Helvacılı kadınlardan Aliağa Belediyesi’ne teşekkür

baysak_aliaga01Aliağa’nın Helvacı beldesindeki spor eğitim programlarına katılan kadınlar, düzenledikleri mini kokteyl le Aliağa Belediyesi’ne teşekkür etti. Helvacı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz ile birlikte Belediye Başkan Yardımcıları Uğur Eren ve Münir Nurettin Bayrav, Özel Kalem Müdürü Özkan Kaçar, Halkla İlişkiler Sorumlusu Yücel Laçinel, Belediye Şirket Müdürü Uğur Kaçar spor eğitmenleri ve spor eğitimi gören kadınlar katıldı.

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, “Bu projemizle Helvacı’da yaşayan kadınlarımızın bilinçli spor yapmalarına öncülük yaptık. Beklediğimizden çok ilgi gördük. Gösterilen ilgiden çok memnunum” dedi. Etkinliğe Oğuz’u ziyaret eden Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve eski Karşıyaka Belediye Başkanı Ahmet Kemal Baysak ile Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Baysak, spor eğitiminin verilmesine olanak sağlayan Başkan Oğuz’u ve bu olanaktan yararlanan Helvacılı kadınları kutladı.

İzmir 1. Balkan Şurası toplandı

Türkiye’deki Balkan derneklerinin temsilcileri, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın öncülüğünde İzmir’de bir araya geldi. Toplantıya Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Geçen Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Şenel, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı, Bornova Belediye Meclisi Üyesi, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Şenay Biçer de katıldı.

İzmir’i sevenlerin İzmir’in geleceği için birlik olması gerektiğini kaydeden Çıray, Balkan göçmenlerinin her zaman ülkesini seven dürüst ve çalışkan insanlar olduklarını belirterek, “Benlik değil, birlik zamanı” dedi. 70’e yakın dernek başkanı ve yöneticisinin katıldığı toplantıda Makedonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu İbrahim Dönertaş, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Pehlivanoğlu, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman da birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar Balkan Derneklerinin bu günden sonra daha sık bir araya geleceklerini ve önümüzdeki günlerde 2. Şura’nın daha geniş kapsamlı olarak toplanacağını söyledi. Toplantı sonunda Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Büyükelçisi Ahmet Kemal Baysak, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’a konsolosluğun ve federasyonun flamalarını vererek teşekkür etti.

Baysak’tan Umar’a taziye ziyareti

2012-01-18-bhfk-04Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İzmir Konsolosu Uğur Umar’ı ziyaret ederek baş sağlığı dileğinde bulundu. Merhum KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirten Baysak, onun Kıbrıs ve Türk dünyası için yaptıklarının unutulmayacağını söyledi.
KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar’ı ziyaret eden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, “Büyük bir devlet büyüğünü, bir mücadele insanını, bir dava adamını, Türk dünyasının bilge isimlerinden Rauf Denktaş’ı kaybettik, çok üzgünüz” dedi. Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karşıyaka Belediye Başkanlığım sırasında ‘Karşıyaka Belediyesi İnsan Hakları Ödülleri’nin ilkini Bosna Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı rahmetli Alija Izetbegovic’e, ikincisini de KKTC kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’a vermiştik. Kendisiyle yakından tanışıyorduk. Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra Talat Paşa Komitesi’nde de çalışmalarımızı beraber sürdürüyorduk. Kıbrıs ve Türk dünyası için yapıklarını unutmamız mümkün değil.”

KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar da merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümüyle bir eksildiklerini söyledi. Denktaş’ın cenazesinde bütün Türkiye’nin orada olduğunu dile getiren Umar, “Cenaze töreni en güzel mesaj oldu. Anavatanın KKTC’nin arkasında olduğu görüldü. Merhum Denktaş, ölümünde dahi liderlik etti” dedi.

