakan Prof. Dr. Halilovic’e teşekkür etti. Baysak, “Tarih, kültür ve akrabalık bağlarıyla bağlı olduğumuz Bosna Hersek ile ülkemiz Türkiye arasında ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

Boşnak gençler efsanevi futbolcu Biyediç’i unutmadı

Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu’nun “Gençler ata topraklarıyla buluşuyor” söylemiyle düzenlediği Bosna Hersek ziyaret programına katılan gençler, efsanevi futbolcu ve teknik direktör merhum Nejat Biyedic’i unutmadı. Boşnak gençler, Biyedic’in Mostar kentindeki mezarını ziyaret etti, çiçek bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen ziyaret programı, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnak gençleri ata topraklarıyla buluşturdu. İstanbul’da bir araya gelen Boşnak gençler, hava yoluyla Bosna Hersek’in başkenti Sarajevo’ya gitti.

Federasyona bağlı derneklerden seçilen gençler, 14 – 22 Eylül 2011 tarihleri arasında Bosna Hersek’in çeşitli kentlerini ziyaret etti. Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın eşlik ettiği gençler, ata topraklarında bir dizi ziyarette bulundu.

Programa katılanlar, başkent Sarajevo başta olmak üzere, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük soykırımın yaşandığı Srebrenica, Konjic, Jablanica, Pocitelj, Blagaj, Mostar, Vişegrad, Gorazde, Tuzla, Zenica, Travnik, Donji Vakuf, Jajce, Gorni Vakuf, Bugojno kentlerini görme fırsatı buldu. Boşnak gençler, tarihi Mostar kentinden Sarajevo’ya dönerken efsanevi futbolcu ve teknik direktör merhum Nejat Biyedic’i anmayı unutmadı.

Ata topraklarıyla buluşan gençler, Türk futbolunda “imparator” diye anılan ve 15 Ağustos 2011 günü Mostar kentinde yaşamını yitiren Nejat Biyedic’in mezarını ziyaret etti. Gençler, Bursaspor’un yanı sıra Karşıyaka, Konyaspor, Karabükspor, Adanaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve Eskişehirspor’da görev yapan Mostarlı Bjedic’in mezarına çiçek koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Nejat Biyedic’in mezarına çiçek koyma görevi, grup adına Bursa Bosna Sancak Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nden gelen gençlere verildi. Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, efendi kişiliğiyle ve üstün yetenekleriyle tanınan Biyediç’in Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunduğunu dile getirdi. Baysak, “Biyediç’in gerek futbolcu, gerekse teknik adam olarak Türk futboluna verdiği hizmetler unutulmayacak ve daima hayırla hatırlanacaktır” dedi.

Nejat Biyediç (Nenad Bijedić) kimdir?

1959 yılında Mostar’da doğan Nejat Biyediç, 1979’dan 1986’ya kadar Mostar Velez Spor Kulübü’nde futbol oynadı. 1986 yılında Bursaspor’a transfer olan, beş yıl aralıksız Bursaspor forması giyen ünlü futbolcu 1991 yılında futbola veda etti. 1994 yılında Bursaspor’da yardımcı antrenör olarak başlayan Nejat Biyediç, daha sonra Karşıyaka, Karabükspor, Adanaspor, Konyaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve son olarak da Eskişehirspor’da teknik direktörlük yaptı. 2007 yılında lösemi hastalığına yakalanan Biyediç, beş yıllık yaşam mücadelesini 15 Ağustos 2011 günü yitirdi. Nejat Biyediç, doğup büyüdüğü Mostar kentinde, 52 yaşında yaşama veda etti