Başbakan Niksic, Menemen delegasyonunu kabul etti

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın öncülük ettiği Menemen delegasonu, 26 Haziran 2012 Salı günü Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Niksic ve savaş gazileri ve ailelerinden sorumlu Bakan Zukan Helez tarafından Başbakanlık binasında kabul edildi. Ziyarete Manemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve beraberindeki meclis üyeleriyle birlikte Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu adına Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış ve yönetim kurulu üyeleri Sayın Rıdvan Barış, Nurettin Çam ile Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Nurettin Alkan, Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Cengiz Coşkun birlikte katıldı. Bu ziyaretler çok faydalı görüşmelerin yapılmasına imkan verdi ve bu ziyaretler televizyonlarda ve yazılı medyada geniş şekilde yer aldı.

Baysak, 27 – 28 – 29 Haziran 2012 günlerinde Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Nurettin Alkan, Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Cengiz Coşkun ile birlikte Konjic, Tuzla kentlerini ziyaret etti. Baysak, Alkan ve Coşkun, Konjic’te Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü, 1956 yılında başlayan inşaatı 26 yıl süren, Hiroşima’ya atılan 2 kilotonluk atom bombasının 10 katına (20 kiloton) dayanacak şekilde yapılan Mareşal Tito’nun yer altı karargahını gezdik. Neretva ve Mostar köprüsünü gezdikten sonra Tuzla şehrine geçti ve burada Kapija’da şehit düşen gençlerin defnedildiği şehitliği ziyaret etti.

Baysak, Alkan ve Coşkun, Srebrenica’ya giderek Potocari Anıt Mezarlığı’nı ziyareti sırasında Bosna Hersek Federasyonu Başkanı General Zivko Budimir ve Yardımcısı Laura Bosnjak ile bir araya geldi. 11 Temmuz 2012 günü Srebrenica’da düzenlenecek anma ve defin sırasında tekrar birlikte buluşmak üzere vedalaşan Budimir, dernek başkanlarını tanımaktan çok mutlu olduğunu, Srebrenica’yı ve Potocari’yi unutmayıp ziyaret ettikleri için çok memnun olduğunu dile getirdi. [29 Haziran 2012]

Bayraklı ile Ilijaš kardeş şehir oldu

Bosna Hersek’in Ilijaš Belediyesi heyeti kardeş şehir olacağı Bayraklı Belediyesi’nin Osmangazi hizmet binası önünde yöresel halk oyunları ile karşılandı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile misafirleri Ilijaš Belediye Başkanı Nusret Masic, Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Besim Gljiva, Belediye Başkan Yardımcısı Akif Fazlic, Belediye Başkan Yardımcısı Meliha Avdibegovic, Belediye Başkan Yardımcısı Sanja Jozic-Zagorac ve Belediye Su işleri Müdürü Saudin Mesetovic’i makamında ağırladı.

Kardeş şehir protokolü imza töreni ise Bayraklı Belediyesi Osmangazi hizmet binasındaki toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Bayraklı Belediye Meclis üyeleri, belediye bürokratlarının yanı sıra Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Geçen Dönem Başkanı Cemal Şenel ile İzmir Bosna Sancak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Gül, İzmir Bosna Sancak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Geçen Dönem Başkanı Şenay Biçer de katıldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, toplantıda yaptığı konuşmada, Bayraklı ile Ilijaš’ın imzalanacak protokolle bundan böyle “kardeş” olacaklarını belirtti. Baysak, kurulan bu kardeşlik bağı ile birlikte iki kentin gerek kültürel gerek ticaret konularında birbirlerine fayda sağlayacağını ümit ettiğimi dile getirdi ve her iki Belediye için de hayırlı olmasını diledi.