Baysak, Karşıyaka Belediye Başkanlığı sırasında hazırlanan ve Terbay Şirketler Grubu tarafından yayımlanan “Karşıyaka” adlı monografi kitabını merhum Rauf Denktaş’ın oğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş’a iletilmek üzere KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar’a verdi. Baysak, KKTC İzmir Konsolosluğu’nda açılan taziye defterine şunları yazdı:
“Kendisine her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu bu dönemde kaybettiğimiz, Kıbrıs Türkleri ve Türk Dünyasının büyük lideri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ı unutulmaz büyük bir acı, şükran, saygı ve rahmetle anıyorum. Dostluğumuz kaybettiğimiz ana kadar devam etti. Kıbrıs ve Türk dünyası ile ilgili düşünce ve görüşlerini devam ettirdiğimiz takdirde vasiyetini yerine getirmiş olacağız. Aziz hatırasını saygıyla anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.”

Ahmet Kemal Baysak, KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar’a ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi.

Turgutlu ile Gornji Vakuf kardeş kent olma yolunda

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Baysak, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren Muharrem Baysak, Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle “4. Ulusal Dama Şampiyonası “düzenleneceğini belirtti. Baysak, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı 28 Ocak 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak ve iki gün sürecek şampiyonaya davet etti.

Ahmet Kemal Baysak, daha sonra Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ı ziyaret etti. Ziyarete Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak ve yönetim kurulu üyeleri Ahmet Imırgı, Mehmet Sönmez, Gökçeyurt (Gerdeme) Köyü Muhtarı İlhan Kıygan, Halilbeyli Köyü Muhtarı Sabit Şahin, köy sakinlerinden Mustafa Celep de katıldı.

Birbirine tarihi ve kültürel bağlarla bağlı Türkiye ile Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını belirten Baysak, Bosna Hersek’in Gornji Vakuf kentinin Turgutlu ile kardeş kent olmasının arzu edildiğini söyledi. Ahmet Kemal Baysak, Gornji Vakuf Belediyesi’nin kardeş kent ilişkisi kurulması isteğine ilişkin niyet mektubunu Orhan’a verdi.

Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, ilk kez bir kardeş şehirleri olacağını belirterek bu şehrin Bosna Hersek’ten olmasının sevindirici olacağını söyledi. Orhan, “Konuyu Turgutlu Belediye Meclisimizin Şubat ayı başında yapılacak toplantısında gündeme getireceğim. Belediye meclisimizin onayından sonra kardeş şehir görüşmelerine hemen başlayabiliriz” dedi. Orhan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu al Baysak’a gösterdiği ilgi, katkı ve ziyareti için teşekkür etti.

Ahmet Kemal Baysak, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’a ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Orhan’a “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Bayraklı ile Ilijas kardeş şehir oluyor

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 1994 – 1999 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı sırasında belediye meclis üyesi olarak birlikte çalıştığı Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ı ziyaret etti. Baysak, ziyaret sırasında Bosna Hersek’in Sarajevo kantonuna bağlı, Sarajevo’ya 20 kilometre uzaklıkta bir kent olan Ilijas’ın kardeş şehir olmayı arzu ettiğini dile getirdi.

Baysak’ın Karabağ’ı ziyareti sırasında Makedonya Göçmenleri Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri Genel Başkanı, Bayraklı Belediye Başkan Yardımcısı ve Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Nejat Yılmaz da bulundu. Ilijas ile kardeş şehir olmayı uygun bulduklarını belirten Hasan Karabağ, Bosna Hersek’in Ilijas kenti ile her alanda işbirliği yapabileceklerini belirterek şunları söyledi:

“Konuyu Bayraklı Belediye Meclisi’ne getireceğiz. Bosna Hersek ile kültürel, sosyal, örf, adet, gelenek ve akrabalık bağlarıyla beş yüz yıllık ortak tarihe sahibiz. Kardeşlik bağı kurmak, belediye çalışmaları konusunda bilgi alışverişine, ekonomik, kültürel, eğitim ve sağlık gibi alanlarda paylaşımlarda bulunmak dostluğumuzu daha da güçlendirecektir. Öğrenci değişim programı ile işadamlarının karşılıklı ziyaret programının kısa sürede gerçekleştirilebiliriz.”

