Adana’da şehitler adına anı ormanı oluşturuluyor

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 11 Temmuz 1995 günü Sırplar tarafından katledilen 8 bin 372 kişinin anısına Adana’da oluşturulacak anı ormanına ilk fidanlar törenle dikildi. Çukurova ilçesi Seyhan Baraj Gölü kıyısında 1. Çatalan Köprüsü yakınındaki ağaçandırma alanında düzenlenen tören, katliamda ölenler için Kuranı Kerim okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Boşnak kökenli CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, Srebrenica’da, Avrupa’nın kalbinde insanlık adına bir vahşet ve dramın yaşandığını söyledi. Her platformda, bütün dünyaya medeniyet ve insanlık dersi vermek isteyen Batı ülkelerinin gözünün önünde, bir haftada resmi kayıtlara göre 8 bin 372 Boşnak’ın katledildiğini belirten Tunay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu rakam aslında çok daha yukarıda. İnsan olanın bunu kabullenmesi mümkün değil. Hangi dini inanca, dile, etnik ve ırk özelliğine sahip olursanız olun, eğer insansanız, yaratılanı Yaradan’dan ötürü seven bir zihniyete sahipseniz, bunu kabul etmeniz asla mümkün olamaz. Başta Adana Balkan Boşnakları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanımız Ufuk Süslü olmak üzere, bu kampanyaya emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza, özellikle Çukurova, Ceyhan ve Sarımazı belediye başkanlarımıza, il genel ve belediye meclisi üyelerimize, dernek başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine, isimini hatırlayamadığım tüm gönüllülere canı gönülden teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin istediği barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını törende gördüğüne işaret eden Tunay, “Ufuk Süslü başkanımız MHP milletvekili adayıydı, ben CHP milletvekiliyim, aramızda MHP milletvekili, CHP’li, MHP’li ve AK Parti’li belediye başkanları bulunuyor. Hepsine ve en başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na teşekkürü borç biliyorum” dedi. Faik Tunay, “Projenin buraya gelmesinde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç beyefendiyle çok emek harcadılar, bize destek oldular. Demek ki istenildiği zaman herkes kardeşçe bir araya gelebiliyor. Bu işin partisi, düşüncesi olmaz. Bu ülke herkesin” diye ekledi.

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Sabit Subaşiç de Boşnak olmakla gurur duyduğunu, Adana’da da kendini emin ve gururlu hissettiğini söyledi. Bosna Hersek’in yalnız olmadığını ve asla yalnız olmayacağını belirten Subaşiç, “Bu tören, bunun açıkça bir kanıtıdır. Adana’daki bütün yetkilileri selamlayıp, tebrik ediyorum. Bu törene katılan gençlerden dolayı da memnuniyetimi dile getiriyorum. Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum ve bu tarz organizasyonların devamını diliyorum. Bosna-Hersek’in Ankara Büyükelçiliği adına sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bosna Hersek’in İzmir Fahri Konsolosu Kemal Baysak ise Srebrenica katliamının, Bosna Hersek’in bir çok yerinde yaşanan katliamlardan biri olduğunu dile getirdi. Baysak, “6 Nisan 1992’de başlayıp, 15 Aralık 1995’te biten 4 yıla yakın süre içerisinde, birçok şehirde katliamlar yaşanmıştır. Srebrenica adı duyulan bir katliam oldu. Boşnak kardeşlerimiz, Sırplar ve Hırvatlar tarafından katledildi” dedi.

Söz konusu katliamlar yapılırken, uzaydan dünyadaki her şeyi rahatça izleyen teknolojiye sahip, “Medeni dünyanın mensuplarıyız”, “İnsan haklarına ve demokrasiye saygılıyız” diyen Batı dünyasının sınıfta kaldığını belirten Baysak, “Bu soykırım işlenirken hepsi gözlerini kapattı ve kulaklarını tıkadı. Müdahale edip bir şey söylememek için de ağızlarına fermuar çektiler” diye konuştu.

Törende daha sonra etkinliğin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan ve törene katılan protokol üyelerine teşekkür plaketi verildi. Milletvekili Faik Tunay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay adına hazırlanan plaketi, kendisine vermek üzere teslim aldı.

Törene, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Onursal Başkanı Cemal Şenel ile izci gençler ve vatandaşlar katıldı. Törenin ardından katılımcılar anıt orman alanına giderek, fidan dikimini gerçekleştirdi. Ormana, öldürülen her Boşnak için bir fidan dikileceği belirtildi.

SSDBiH’E bağlı derneklerin üyesi kadınların İstanbul ziyareti

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’ne (SSDBiH) bağlı derneklerin üyesi Bosna Hersekli kadınlar, 7 – 11 Mart tarihleri arasında İstanbul’a geldi. Organizasyon, SSDBiH Başkanı Sayın Zaim Pasic’in önderliğinde gerçekleşti.

İstanbul ziyaretine İngiltere’deki derneklerden 19, İsveç’teki derneklerden 18, Norveç’teki derneklerden 10 olmak üzere toplam 47 Bosna Hersekli kadın katıldı. İngiltere heyetine İsmeta Veliç, İsveç heyetine İsmeta Şeremet, Norveç heyetine Dzenana Mrziç önderlik etti.