Bosna Hersek’in savaştan sonra çok değiştiğini, Ilijaš’ın da bu savaştan çok yara aldığını kaydeden Belediye Başkanı Nusret Masic, “Bosna Hersek’te savaştan sonra tek kalan şey sizlerin dostluğu oldu. Ilijaš, başkent Sarayevo şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta bir kent. Yatırım ve turizm olanaklarımız var. Ilijaš’ın kardeşliğe ihtiyacı var. Ve bu kardeşliğin Bayraklı Belediyesi ile olması bize onur verir. Kardeşliğin imzada kalmayacağını düşünüyor ve sizleri en kısa zamanda Ilijaš’da misafir etmek istiyoruz” dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Türkiye’de Mardin Ömerli’den sonra Bayraklı’nın Bosna Hersek’in Ilijaš Belediyesi ile kardeşlik bağı kurduğuna dikkat çekti. Karabağ, “Bizim kardeş olmamıza vesile olduğu için Kemal Baysak’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bosna Hersek savaşı bir insanlık ayını olarak Dünya tarihinde yerini aldı. Savaş sırasında ve sonrasında Türkiye olarak her zaman kardeş Bosna Hersek halkının yanında olduk. İzlediğimiz tanıtım filminde de Ilijaš’ın doğal güzelliklerle çevrili bir kent olduğunu gördük. Bu kardeşliğin iki taraf için de faydalı olması adına çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Protokol imza töreninden sonra misafir Ilijas delegasyonu onuruna yemek veren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, İzmir’i, Bayraklı’yı ve Agora’yı gezdirerek yatırımlar ve arkeolojik kazılar hakkında bilgi verdi.
[21 Haziran 2012]

Menemen ile Bugojno kardeş şehir oldu

22 Haziran 2012 Cuma günü Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in başkanlığında 38 kişilik delegesyonla 502. kez düzenlenecek Ayvaz Dede Şenlikleri’ne katılmak ve kardeş şehir protokolünü imzalamak üzere Bosna Hersek’in Bugojno kentine gitti. Baysak, 23 – 24 Haziran 2012 tarihlerinde 502. kez düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri’ne katılan delegasyona Ayvaz Dede etkinliklerine ilişkin bilgi verdi, Balkanlar ve Bosna Hersek’teki müslümanlar için önemli bir buluşma günü olduğunu, ülkenin dört bir yanından yüzlerce atlının katılarak geleneği sürdürdüğünü anlattı
.
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de elinde Türk Bayrağı ile atlıların arasında yer alarak Menemen Belediyesi’ni Ayvaz Dede Şenlikleri’nde temsil etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış ve yönetim kurulu üyeleri Rıdvan Barış, Nurettin Çam ile Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Nurettin Alkan, Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Cengiz Coşkun ve ben, yürüyüşlerde ve topluluk içerisinde, ellerimizdeki Türk Bayrakları ve federasyon flamalarıyla yer aldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın öncülük ettiği delegasyon, 25 Haziran 2012 Pazartesi günü Bugojno Belediyesi ile Menemen Belediyesi’nin kardeşlik protokolü için Bugojno Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda bir araya geldi. Bugojno Kültür Dernekleri sevdalinka şarkıları ve halk oyunları gösterileriyle toplantıya renk kattı. Menemen delegasyonu, protokol imza töreninden sonra Bugojno Belediye Başkanı Hasan Ajkunic’in verdiği kır yemeğinin ardından Sarajevo’ya geçti.

502. Ayvaz Dede etkinliklerine ve Bugojno Belediyesi ile yapılan kardeş şehir protokolü vesilesiyle Bosna Hersek’e gelen Menemen delegasyonu ziyaret edilen her yerde son derece olumlu karşılandı ve ağırlandı. [22 Haziran 2012]

Gornji Vakuf-Uskoplje ile Turgutlu kardeş şehir

Turgutlu Belediyesi ile Bosna Hersek’in Gornji Vakuf-Uskoplje şehirleri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Gornji Vakuf-Uskoplje Belediye Başkanı Sead Causeviç, Turgutlu’nun kendilerine model oluşturacak önemli bir merkez olduğunu söyledi. Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, ilk kardeş şehirlerinin Bosna Hersek’ten olmasının kendilerini sevindirdiğini dile getirdi.