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’te ziyaret ettikleri Ilijas Belediye Başkanı Nusret Masic’in Türkiye’den bir kardeş şehirleri olması isteğinin karşılık bulmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Baysak, Karabağ’a Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi.

Fehmi Arazlı’yı son yolculuğuna uğurladık

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) kurucu ve onursal başkanlarından, Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği kurucu üyesi ve geçen dönem başkanlarından Fehmi Arazlı, son yolculuğuna uğurlandı. Arazlı’nın Çukurova Devlet Hastanesi’nden alınan cenazesi, bir dönem yöneticiliğini yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanlığı’nın önüne getirildi. CHP Adana İl Başkanı Zeydan Karalar, Arazlı’nın parti il başkanlığı döneminde unutulmaz hizmetler verdiğini anlattı. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da Arazlı ile birlikte çalışma onuruna eriştiğini belirterek onun Boşnak dünyasına verdiği hizmetlerin unutulmadığını, unutulmayacağını söyledi.

Adanalı Boşnaklar’ın “pamuk dede” diye tanımladığı Fehmi Arazlı’nın cenazesi, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Adana Asri Mezarlığı’nda, göz yaşları arasında toprağa verildi. Cenaze törenine Arazlı’nın ailesi, yakınları, dostlarının yanı sıra Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sarımazı Belediye Başkanı Erol Kahraman, Bosna Hersek Büyükelçiliği Müsteşarı Dr. Sabit Subasic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu, TBHKDF kurucu ve onursal başkanı Ahmet Kemal Baysak, eski Orman Bakanı Arif Sezer, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş, TBHKDF kurucu ve onursal başkanlarından Cemal Şenel de katıldı.

Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Ufuk Süslü, Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül, Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkan Salih Hacıoğlu, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Utaş, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fehim Didin, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Nurettin Alkan ve Türkiye’nin dört bir yanındaki derneklerin yönetim kurulu üyeleri cenaze törenine katılanlar arasında yer aldı.

Cenaze törenine katılan tüm dernek yöneticileri, definden sonra Fehmi Arazlı’nın ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi ve üzüntülerini bildirdi. Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği’ndeki toplantıda bir araya gelerek Fehmi Arazlı’yı anan katılımcılar, daha sonra hep birlikte Adana Balkan Boşnak Türkleri Dostluk ve Kültür Derneği’ne geçti ve birlikte öğle yemeği yedi.

Fehmi Arazlı, 3 Ocak 2012 gecesi fenalaşınca hastaneye götürülmüştü. Adana Özel Güney Hastanesi’nde Nöroloji kliniğinde tedaviye alınan Arazlı’nın beyninde ur olduğu saptanmış ve 4 Ocak 2012 günü Çukurova Devlet Hastanesi’ne nakledilmişti. Boşnaklar’ın “pamuk dede”si FehmiArazlı, 9 Ocak 2012 günü aynı hastanede ameliyata alınmıştı. Saat 17.30 ve 18.00’de art arda kalp krizi geçiren Arazlı, hekimlerin tüm müdahalelerine karşın yaşama döndürülememişti.

Baysak 10 Ocak Çalışanlar Gazeteciler Günü’nü kutladı

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı, İzmir Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Sertel’e bir mesaj gönderdi.

Baysak mesajında, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yürekten kutluyor, basın emekçisi gazetecilerin düşünce ve yazılarından dolayı işlerini ve özgürlüklerini kaybetmemelerini diliyorum. Size ve ülkemiz Türkiye’deki basın emekçisi meslektaşlarınıza görüş ve düşüncelerini özgürce ifade edebildiği çalışma imkanını bulmaları dileğiyle sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

Fehmi Arazlı’yı kaybettik, Boşnak dünyasının başı sağ olsun

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun kurucu ve onursal başkanlarından, Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği kurucu üyesi ve geçen dönem başkanlarından Fehmi Arazlı, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun kurucu ve onursal başkanı Ahmet Kemal Baysak, Fehmi Arazlı’nın yaşama veda etmesi üzerine bir mesaj yayınladı. Baysak, mesajında şöyle dedi:

“Değerli kardeşim, can dostum, Boşnak dünyasının duayenlerinden Sayın Fehmi Arazlı’yı kaybettik. Birlikte çalışma onuruna eriştiğim, Boşnak dünyasına unutulmaz hizmetler veren Sayın Fehmi Arazlı’nın vefatına fevkalade üzüldüm. Ailesi ve yakınlarının acılarını paylaşıyor, merhuma Allah’tan rahmet, camiamıza baş sağlığı diliyorum. Allah mekanını cennet eylesin.”

