Baysak’tan “Srebrenica Şehitleri Anıt Ormanı” kampanyasına yürekten destek

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, “Srebrenica Şehitleri Anıt Ormanı” oluşturulması için kampanya yürüten Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği’ni kutladı. Kampanyayı yürekten desteklediğini belirten Baysak, duyurulması ve desteklenmesi için gerekli çalışmayı yapacaklarını bildirdi.

Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Süslü’ye bir mesaj gönderen Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, derneğin üç ay gibi kısa bir zaman içinde Adana’da ses getiren birçok etkinliğe imza attığını dile getirdi. Derneğin Boşnak dünyasının daha iyi tanınmasını sağlayacak önemli çalışmalar yaptığını belirten Baysak, “19 Ekim 2003 tarihinde kaybettiğimiz Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı, ‘Bilge Kral’ımız merhum Alija Izetbegovic’i ölüm yıldönümünde unutmayarak yaptığınız anma töreni büyük bir vefa örneği oluşturuyor” dedi.

Ahmet Kemal Baysak, Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği’nin bu defa, 11 Temmuz 1995’te Srebrenica’da yaşanan soykırımda kaybedilen, resmi kayıtlara göre 8 bin 372 soydaşımızın hatırasını yaşatmak için “Unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız” söylemiyle yola çıktığına dikkat çekti. “Şehitlerimizin adını sonsuza kadar yaşatacak ve her şehidimiz için fidan dikilmesini sağlayarak ‘Srebrenica Şehitleri Anıt Ormanı’ oluşturulması için başlattığınız kampanya için sizi ve yönetim kurulunda birlikte çalıştığınız üyelerimizi ve derneğimizin üye ve sempatizanlarını yürekten kutluyorum” diyen Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kampanyanızdan Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı olarak 15 – 22 Aralık 2011 tarihlerinde bulunduğum Bosna Hersek’te haberdar oldum. Srebrenica şehitlerimizin adını ve anısını sonsuza kadar yaşatacak bu kampanyanız beni ve Bosna Hersek’teki Türkiye sevdalılarını son derece sevindirmiştir. ‘Srebrenica Şehitleri Anıt Ormanı’ kampanyanızı Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu olarak ve şahsen yürekten destekliyor ve kampanyanın duyurulması ve desteklenmesi için gerekli çalışmayı yapacağımızı belirtiyor, bu çalışmanın Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşliği daha da güçlendireceğine inanıyorum.”

Srebrenica şehitlerinin anısı Adana’da yaşatılacak

Srebrenitsa şehitlerinin anısı Adana’da oluşturacak anıt ormanında yaşayacak. Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Süslü, Bosna’da yaşanan acıları ve soykırımı unutturmamak adına, şehit düşen soydaşlarımızın anısına “Her şehide bir ağaç” sloganıyla anıt orman oluşturma kampanyası düzenlediklerini duyurdu. Süslü, “11 Temmuz 1995 tarihinde Bosna Srebrenitsa da katledilen 8372 şehidimizin anısına orman oluşturulmasını öngören kampanyamızda Adanalılar’a güveniyor, destek vereceklerine inanıyoruz” dedi.

Kampanyayı Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) desteğiyle Ocak ayında yaşama geçireceklerini belirten Süslü, ağaçların temini, çukurların kazımı ve ağaç dikimi konusunda TEMA ile anlaştıklarını söyledi. Adana Orman Bölge Müdürlüğü’nün kampanya için tahsis ettiği 5 hektarlık alanın Çukurova ilçe sınırları içinde, göl kenarında bulunduğunu anlatan Süslü, “Türkiye Çöl Olmasın” kampanyası ile ülkemize milyonlarca ağaç kazandırmış, alanında en tecrübeli ve bilgili bir STK olan TEMA ile bu kampanyada işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Süslü, “Temsil ettiğimiz sivil toplum kuruluşların da desteğiyle gerçekleştireceğimiz kampanyada Srebrenica kentinde şehit verdiğimiz 8372 kardeşimizin adını Adana’mızda ve ülkemizde yaşatmak onurunu paylaşacağız” dedi. Ufuk Süslü, “11 Temmuz 1995 tarihinde Bosna Srebrenitsa da katledilen 8372 şehidimizin anısına orman oluşturulmasını öngören kampanyamızda Adanalılar’a güveniyor, destek vereceklerine inanıyoruz” diye konuştu.