Kardeş şehir protokolünü imzalamak için Türkiye’ye gelen Gornji Vakuf-Uskoplje heyeti, İzmir’de Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Gornji Vakuf-Uskoplje Belediye Başkanı Sead Causevic’in başkanlığında Belediye Meclis Başkanı Marinko Krajina, Orta Bosna Kantonu Tarım Bakanı Sedzad Milanovic, Kurtuluş Savaşı Gazileri ve Engellilerden Sorumlu Kanton İdare Müdürü Esad Crnica, Gornji Vakuf-Uskoplje İslam Cemaati Başkanı Omer Ljubuncic, Gornji Vakuf-Uskoplje Tarımcılar Birliği Başkanı Ismet Gekic, “Radovina” Kamu Şirketi Müdürü Nahid Sehic’ten oluşan heyet Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile bir araya geldi. Gornji Vakuf-Uskoplje ile Turgutlu kardeş şehir yazısına devam et

Balkan delegasyonu konsolosluğumuzu ziyaret etti

İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu’nca düzenlenen 5. Uluslararası Türkiye ve Balkan Ülkeleri Sağlık Turizmi Paneli’ne katılan Bosna Hersek ve Karadağ delegasyonu, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, konuk delegesyona fahri konsolosluk ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Baysak, konsolosluğun sanat galerisini gezen konuklarına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını sundu.

5. Uluslararası Balkan Ülkeleri Sağlık Turizmi Paneli

İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 5. Uluslararası Türkiye ve Balkan Ülkeleri Sağlık Turizmi Paneli 15-19 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Panele Bosna Hersek Federasyon Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Özel Danışmanı Zlatan Peršić, Uluslararası işbirliğinden sorumlu Bosna Hersek Federasyon Sağlık Bakan Yardımcısı Prim. Dr. Goran Čerkez, Karadağ Sağlık ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Dr. Mensud Grbović, Karadağ Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Zoran Kosti, Kosova Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Kadir Hüseyin, Bulgaristan Milletvekili Dr. Nigyar Sahlim katıldı.
16 Haziran 2012 Cumartesi günü Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmalarında İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı’nın yanı sıra Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak da bir konuşma yaptı. Baysak, konuşmasında İzmir’in ve bölgenin sağlık turizmi açısından sahip olduğu potansiyel ve kuruluşlar hakkında bilgi vererek Balkan ülkelerinden panele katılan, konularında uzman delegelere de gösterdiği ilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. İzmir’in EXPO 2020 adaylığının önemli olduğunu belirten Ahmet Kemal Baysak, Balkan ülkelerinden gelen delegasyondan EXPO 2020 oylamasında delegelerinin İzmir için oy kullanmalarını beklediğimi dile getirdi.
Panelde söz alan Balkan ülkelerinden gelen uzman delegeler, ülkelerinin sağık turizmi açısından sahip olduğu imkanları dile getirerek Ege Bölgesi’nde ve özellikle İzmir’de bulunan sağlık kuruluşlarıyla işbirliği yapmayı arzu ettiklerini söyledi. Böyle bir panele katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren konuklar, İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için destek vereceklerini sözlerine ekledi.
Panele katılmak için gelen konuklar, İzmir’deki üniversite hastaneleriyle özel sağlık kuruluşlarına ait hastaneleri ziyaret ederek bilgi edindi. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, heyetin Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Füzün’ü ziyaretinde, Bosna Hersek delegeleriyle birlikte Zenica Üniversitesi’nin Dokuz Eylül Üniversitesi ile kardeş üniversite olmayı arzu ettiğini belirterek bu konuda gerekli belge ve dokümanları ilettiklerini dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Füzün, “Biz de talebiniz üzerine karar aldık. Önümüzdeki günlerde bu kararı Zenica Üniversitesi’ne ve Bosna Hersek Fahri Konsolosluğunuza göndereceğiz” dedi.

