Kara ile Av. Tuncayengin Baysak’ı ziyaret etti

Selanik Türkleri Buca Yaylacık Derneği Başkanı Sayın Ali Kara, İzmir Masterler Atletizm Kulübü Derneği Başkan Av. Aycan Tuncayengin ve emekli eğitimci Osman Nuri Tartılacı ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret ederek Fahri Konsolos Ahmet Kemal Baysak ile görüştü. Kara, derneklerinin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Sayın Tuncayengin de 2014 yılında yapılacak Avrupa Masterler Atletizm Şampiyonası’na İzmir’in ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Baysak, Ali Kara ile Av. Aycan Tuncayengin’e konsolosluğunun ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi, bu ziyaretlerin daha fazla ve sık yapılmasının yararlı olacağını söyledi. Ahmet Kemal Baysak, Kara’ya ve beraberindekilere ziyaretleri anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’muzun flamalarını verdi, “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Vali Yardımcısı Zülküf Dağlı’nın ziyareti

İzmir Vali Yardımcısı Sayın Zülküf Dağlı, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret ederek Fahri Konsolos Ahmet Kemal Baysak ile görüştü. Baysak, Dağlı’ya Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu ve konsolosluğun Balkanlar ile her alanda işbirliğinin gelişmesi için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi sundu.

Baysak, İzmir Vali Yardımcısı Zülküf Dağlı’ya Doç. Dr. Canol Balkaya’nın İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı merhum Alija Izetbegovic ile ilgili resim sergisi açmaya ilişkin projesinden söz etti. Ahmet Kemal Baysak, çeşitli bakanlıklardan destek isteyen Sayın Doç. Dr. Balkaya’nın projesine ilişkin dosyayı bir ön yazıyla Sayın Zülküf Dağlı’ya verdi.

Zülküf Dağlı da, İzmir Valisi Sayın Mustafa Cahit Kıraç ile Ankara’ya yapacakları ziyarette dosyayı ilgili makamlara sunacaklarını belirtti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, İzmir Vali Yardımcısı Zülküf Dağlı’ya ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’muzun flamalarını verdi. Baysak, Dağlı’ya “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Buca ve Rozaje belediyeleri kardeş olacak

buca_rozaje01Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ın girişimleri ile Karadağ’ın Rozaje Belediyesi’ne Buca Belediyesi tarafından kardeş olma önerisi götürülecek. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı ziyaret eden Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Karadağ ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda katkı istedi.

Türkiye ile Karadağ arasında 500 yılı aşan tarih bağı, örf ve adet benzerlikleri ve akrabalıklar olduğunu söyleyen Kemal Baysak, “Karadağ Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Rıfat Rastoder ile birlikte Karadağ şehirleri ile Türkiye’deki şehirler arasında kardeş şehir ve belediye olmaları için birlikte çalışmalar yapıyoruz” dedi. Baysak, bir süre önce geçirdiği rahatsızlıktan dolayı Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya “geçmiş olsun” dileklerini de iletti.

Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaya, CHP Meclis Grup Başkanvekili Hasan Sağlam, Meclis Üyesi Rıza Zayıfoğlu, Suat Nezir, Aydoğan Hepdemirgil’in de katıldığı ziyarette Kemal Baysak, Buca Belediye Başkanı Tatı ve meclis üyelerinden bu kardeşlik önerisini desteklemelerini istedi. Baysak, iki kent arasında ekonomik, sosyal, eğitim, sağlık ve spor alanlarında öğrenci değişimlerinin de bu protokol ile gerçekleşebileceğini söyledi.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, kardeş şehir önerisinin Belediye Meclisi’ne sunulacağını belirtirken, Balkan ülkelerinden göç eden önemli bir kesimin Buca’da yaşadığına dikkati çekti. Tatı, Kemal Baysak’ın Balkan ülkelerine yönelik çaba ve çalışmalarını büyük bir memnuniyet ile izlediklerini de belirtirken, önerinin en kısa zamanda hayata geçmesi için yazışmaları başlattı.

Ahmet Kemal Baysak, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Tatı’ya Srebrenica katliamını konu alan kitapla “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü, “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Boşnaklar Sefaköy’de “dostluk ve dayanışma gecesi”nde buluştu

Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği’nin “dostluk ve dayanışma gecesi” 18 Şubat 2012 Cumartesi günü Klas Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Geceye İstanbul’dan ve Türkiye’nin dört bir yanından Boşnaklar katıldı.