Heyeti, bir çoğu savaş sırasında toplama kamplarında esir olarak yaşayan, eşleri, oğulları, babaları ve kardeşleri savaşta şehit olan kadınlar oluşturdu. Aradan geçen bunca yıla rağmen gözyaşlarının dinmemesi hepimizi çok hüzünlendirdi.
Yapılan program kapsamında İstanbul’un tarihi ve turistik yerleri ziyaret edildi, Boğaziçi ve Haliç’e gezi düzenlendi.

İstanbul’da yaşayan Boşnaklar ile bir araya gelmek ve bir Boşnak derneğini ziyaret etmek isteyen konuklarla 10 Mart 2012 günü Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği ziyaret edildi. Ziyarete SSDBiH Başkanı Zaim Pasic ile birlikte SSDBiH Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, SSDBiH Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç de katıldı. Dernek Başkanız Salih Hacıoğlu, konukları yönetim kurulu ve dernek üyeleriyle birlikte karşılayarak çalışmaları hakkında bilgi verdi ve dernek lokalini gezdirerek tanıttı.

Konuk heyette yer alan Bosna Hersekli kadınlar, dernek ziyaretinden ve görüşmelerden çok memnun kaldıklarını ve uzun yıllar önce Türkiye’ye göç eden Boşnaklar’ın folklörüne, gelenek, görenek ve dillerine sahip çıkmalarını büylük bir hayranlık ve takdirle karşıladıklarını dile getirdi.
Ziyaretten sonra Sefaköy Rumeli Dernekleri Gönül Birliği Lokali’nde konuk heyete ve Sefaköy derneğimizin üyelerine Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Geçen Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Şenel ve Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Sayın Salih Hacıoğlu ile birlikte akşam yemeği verdi. Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin İpek de geceye eşi ve kızları ile birlikte katıldı.

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’ne (SSDBiH) bağlı derneklerin üyesi kadınlar, orkestranın seslendirdiği Bosna Hersek ve Türk ezgileri eşliğinde gönüllerince eğlenme olanağı buldu. Bu ziyaret, İngiltere’den gelen SSDBiH’in Yönetim Kurulu Üyesi ve sosyal projeler sorumlusu Sadzida Troziç’in hazırladığı program çerçevesinde gerçekleşti. Baysak, konukların İstanbul ziyaretinin en iyi şekilde yapılmasını, derneğimizde ve lokalimizde ağırlanmasını sağlayan Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Sayın Salih Hacıoğlu ile yönetim kurulu üyeleri Nejat Öztürk, Sabit Zafer, Süleyman Kayalar, Hilmi Özdurak, İsmail Şen ve Abbas Eskin ile emeği geçen üyelere en içten teşekkürlerini sunduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in bağımsızlık ilanının 20. yıldönümü kutlandı

Türkiye’de eğitim gören Boşnak öğrenciler tarafından kurulan Genç Boşnaklar Derneği İstanbul (GBDİ), Bosna Hersek’in bağımsızlık ilanının 20. yıl dönümü dolayısıyla bir program hazırladı. Etkinliklerde Emina Dzelilovic (Yönetim Kurulu Başkanı), Vedad Halilovic – Başkan Yardımcısı), Nihad Dostovic (Genel Sekreteri), Azra Hadziibrisevic (Sayman), Aida Tufek –Yönetim Kurulu Üyesi), Amer Sijahovic (Yönetim Kurulu Üyesi), Azemina Brkan (Yönetim Kurulu Üyesi) görev aldı.

GBDİ’nin bu etkinliklerini destekleyen Balkan Sosyal, İktisadi ve Akademik İşbirliği Derneği (BALKANSİAD), 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Hidiv Kasrı’nda konuklar onuruna akşam yemeği verdi. Bu yemeğe Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Damir Maşiç, Bosna Hersek Federasyonu Kültür Bakanı Sayın Salmir Kaplan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) Başkanı Sayın Dr. Aras Konjhodzic de katıldı.

Yemekte, konuk bakanlar ve Dr. Konjhodzic ‘in yanı sıra Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da bir konuşma yaptım. Baysak, konuşmasında Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gecenin ev sahipliğini üstlenen BALKANSİAD’ın Başkanı Adnan Vardarlı da derneğin kuruluşundan bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler vererek yönetim kurulu üyeleriyle toplantıyı onurlandıran konukları tanıttı.

3 Mart 2012 Cumartesi akşamı GBDİ’nin Siyasal Vakfı Merkezi’nde, BALKANSİAD’ın desteğiyle düzenlediği “Bosna Hersek Bağımsızlık Günü” ve “Bosna Hersek ile Türkiye’nin Dostluk Gecesi” programına Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Maşiç, Bosna Hersek Federasyonu Kültür Bakanı Salmir Kaplan konuşmacı konuklar olarak katıldı. Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Sayın Neccara Zlatar Ercan da toplantıda yer aldı.

22. Dönem AKP Sakarya Milletvekili Dr. Süleyman Gündüz’ün yönetiminde yapılan toplantıya (FEBA) Başkanı Dr. Aras Konjhodzic, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Maşiç, Bosna Hersek Federasyonu Kültür Bakanı Salmir Kaplan ve BALKANSİAD Başkanı Adnan Vardarlı, konuşmacı olarak katıldı. Konuşmalardan sonra konuşmacılara ve GBDİ yöneticilerine Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Muzaffer Güneş federasyonun flamasını, Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Sayın Salih Hacıoğlu da federasyonumuzun albümünü verdiler.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da fahri konsolosluğun flamasını vererek federasyonumuz ve konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi sundu. GBDİ yöneticileri de diğer konuşmacılara, destek ve katkılarından dolayı Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’a birer teşekkür belgesi verdi.