SSDBiH Altıncı Kongresi Sarajevo’da yapıldı

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’nin (SSDBiH) altıncı kongresi, 1 Haziran 2012 Cuma günü Sarajevo’da parlamento binasında toplandı. Birliğe üye ülkelerin delegelerinin yoğun katılımıyla başlayan toplantıda konuk devlet adamlarının konuşmalarından sonra birliğin faaliyet, denetim ve hesap raporları incelendi ve oy birliğiyle kabul edildi.

Birlik kongre delegeleri, temsil ettikleri ülkelerde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Bosna Hersek devletinden beklentileri ve çıkarılması gereken kanunları dile getirerek destek istediklerini belirtti.

Çok verimli geçen kongre çalışmaları sonrasında yapılan seçimlerde Sayın Zaim Pasic başkanlığında yeni yönetim kurulu belirlendi. Birliğin yönetim kurulu Zaim Pasic (İngiltere – Başkan), Hasan Sehovic (Türkiye – Başkan Yardımcısı), Haris Halilovic (Almanya – Başkan Yardımcısı), Ahmet Kemal Baysak (Türkiye – SSD BiH Büyükelçisi), Anes Ceric (İngiltere – Sekreter), Osman Osmanovic (İrlanda – Üye), Hamdija Malic (Hırvatistan – Üye), Dzenan Novic (Norveç – Üye), Belmir Zec (Avusturya – Üye), Fikret Kadic (İsveç – Üye), Miso Maric (İngiltere – Üye), Mirsada Hadziahmetovic (Avustralya – Üye), Hamdija Custovic (Amerika – Üye), Namik Alimajstorovic (İngiltere – Üye), Samir Zametica (Danimarka – Üye), Mirza Bajagilovic (Hollanda – Üye), Hajrudin Isovic (Savaş gazisi – Üye – Almanya), Alija Salihovic (İtalya – Üye), Dinka Hrustanovic (Slovenya – Üye), Ferid Hodzic (Lüksemburg – Üye), Omer Micijevic (İsviçre – Üye), Faruk Ticic’ten (İngiltere – Üye) oluştu.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, SSDBiH Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç ile birlikte Bosna Hersek’in sesini tüm dünyaya duyuran, Bosna Hersek’in dünyadan haber eden Hayat TV’nin yeni merkezini ziyaret etti. Baysak, SSDBiH Yönetim Kurulu adına yapılan ziyaratte, Hayat TV’nin nerede yapılırsa yapılsın, her toplantılarına katılarak etkinliklerini en iyi şekilde duyurdukları için birliğin teşekkür plaketini Hayat TV Yönetim Kurulu Başkanı Elvir Svrakic’e sundu.
[01 Haziran 2012]

Komsic ve Izetbegovic’in kabulleri

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Yönetim Kurulu, 1 Haziran 2012 Cuma günü Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nı ziyaret etti. SSDBiH Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zaim Pasiç başkanlık ettiği heyeti, önce Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komsic, daha sonra Cumhurbaşkanı Bakir Izetbegovic tarafından kabul edildi.

Sayın Komsic ve Sayın Izetbegovic’e Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’nin (SSDBiH) çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tüm dünyaya yayılmış Bosna Hersekli göçmenlerin yönetimden istek ve beklentilerini iletti.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Konsolosluğun başvurusu üzerine Bayraklı – Bornova aksında yeni açılan bir bulvara Bosna Hersek Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Alija Izetbegovic’in adının verilmesini kararlaştırdığını anlattı. Baysak, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararın örneğini ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’nun yazısının bulunduğu dosyayı Cumhurbaşkanı Bakir Izetbegovic’e sundu.

Cumhurbaşkanı Izetbegovic, çok duygulandığını, gösterilen bu vefanın ve kadirşinaslığın Türkiye ile Bosna Hersek arasında var olan dostluk ve kardeşliğin güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirerek Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak bu kararı alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclisi’ne teşekkürlerini iletmesini istedi. [01 Haziran 2012]