KAMPANYA İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Süslü, 0530 645 22 81 – 0532 375 21 81
Komisyon Başkanı Av. Özlem Süslüoğlu, 0530 829 98 90
Komisyon İkinci Başkanı Kamil Kılınçarslan, 0534 280 95 27
http://www.abt-der.org * e-posta: anitormansehitlik@hotmail.com.tr
Telefon: 0322 454 38 03 * Faks: 0322 454 21 25

KAMPANYA BANKA HESAP NUMARALARI:
1- İŞ BANKASI TOROS ŞB. IBAN: TR63 0006 4000 0016 0160 3751 32
Hesap numarası : 6016 375 132
2- ZİRAAT BANKASI KURTTEPE ŞB.IBAN: TR43 0001 0019 2258 2685 3150 01
Hesap numarası : 5826 8531 – 5001
3- VAKIFLAR BANKASI SEYHAN ŞB.IBAN: TR26 0001 5001 5800 7299 4728 65
Hesap numarası : 001 580 072 994 728 65

SSDBiH Yönetim Kurulu Londra’da toplandı

ssdbih_01Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’nin (Svjetski Savez Dijaspore Bosne i Hercegovine – SSDBiH) Yönetim Kurulu Londra’da toplandı. Bosna Hersek diyasporasının zirvesi, dünyanının pek çok ülkesinden temsilcileri bir araya getirdi. Zirveye Türkiye’den SSDBiH Yönetim Kurulu Üyesi, Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak ile SSDBiH Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç de katıldı.

Zaim Pasic’in başkanlığındaki Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Yönetim Kurulu toplantılarında, diyasporanın çalışmaları, Bosna Hersek’in Avrupa – Atlantik entegrasyonu sürecine yaklaşımlar ve yeni kalkınma stratejileri ele alındı. Toplantıda, ortaya konulan hedeflere ulaşmak için profesyonel kuruluşlarca yürütülen lobi etkinlikleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek istihdam ofislerinin açılması konuları değerlendirildi. SSDBiH Yönetim Kurulu toplantısında ele alınan konular, Londra’da yaşayan Bosna Hersek vatandaşlarının katıldığı toplantıda tartışıldı.

SSDBiH Yönetim Kurulu toplantısı nedeniyle Londra’da gerçekleştirilen toplantı ve etkinliklere Bosna Hersek İnsan Hakları ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Prof. Dr. Safet Halilovic ile Bakan Yardımcısı Ruzmira Tihic-Kadric, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir Izetbegovic’in danışmanı Edin Ramic, geçmiş dönemlerde Bosna Hersek Birleşmiş Milletler Yüksek Temsilcisi olarak görev yapan Paddy Ashdown da katıldı. Etkinlikler, dünyanın çeşitli yerlerinden ve Londra’dan 500’den fazla konuğu bir araya getirdi.

Bosna Hersek Londra Büyükelçiliği tesislerinde düzenlenen çalışma toplantısına Büyükelçisi Jadranka Negodic ve Büyükelçilik çalışanları Slavica Grozdanic, Jasmina Turajlic ve Dragan Knezevic de katıldı. Toplantıda, anayasa değişikliği ve nüfus sayımı konusunda yapılacak çalışmalar ve davet beklemeksizin parlamentoya sunulacak öneriler ele alındı.

Bosna Hersek’in Londra Büyükelçisi Jadranka Negodic, SSDBiH Yönetim Kurulu toplantısı nedeniyle bir resepsiyon verdi. Ahmet Kemal Baysak, Büyükelçi Negodic’e Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını vererek konukseverliğinden ötürü teşekkür etti. Mostarlı şair Miso Maric’in şiirleriyle renk kattığı eğlence gecesinde Londra’da yaşan Nijaza Aljusica şarkılar seslendirdi. Konuklar, geç saate kadar sohbet etme ve eğlenme fırsatı buldu.

Srebrenik ile Edremit kardeş kent olma yolunda

Bosna Hersek’in Tuzla kantonuna bağlı Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic, Srebrenik Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sead Dedic ile birlikte İzmir’e geldi. Bajraktarevic ve Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti.

Ziyarette konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi veren Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda ilişki ve işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirtti. Baysak, tarihi ve kültürel bağlarla bağlı iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için bugünden sonra da çaba haracayacaklarını dile getirdi.

Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın her iki ülkedeki çalışmalarını çok iyi bildiklerini ve takdirle karşıladıklarını anlattı. Türkiye’den bir kardeş kentleri olmasını arzuladıklarını belirten Bajraktarevic, bu konuda Baysak’ın yardımını beklediklerini söyledi.

Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda yer alan 49 bin nüfuslu Srebrenik’i çok iyi bildiğini belirten Ahmet Kemal Baysak, Balıkesir’in Edremit ilçesinin de Bosna Hersek’ten bir kardeş kenti olmasını arzuladığını kaydetti. Baysak, kardeş kent olmaları yolunda Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic ile Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın önümüzdeki aylarda bir araya gelmelerini sağlayacağını belirtti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic’e ziyaret anısına konsolosluğun, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Bajraktarevic’e “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic ve Özel Kalem Müdürü Sead Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’ndaki sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi. Bajraktarevic, Baysak’a Bosna Hersek’in geleneksel kapı tokmağının yer aldığı dekoratif ürün ile kent tarihine ilişkin posterleri armağan olarak verdi.

Bajraktarevic ve Dedic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ı, ardından Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan’ı ziyaret etti. Ziyaretlerde kentler ve üniversiteler arasında işbirliği ve karşılıklı öğrenci değişimi konuları ele alındı.

Uluslararası şölene katılan edebiyatçılar Baysak’ı ziyaret etti

Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nca (KIBATEK) düzenlenen “28. Uluslararası Edebiyat Şöleni” 2 Aralık 2011 günü İzmir’de başladı. 1998 yılından bu yana düzenli olarak yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen bu uluslararası etkinliğe Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Romanya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’dan edebiyatçılar katılıyor.

“28. Uluslararası Edebiyat Şöleni”ne katılmak için çeşitli ülkelerden gelen edebiyatçılar, KIBATEK’in kurucularından ve destekçilerinden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ziyaretine katılan KIBATEK Yönetim Kurulu üyeleri, kuruluşundan başlayarak uluslararası etkinliğe verdiği destek ve katkılardan dolayı Baysak’a teşekkür etti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da KIBATEK’in etkinliklerinin yalnızca Kıbrıs, Balkanlar ve Avrasya’da değil, Türkçe’nin konuşulduğu tüm coğrafyada gerçekleştirilmesini arzuladıklarını dile getirdi. Baysak, kuruluşuna öncülük ettiği KIBATEK’e destek vermeyi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.

Ziyarete katılan edebiyatçılar, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’ndaki sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi. 28. Uluslararası Edebiyat Şöleni’ne katılan edebiyatçılar, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile anı fotoğrafları çektirdi.

KIBATEK’in açılış törenine ve şiir dinletilerine katılan Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, konuk edebiyatçıları onurlarına verdiği yemekte ağırladı.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Günü kutlandı

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin altıncı kuruluş yıldönümü Türkiye’de Bosna Hersek Büyükelçiliği’nin Ankara HiltonSA’da düzenlediği resepsiyonla kutlandı. Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, Bosna Hersek Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Emir Kliko, Bosna Hersek Büyükelçiliği Müsteşarı Sabit Subasic, Bosna Hersek Büyükelçiliği Başkatibi Miljane Zdrale, Bosna Hersek Büyükelçiliği Başkatibi Jasminka Ustamujic, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolos Vekili Nermin Mesinovic, Bosna Hersek İstanbul Konsolosu Nidzara Ercan ile Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek ve Bosna Hersek Konya Fahri Konsolosu Ercan Uslu konuklarını resepsiyonun gerçekleştirildiği salonun kapısında karşıladı.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümü resepsiyonu, diplomatik ve konsüler misyon temsilcilerini, sivil ve askeri erkanı, medya kuruluşlarının temsilcilerini, Ankara’da eğitim gören Bosna Hersekli asker ve sivil öğrencileri bir araya getirdi. Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş, TBHKDF Yönetim Kurulu Üyeleri İsmet Çalışkan ile Ankara Fevziye Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necmi Ocak, dernek yönetim kurulu üyeleri, Kayseri Bosna Hersek Türkleri Derneği Başkanı Naşit Eslik ve Bosna Hersek kökenli vatandaşlarla büyükelçilik çalışanları da resepsiyona katılanlar arasında yer aldı.