Sarajevo’da medya ve FIPA yetkilileriyle buluşma

Karadağ Cumhuriyeti’nden 31 Mayıs 2012 Perşembe günü kara yoluyla Bosna Hersek’e geçen Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’nin altıncı kongresi için düzenlenen basın toplantısına katıladı. Parlamento binasında düzenlenen toplantıda, kongrede yapılacak çalışmaları anlatan Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Basın toplantısı sonunda medya mensuplarına ilgilerinden ve katkılarından dolayı teşekkür edern Ahmet Kemal Baysak, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’nin birer plaketini sundu.
Basın toplantısından sonra SSDBiH Yönetim Kurulu üyeleri, Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı’nı (FIPA – Foreign Investment Promotion Agency) ziyaret etti. Ajans Başkanı Jelica Grujić ve Başkan Yardımcısı Maida Bećirović ile diyasporanın Bosna Hersek’te yapabileceği yatırımlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu. [31 Mayıs 2012]

Plav ile Gömeç kardeş şehir olma yolunda

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder ile birlikte 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü Balıkesir’in Gömeç Belediyesi ile kardeş şehir olma yolundaki Plav Belediyesi’ni ziyaret etti. Baysak ve Rastoder, Plav Belediye Başkanı Skender Šarkinović ve Plav Belediye Meclis Başkanı Ramo Kolašinac ile toplantıda bir araya geldi.

Baysak, Plav Belediyesi ile kardeş şehir olacak Gömeç Belediye Başkanı Naim Kocabıyık’ın iyi dileklerini Plav Belediye Başkanı Šarkinović’e iletti. Ahmet Kemal Baysak, Gömeç Belediye Meclisi’nin Plav ile kardeş şehir olmalarına ilişkin kararının gönderildiğini, Plav Belediyesi’nin de meclis kararı alarak prosedürü tamamlamaları gerektiğini dile getirdi.

Plav Belediye Başkanı Skender Šarkinović de Haziran ayında yapacakları meclis toplantısında konuyu gündeme getereceklerini belirtti. [30 Mayıs 2012]

Berane ile Çiğli Belediyesi kardeş şehir olma yolunda

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder ile birlikte 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü İzmir metropol alanındaki Çiğli Belediyesi ile kardeş şehir olma yolundaki Berane Belediyesi’ni ziyaret etti. Baysak ve Rastoder, Berane Belediye Başkanı Vuka Golubović ve Berane Belediye Meclis Başkanı Samir Agović ile toplantıda bir araya geldi.

Başkan Golubović, Türkiye’den ilk defa bir konsolosun şehirlerini ziyaret etmesinden çok mutlu olduğunu, o güne kadar Türkiye’den herhangi bir ziyaretçisinin gelmediğini belirtti. Vuka Golubović, Çiğli Belediyesi ile kardeş şehir olma teklifine çok sevindiklerini, Çiğli Belediye Meclisi’nin aldığı karar gibi kendilerinin de Berane Belediye Meclisi’nin yapılacak ilk toplantısında aynı yönde karar alacağını dile getirdi.

Berane Belediye Başkanı Golubović ve Berane Belediye Meclis Başkanı Agović, Berane Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder’e bilgiler verdi. [30 Mayıs 2012]

Rozaje ile Buca Belediyesi kardeş şehir olma yolunda

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü, Karadağ Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder ile birlikte Rožaje Belediyesi’ni ziyaret etti. Baysak ve Rastoder, Rožaje Belediye Başkanı Nusret Kalač ve Rožaje Belediye Meclis Başkanı Vehbija Honsić ile toplantıda bir araya geldi.

Ahmet Kemal Baysak, Rožaje ile İzmir’in metropol alandaki Buca Belediyesi’nin kardeş şehir olmasına ilişkin Buca Belediye Meclisi’nin karar aldığını ve bu karar ile ekindeki bilgilerin Rožaje Belediyesi’ne gönderildiğini belirtti. Rožaje Belediye Başkanı Nusret Kalač, Haziran ayı içinde yapılacak meclis toplantısında Rožaje Belediye Meclisi’nin de Buca Belediyesi ile kardeş şehir kararı alacağını söyledi.

Bu ziyaretten çok etkilendiğini ve Rožaje’nin Türkiye’de unutulmadığını gördüklerini anlatan Rožaje Belediye Başkanı Kalač, bu çalışmalarla her iki belediye arasında her alanda işbirliğinin ülkeleri ve belediyeleri için yararlı olacağına inandığını dile getirdi. [30 Mayıs 2012]

Baysak, Karadağ-Türkiye Dostluk Derneği’nin eşbaşkanı

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder’in daveti üzerine 29 Mayıs 2012 Salı günü Karadağ’a gitti. Baysak, Karadağ’ın başkenti Podgorica’da Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rastoder, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Huseyin Tuzovic ile bir araya geldi.

