Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Baysak’ı ziyaret etti

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Niksic, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nca düzenlenen 15. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak üzere İzmir’e geldi. Başbakan Niksic, Marmara Grubu Vakfı ve İzmir Ticaret Odası tarafından Swiss Otel’de düzenlenen zirve öncesinde Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Niksic’in ziyaretine Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Adnan Hadzikapetanovic ve Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljup Ljepoja da katıldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, ziyaret sırasında Başbakan Niksic’e konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun etkinliklerine ilişkin bilgi sunan Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını dile getirdi. Fahri Konsolos Baysak, Başbakan Niksic ve beraberindekilerin ziyaretinden büyük mutluluk ve onur duyduğunu dile getirdi.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Adnan Hadzikapetanovic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın Türkiye Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yakından ve memnuniyetle izlediklerini söyledi. Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Niksic, 15. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak üzere İzmir’e ilk kez geldiğini belirtti. Fahri konsolosluğun şeref defterine yazarak imzalayan Başbakan Niksic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi için örnek çalışmalarda bulunduğunu, gösterdiği çaba ve çalışmaların takdire değer ve memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Baysak, Federasyonu Başbakanı Nermin Niksic ile Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Adnan Hadzikapetanovic ve Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljup Ljepoja’ya ziyaretleri anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak, konuklarına “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü, geleneksel ebru sanatı uygulanmış doğal taşlarla oluşturulan tablo plaketler armağan etti.

Ziyarete Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç ile Terbay Şirketler Grubu yöneticileri Şükrü Baysak, Hüseyin Baysak ile Gökçe Baysak da katıldı. Başbakan Nermin Niksic, Müsteşar Hadzikapetanovic ve Büyükelçi Ljepoja ve Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı. Konuk Başbakan, galeride Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın savaştan hemen sonra bir grup aktivistle birlikte gittiği Bosna Hersek’te çekilen fotoğraflarının sergilendiği bölümü uzun uzun inceledi.

Bosna-Hersek’te yaşanan acılar Bornova’da hatırlandı

Bosna Hersek’in Zenica kentinden gelen “Aşlama Kadın Derneği”, Bornova’da 3 yıl önce hayatını kaybeden yazar Fikret Fazlagiç’in kaleme aldığı Türkiye’de yaşayan Boşnaklar’ı anlatan kitabı tanıtttı. Bornova Belediyesi Nikah Salonu’ndaki etkinlikte Aşlama Kadın Derneği tarafından resim ve elişi sergisi de açıldı

Bosna Hersek’in Zenica kenti Vranduçka Köyü’nden gelen “Aşlama Kadın Derneği” Bornova Nikah Salonu’nda “Türkiye’deki Boşnaklar” kitabını tanıtarak elişi ve resim sergisi düzenledi. Sergiyi Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da gezdi. Bosna-Hersek’te yaşayan şehit yakını kadınların yaptığı el işi bir oya takımını satın alan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır yaraların hep birlikte sarılması gerektiğini söyledi. Nikah Salonu’nda sergilenen elişi ürünlerinin tamamı Bosna-Hersekli şehit yakınlarına destek amacıyla Bornovalı duyarlı vatandaşlar tarafından satın alındı.

Sergiden önce ziyaret

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ı ilk önce makamında ziyaret eden “Aşlama Kadın Derneği Başkanı Hediya Sehiç Başkan Sındır’a yöresel kilim hediye etti. Başkan Sındır ise Dernek Başkanı Hediya Sehiç‘a üzerinde Bornova Belediyesi resminin yer aldığı plaket ve el işi şekerlik hediye etti.
3 yıl önce vefat eden yazar Fikret Fazlagiç’in ‘Türkiye’deki Boşnaklar’ kitabını yayına hazırlayıp bastıran Zenica Şehri Kütüphanesi Müdürü Midhat Kasap, “Bosna-Hersek’ten gelerek Bornova’da Türkiye’deki Boşnaklar kitabını tanıtmak çok güzül bir duygu. Sevgili dostum Fikret Fazlagiç bu kitap üzerinde 13 yıl çalıştı. Uzun yıllar boyunca süren bu çalışmayı derleyip yayına sunduk. Burada sizlerle buluşturduk. Bundan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Bornova’da Bosna-Hersek için yapılan etkinliklerin çok önemli olduğunu belirten Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, “Bosna’da yaşanan soykırımda hanımlar çocuklarını, eşlerini, kardeşlerini kaybettiler. O kadınları bir araya toplayan Dernek, onları yeniden yaşama döndürüp sosyal hayata bağladı. Bosna-Hersek’ten gelen misafirlerimize sergi ve kitap tanıtımı yapmalarında büyük destek sunan Bornova Belediye Başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a çok teşekkür ediyorum” dedi.
Bosna-Hersek’li dostların ziyaretinin Bornova için çok özel olduğunu ifade eden Başkan Sındır, “Bosna-Hersek’li kardeşlerimizle aynı topraklarda yaşıyoruz. Belki dilimiz farklılaştı ama birbirimizi anlıyoruz. Biz Bosna’da yaşanan o acı dolu günleri unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Ancak asıl olan önümüzdeki nesillere barış ve kardeşlik dolu bir dünya bırakmaktır” diye konuştu.

Baysak, Vranduklu kadınları İzmir’de ağırlayacak

Bosna Hersek’in Zenica şehrine bağlı Vranduk köyünde şehit anne ve ailelerinin kurduğu Zenica “Vranduçka Aşlama” Derneği (Udruzenje Zena “Vranducka Ašlama”, Zenica) üyesi kadınlar, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın misafiri olarak İzmir’i ziyaret edecek. Baysak, Zenica Şehir Kitaplığı Müdürü Mithad Kasap’ın başkanlığında dernek üyesi sekiz kadının oluşturduğu delegasyonu 07-12 Nisan 2012 tarihleri arasında İzmir’de ağırlayacak.

Konuk delegasyon, 08 Nisan 2012 Pazar günü Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ve Boşnak vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Kemalpaşa’nın Halilbeyli köyünü ziyaret edecek. Vranduklu kadınlar, 09 Nisan 2012 Pazartesi günü Zenica’nın kardeş şehri olan Karşıyaka’nın Belediye Başkanı Cevat Durak’ı ve Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ı ziyaret edecek.

Zenica “Vranduçka Aşlama” Derneği üyesi kadınlar, Bornova Belediyesi Nikah Salonu’nda el emeği ürünlerini sergileyecek. Sergi, 9 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 15.30’da Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır tarafından açılacak. Aynı yerde, Hollanda’da yaşayan Naida Ribic’in Türkiye’de yaşayan Boşnaklar ile ilgili belgesel film çekimleri sırasında ziyaret ettiği köylerde çektiği fotoğraflar sergilenecek. Geçtiğimiz yıl yaşama veda eden gazeteci – yazar Fikret Fazlagic’in “Türkiye’deki Boşnaklar” kitabı da tanıtılacak.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın ağırlayacağı Vranduklu kadınlar, Boşnak vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Aliağa’nın Çakmaklı köyü ile İzmir’in ören yerlerini de ziyaret edecek.