Baysak Burhaniye ve Edremit belediyelerini ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Baysak, Dernek Başkanı Nurettin Alkan ve yönetim Kurulu üyeleri Süleyman Eruzunlar ve Fatin Rüştü Bektaş ile bir araya geldi. Alkan, Ahmet Kemal Baysak’a derneğin etkinliklerine ilişkin bilgi verdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Nurettin Alkan, yönetim kurulu üyeleri Süleyman Eruzunlar ve Fatin Rüştü Bektaş ile birlikte Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova’yı ziyaret etti. Baysak, Akova’ya Bosna Hersek Fahri konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi.

Baysak, 16 derneğin bağlı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulu toplantısının 15 Ocak 2012 Pazar günü Ören Fiord Otel’de yapılacağını belirtti. Baysak, Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova’yı da bu toplantıya davet etti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak , Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Nurettin Alkan, yönetim kurulu üyeleri Süleyman Eruzunlar ve Fatin Rüştü Bektaş ile birlikte Burhaniye’den Edremit’e geçerek Edremit Belediye Başkanı Avukat Tuncay Kılıç’ı ziyaret etti. Baysak, Edremit Belediyesi’nde Gömeç Belediye Başkanı Naim Kocabıyık ve Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile de bir araya geldi. Eski Karşıyaka Belediye Başkanı Baysak, üç belediye başkanı ile yerel yönetim deneyim ve anılarını paylaştı.

Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’teki ziyareti sırasında kendisine verilen Srebrenik Belediyesi’nin kardeş şehir olmaya yönelik niyet mektubunu ve şehre ait bilgilerin bulunduğu dokümanları Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’a teslim etti. Baysak, Kılıç’a Srebrenik Belediye Başkanı Mehmed Bajraktarevic’in selamlarını iletti.

Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, Srebrenik ile Edremit’in kardeş şehir olmasında yardım ve desteği için Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a teşekkür etti. Kılıç, Edremit Belediye Meclisi’nde kardeş şehir olmaya yönelik karar alarak en kısa zamanda Srebrenik Belediyesi’ne gerekli cevabı vereceklerini ve karşılıklı ziyaretlerin yapılmasını teklif edeceklerini dile getirdi.

Tuncay Kılıç, tarihsel, kültürel bağlarla ve akrabalık bağlarıyla bağlı olduğumuz Bosna Hersek’ten bir şehirle kardeş şehir olmanın kendilerini çok sevindirdiğini söyledi. Kılıç’a konukseverliğinden ötürü teşekkür eden Baysak, Bosna’nın en iyi korunmuş Ortaçağ kalesi olan Srebrenik Kalesi’nin fotoğrafının bulunduğu posterinin yanı sıra Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını ve “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü verdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Edremit ile Srebrenik’in kardeş şehir olmalarında Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Nurettin Alkan’ın büyük katkısı olduğunu söyledi. Kardeş şehir çalışmalarının onun teklifiyle başladığını dile getiren Baysak, Alkan’a katkılarından ötürü teşekkür etti.

Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’in çeşitli belediyelerinin Türkiye’den belediyelerle kardeş kent ilişkisi kurmak istediğini anlattı. Gömeç Belediye Başkanı Kocabıyık ve Isparta Belediye Başkanı Günaydın da Bosna Hersek’ten kardeş kent edinmek istediklerini belirterek Baysak’tan yardımcı olmasını beklediklerini söyledi. Baysak, her iki belediye başkanın isteklerini yerine getireceğini ve bu konuda kendilerine seve seve yardımcı olacağını dile getirdi.

Ziyaretten çok memnun kaldığını belirten Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, konuklarına Edremit’i simgeleyen armağanlar verdi.