Baysak’tan Yeryüzü Sahnesi’ne teşekkür

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, “Ölü Kadınların Şarkısı” adlı oyunla Bosnalı kadınların dramına dikkat çeken “Yeryüzü Sahnesi, İzmir” tiyatro topluluğuna teşekkür etti. Baysak, “Bosna Hersek’in bir çok bölgesinde ve Srebrenica’da yaşanan soykırımı unutmadık, unutmayacak, unutturmayacağız” dedi.

İzmir’in yeni özel tiyatrosu “Yeryüzü Sahnesi, İzmir”, 2011-2012 tiyatro mevsiminde “Ölü Kadınların Şarkısı” adlı yetişkin oyununu sahneliyor. ABD PEN Başkanı Eve Ensler’in yazdığı, Nihal Geyran Koldaş’ın dilimize çevirdiği “Ölü Kadınların Şarkısı”nı dramaturg Haluk Işık sahneye koydu ve yönetti. “Ölü Kadınların Şarkısı” adlı oyunda Aydan Uğurtan, Fatma Kaya, Yasemin Toprak, Aslıhan Işık, Tuğba Saçaklı ve Yıldız Akbıyık rol alıyor. Lida Demirovic Güventürk’ün danışmanlığını yaptığı oyunun çevre düzeni ve giysi tasarımı Aslıhan Işık’a ait.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’teki savaş sırasında yaşanan dramın altı kadın üzerinden anlatıldığı oyunu Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde izledi. Oyundan sonra izleyicileri selamlayan oyuncuları kutlayan Baysak, tiyatronun genel sanat yönetmeni, dramaturg Haluk Işık’a fahri konsolosluğun teşekkür belgesini verirken şunları söyledi:

“Bosna Hersek’te 6 Nisan 1992’de başlayıp 15 Aralık 1995’e kadar süren savaş büyük acılara yol açtı. Bosna Hersek’in bir çok bölgesinde ve 11 Temmuz 1995’te Srebrenica’da Sırplar’ın yaşattığı soykırımın acıları çok taze. Batı dünyası Srebrenica’da yaşanan soykırımı önce inkar etti, şimdi unutturmaya çalışıyor. Ama unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Sahneye uyarlayıp yönettiğiniz ve başarıyla sahnelediğiniz oyunla unutmadığınız, unutturmadığınız ve unutulmamasını sağladığınız için teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda sonsuz başarılar diliyorum.”

“Yeryüzü Sahnesi, İzmir” Genel Sanat Yönetmeni Haluk Işık, uzun bir hazırlık döneminden sonra, “önce çocuklar ve kadınlar” anlayışıyla seyirciyle buluştuklarını söyledi. Bu yılın temasının hepimizin çok duyarlı olması gereken “şiddete ve savaşa hayır, barışa evet” olduğunu söyleyen Haluk Işık, “Ölü Kadınların Şarkısı” iki perdelik oyunun ülkemizde ve dünyada şiddete, tecavüze ve sömürüye uğramış kadınlarımıza adandığını sözlerine ekledi.

Konuk ressamlar Baysak’ı ziyaret etti

Bosna Hersek ve Karadağ’dan atölye çalışması için Alaçatı’ya gelen ressamlar Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak tarafından ağırlandı. Ziyaret ettikleri Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini egezen konuk ressamlar, Baysak’ın özel koleksiyonundaki eserleri inceledi.

Bosna Hersek ve Karadağ’da yaşayan yedi ressam, Alaçatı’da yaşayan Hayro Kolaşinli’nin öncülüğünde atölye çalışmasına katılmak üzere İzmir’e geldi. Alaçatı Belediyesi’nin desteklediği etkinlik kapsamında beldeye gelen ressamlar, bir hafta süreyle Alaçatı sokaklarına çıkarak beldenin önemli noktalarını tuvallerine taşıdı.

Yaptıkları çalışmaları Alaçatı Belediye Sanat Galerisi’nde sergileyen Džeko Hodzić, Izet Alečković, Dževdet Nikočević, Mersad Kuldija, Narcis Kantardžić, Ibrahim Novalić, Nermin Kozlo, Alaçatı sokaklarını eserleriyle ölümsüzleştirdi. Konuk ressamlar, atölye çalışması için geldikleri İzmir’de Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti.

Konuklarına konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi veren Baysak, Türkiye ile Bosna Hersek’in yanı sıra Karadağ, Sancak, Kosova, Makedonya, tüm Balkan ülkeleri ve Türk dünyası arasında
her alanda işbirliğinin geliştirilmesini arzuladıklarını ve bu yönde çaba harcadıklarını belirtti. Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini gezen ve özel koleksiyonunda yer alan eserleri inceleyen konuk ressamlar, Baysak’ın sanatın ve sanatçının yanında yer almasından, desteklemesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak, konuk ressamlara ziyaretleri anısına çeşitli armağanların yanı sıra konsolosluğun, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Ahmet Kemal Baysak, “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Konuk ressamlara Karşıyaka’yı, Agora’yı, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı gezdiren Baysak, Kızlarağası Han’da kahve ikram etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, konuk ressamları eşi Pervin Baysak ile birlikte İzmir Ticaret Odası Lokali’nde akşam yemeğinde ağırladı.

Gençler ata topraklarıyla buluştu

Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu’nun “Gençler ata topraklarıyla buluşuyor” söylemiyle düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun katkısıyla 14 – 22 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleşen Bosna Hersek ziyaretlerine ilişkin dokümanı iki bölüm halinde aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz…
Tabloid gazete boyutundaki dokümanı da en sağdaki görüntüyü tıklayarak…

BİRİNCİ BÖLÜM İKİNCİ BÖLÜM TABLOID GAZETE