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Neccara Zlatar Ercan, Sırbistan İstanbul Başkonsolosu Dr. Miroslav Prcovic, Başkonsolos Yardımcısı ve Ticaret Ataşesi, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muzafer Güneş, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Utaş, Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Cengiz Coşkun, Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fehim Didin, Alibeyköy Bosna Sancak Derneği Başkanı Fuat Coşkun, pek çok Balkan ve Rumeli derneklerinin, hemşehri derneklerinin yönetici ve üyeleri, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İpek ve belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi.
Yemekli gecede Orkestra Semih Kordic, Vlatko Vin, Dize Dzevat sahne aldı. Yönetim kurulu üyeleri ve aileleriyle birlikte konukseverlikte yarışan Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Salih Hacıoğlu, Sayın Muzafer Güneş ile Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a derneğin birer plaketini vererek teşekkür etti.

Tartan ile 1. Balkan Kültürü Buluşması

Konak Belediyesi, İzmir’deki Balkan derneklerinin ve federasyonlarının yöneticilerini eşleriyle birlikte 1. Balkan Kültürü Buluşması’nda bir araya getirdi. Buluşmaya Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Geçen Dönem Başkanı Cemal Şenel, İzmir Balkan Dernekleri Federasyon Başkanı Vahap Savaşan, Ege Üniversitesi Balkanlar ve Anadolu Giysileri Müzesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Aydın, Makedonya Ticari Ateşesi Alev Süleyman, KIBATEK Başkanı Mevlüt Kaplan, Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, CHP eski milletvekili Muharrem Toprak, federasyon ve dernek başkanları ile Konak Belediyesi Meclisi Üyeleri katıldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, toplantıda yaptığı konuşamda Balkan dünyasının bir arada ve dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizdi.
“Kum yığını değil granit gibi, kaya gibi olmalıyız. Kum yığınları ufak bir rüzgarla dağılır. Ancak bizler sevgiyle, saygıyla, kaya gibi bir arada olursak bizi kimse yıkamaz” diyen Baysak, şu görüşleri dile getirdi:

“Dernek ve federasyon kongrelerinde göreve talip olup seçimlere giren ve seçilmediği takdirde dernekse federasyondan, üyeyse derneğinden ayrılıp yeni federasyonlar, yeni dernekler kurmaları, birlik ve beraberlik gücümüzü azaltıyor. Bu nedenle, seçime girenlerin genel kurulun, delegelerin ve üyelerin oylaması sonucuna razı olmaları, kazananı tebrik ederek, birlik ve beraberlik içinde çalışmalara katılmaları daha doğru bir davranış olacaktır. Politikadan beklentisi olan arkadaşlarımız, felsefesini ve programını kendi düşüncesine uygun bulduğu siyasi partilerde yer aldıkları takdirde bir çok politik göreve seçilme şansı bulabilirler. Siyasi partiler, parti için çalışmış, emek vermiş üyelerine daha fazla şans vermektedir.”

Cumhuriyet Savcı’sı Karakaya kitabını armağan etti

Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya, gazeteci – yazar Av. Birol Keskin ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Karakaya, kaleme aldığı “Ağlayan Bosna / Ölüme Giderken / Bosna Soykırımı Romanı” adlı kitabı imzalayarak Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a armağan etti.

Berkant Karakaya, bugüne kadar hiç Bosna Hersek’e gitmediğini, ancak okudukları, izledileri ve Bosna Hersek’i ziyaret edenlerin anlattıklarından yola çıkarak bir roman yazdığını anlattı. Bu kitabın bir belgesel olmadığının altını çizen Karakaya, Baysak’tan kitabı incelemesini, görüşlerini bildirmesini istedi, konsolosluğu ziyareti sırasında Bosna Hersek ile ilgili bilgi edinme fırsatı bulduğu için memnun olduğunu dile getirdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysa Berkant Karakaya’ya ve gazeteci – yazar Av. Birol Keskin’e ziyaretleri anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğum Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’muzun flamalarını verdi. Baysak, Karakaya’ya “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Bosna Hersek dostları konsolosluğu ziyaret etti

Yıllar önce eşleriyle birlikte Bosna Hersek ziyaretine katılan TRT İzmir Bölge Müdürü Muharrem Acar ile oğlu Sedat Ali Acar ve İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Aral, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Bosna Hersek ziyaretinde Srebrenica katliamının anma yılında ve toplu definler sırasında Potoçari Anıt Mezarlığı’nda gördüklerini ve yaşadıklarını hiç bir zaman unutmadıklarını belirten Acar ve Aral, her Türk’ün katledilen soydaşlarımızın yattığı anıt mezarlığı görmesi ve ziyaret etmesi gerektiğini dile getirdi.