Rifat Rastoder, Dernek Yönetim Kurulu’nun 2 Nisan 2012 tarihinde yapılan toplantısında Ahmet Kemal Baysak’a Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği’nin Eşbaşkanlığı görevinin verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. Rastoder, Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Yönetim Kurulu karar metniyle yazışmalarda kullanılmak üzere dernek mühürünü Baysak’a teslim etti.

Karadağ Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder, toplantı sırasında Türkiye’de bir Türkiye – Karadağ Dostluk Derneği kurulması gerektiğin belirterek Baysak’tan bu kuruluş için gerekli çalışma yapmasını istedi. Rastoder, Türkiye’de bu derneğin kurulmasının sivil toplum kuruluşları olarak da Karadağ ile her alanda işbirliğinin gelişmesi için yararlı olacağına inandığını sözlerine ekledi. [29 Mayıs 2012]

TBHKDF Yönetim Kurulu Sefaköy’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde toplandı.

17 Mart 2012 Cumartesi günü İzmir’de yapılan yönetim kurulu toplantısında görüşülen konuların ele alındığı toplantıda, federasyona bağlı derneklerin başkanları, derneklerinin, kadın ve gençlik kollarının etkinliklerini sözlü ve yazılı olarak dile getirdi.

Toplantıda, isimleri dernek başkanları tarafından iletilen üyelerle federasyon kadın ve gençlik kollarının oluşturulması ve bu kolların yönetim kurulu toplantılarına davet edilmesi oy birliğiyle karara bağlandı.

Toplantıda söz alan Kırklareli ili Vize ilçesi Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgül, bu yıl Boşnaklar’ın Balkaya’ya gelişinin 100. yılını kutlayacaklarını belirtti. Akgül, 1 Temmuz 2012 Pazar günü Balkaya Köyü’nde derneğin 9. Geleneksel Pikniğ’ni düzenleyeceklerini duyurdu.

Alaattin Akgül, Federasyon ve bağlı derneklerin başkanlarıyla üyelerini 100. yıl kutlamaları kapsamında düzenleyecekleri etkinliklere katılmaya davet etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin federasyona katılması için Dernek Başkanı Alaattin Akgül’a çağrıda bulundu.

Akgül de, “Köyümüze gelen, derneğimizi ziyaret eden Bosna Hersek Fahri Konsolosumuz, federasyonun kurucusu Sayın Kemal Baysak’ın tavsiyesi ve isteği bizim için önemlidir. Köyümüzü ve derneğimizi ziyareti nedeniyle kendisine müteşekkiriz” dedi. Alaattin Akgül, genel kurulda alınan üyelik kararını bir sonraki yöntim kurulu toplantısına sunacaklarını söyledi.

TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş ile Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Çalışkan, 16 – 18 Mayıs 2012 tarihlerinde Sarajevo’da gerçekleşen Business Forum 2012 ile iş adamlarıyla yaptıkları ikili görüşmeler hakkında bilgi verdi. Bosna Hersek Doboj’da bulunan EMMAUS kampını ziyaret ettiklerini belirten Güneş ve Çalışkan, bu kuruluşa her türlü acil yardım ve desteğe ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun 502. Ayvaz Dede Şenlikleri (Ajvatovica) ve 17. yılında Srebrenica katliamını anma etkinlikleri nedeniyle düzenleyeceği Bosna Hersek ziyaretlerinin bu konuda en uygun fiyat teklifini sunan, deneyim sahibi İzmir merkezli Devim Tours tarafından gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, kurul üyelerine 18 Mart 2012 Pazar gününden 26 Mayıs 2012 Cumartesi gününe kadar Türkiye’deki ziyaret ve temaslarına, Konsolosluğa yapılan ziyaretlere ilişkin bilgileri, fotoğrafları içeren bir rapor sundu. Baysak, Karadağ Cumhuriyeti Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Sayın Rifat Rastoderdan aldığı davet üzerine 29 – 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında bu ülkeyi ziyaret edeceğini belirtti.

31 Mayıs – 3 Haziran 2012 tarihlerinde Bosna Hersek Sarajevo’da parlamento binasında 6. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Kongresi’nin yapılacağını duyuran Baysak, kongereye katılabilecek federasyon üyesi derneklere duyurulması için federasyon başkanlığına bilgi verdiğini anımsattı. A. Kemal Baysak, bu kongereye katılmayı arzu eden dernek yöneticilerinin Bosna Hersek Fahri konsolosluğu’na başvurmasını istedi.