Çeşitli illerde kurulu derneklerin ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun bu ziyaretleri teşvik etmesinin yerinde olacağını söyleyen konuklarımız Muharrem Acar ve Osman Aral, burayı ziyaret etmeden okunan kitaplardan, izlenen filmlerden yaşanan trajediyi tam olarak anlamanın mümkün olmadığını kaydetti. TRT Bölge Müdürü Muharrem Acar, kurum olarak bu konuda Bosna Hersek’in, konsolosluğumuzun ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun yapacağı çalışmalarda her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, onur duyduğunu belirttiği ziyaretleri anısına Acar ve Aral’a Bosna konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, konuklarına “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Burhaniye, Bar ve Bjelo Palje’den gelecek heyetleri ağırlayacak

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Nurettin Alkan ve yönetim Kurulu üyesi Süleyman Eruzunlar ve Saim Özyavaş ile birlikte Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova’yı ziyaret etti. Baysak, Karadağ Bijelo Polje’den gönderilen ve Burhaniye ile kardeş kent ilişkisi kurulmasını onaylayan belediye meclisi kararının bulunduğu dosyayı Fikret Akova’ya verdi.

Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, bu yıl Temmuz ayında düzenleyecekleri 23. Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali’nde Bjelo Polje’den gelecek heyeti ve merkezi Bar kentinde bulunan Karadağ Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Dragutin Martinovic ile dernek üyelerini zeytin kenti Burhaniye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi.

Gömeç ile Plav kardeş belediye olma yolunda

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Baysak, Dernek Başkanı Nurettin Alkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Eruzunlar ve Saim Özyavaş ile bir araya geldi. Alkan’dan derneğin etkinliklerine ilişkin bilgi alan Baysak, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticileriyle birlikte Gömeç Belediye Başkanı Sayın Naim Kocabıyık’ı ziyaret etti.

Birbirine tarihi ve kültürel bağlarla bağlı Türkiye ile Karadağ arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadığımızı anlatan BAhmet Kemal Baysak, Karadağ’ın Plav kenti ile Gömeç’in kardeş kent olmasının arzu ettiğini söyledi. Baysak, Plav Belediye Başkanı Skender Šarkinović’in selamını ve Plav’a ilişkin bilgilerin yer aldığı dosyayı Gömeç Belediye Başkanı Naim Kocabıyık’a iletti.

Karadağ’dan bir kardeş şehirleri olmasının kendilerini sevindireceğini belirten, ziyaretimiz nedeniyle teşekkür eden Kocabıyık, konuyu Gömeç Belediye Meclisi toplantısında gündeme getireceğini söyledi. Baysak, Gömeç Belediye Başkanı Naim Kocabıyık’a ziyaretimiz anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Demirağ’a “Türkiye’deki Boşnaklar” albümü ile “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.

Türkiye – Bosna Hersek tenis milli maçı

Dünya tenisinin en saygın karşılaşmalarından biri olan ve 10 – 12 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Davis Cup Avrupa – Afrika ikinci grubunda Türkiye – Bosna Hersek ile karşılaştı. Ankara’daki turnuvada, serinin dördüncü maçında Marsel İlhan, rakibi Amer Delic’e 3 – 2 yenildi ve toplamda 3 – 1 öne geçen Bosna Hersek turu geçmeyi garantiledi.

Karşılaşmaları Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, Büyükelçi Müsteşar Sabit Subaşiç, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç ve Türkiye’de öğrenim gören yüze yakın Bosna Hersekli öğrenciyle birlikte izledi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, turnuva için ülkemize gelen Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Adnan Dzindo, Sivil İşler Bakan Yardımcısı Suvad Dzafic, Büyükelçilik mensuplarıyla milli takım yönetici ve sporcularına Ankara Tenis Kulubü’nde akşam yemeği verdi. Yemekte Bosna Hersek Tenis Federasyonu Genel Sekreteri ve Heyet Başkanı Zlatko Şoşe, Mili Takım Teknik Direktörü Daver Vranic, antrenör ve tenis eğitmeni Dzumhur Nerfid – Neno, oyuncular Amer Deliç, Tomislav Brkiç, Damir Dzumhur, Aldin Şetkiç ile bir araya geldi.

Ahmet Kemal Baysak, yemekten sonra Bosna Hersek Tenis Milli Takımı yönetici ve sporcularına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, Srebrenica katliamını konu alan kitapla “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü, “Uştipak’tan Sevdalinkaya Boşnaklar” adlı Türkçe, Boşnakça ve İngilizce hazırlanan kitapları da armağan etti.