Baysak’tan Tatı’ya Srebrenica Anıtı teşekkürü

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Buca’da yaptırılan Srebrenica Anıtı için Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya Boşnak halkı adına onur ve teşekkürlerini sundu. Baysak, Tatı’nın öncülüğünde Buca Belediyesi’nin Türkiye’de ve dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini anımsattı.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı ziyaret eden Ahmet Kemal Baysak, Tatı’nın Boşnaklar adına bir çok ilki Buca’ya kazandırdığını söyledi. Srebrenica’da yaşanan soykırımda Batı dünyasının her şeyi görmezden gelerek unutturmaya çalıştırmasına inat, yaşananların unutulmadığını, olanların katliam değil soykırım olduğunun da altını çizen Baysak, Başkan Ercan Tatı’nın cesur bir şekilde Srebrenica şehitlerinin ve annelerinin acısını paylaştığını açıkladı. Baysak’tan Tatı’ya Srebrenica Anıtı teşekkürü yazısına devam et

Srebrenica Anıtı büyük acıyı unutturmayacak

Bosna Hersek’in Srebrenica kentinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 savunmasız insanın anısına Buca’nın Adatepe Mahallesi’nde yapılan 11 metrelik “Srebrenica Anıtı”, büyük acının yaşandığı günün yıl dönümünde açıldı. 11 Temmuz 2012 günü açılan anıtın dünya üzerinde bir ilk olduğu belirtildi.

Özbekistan Caddesi üzerindeki anıtın açılışından önce, alana yerleştirilen ekranda, 17 yıl önce Srebrenica’da yaşananlara ilişkin bir film gösterildi. Anma etkinlikleri nedeniyle Srebrenica’da bulunan Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak’ın mesajı ekranda yansıdı. Baysak, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya anıtın yapımı nedeniyle teşekkür ettiği mesajında, “Srebrenica’daki soykırımı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

İzmirli Boşnak kızı Kübra Utku “Srebrenicki Inferno” (Srebrenica cehennemi) adlı ağıt şarkının sözlerini seslendirirken göz yaşlarını tutamadı. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Bosna Hersek’te yaşanan savaş sırasında 35 bin çocuğun öldüğünü, 50 bin kadının tecavüze uğradığını, 2 milyon 200 bin kişinin evini terk ettiğini ve 18 bin kişinin halen kayıp olduğunu anımsattı. “Bu soykırım kardeşlerimize Boşnak oldukları için yapılmadı. Müslüman oldukları, Türk oldukları için yapıldı” diyen Tatı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saraybosna ve Srebrenica’daki arkadaşlarımıza, dostlarımıza, annelerimize ‘Acınızı biliyoruz’ diyoruz. Acı paylaştıkça hafifler ve hafifleyecektir. Biz bu anıtı dünyanın neresinde olursa olsun anneler ağlamasın, çocuklarını kaybetmesin diye açıyoruz. İzin alabilirsek, aynı anıtı bir yıl sonra 11 Temmuz’da Srebrenica’ya dikmek istiyoruz. Biz soykırım ve teröre karşı olan bir toplumuz. Buca’dan İzmir’den Türkiye’den Saraybosna’ya Srebrenitsa’ya sesleniyorum ‘Affet bizi Srebrenitsa’ diyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da konuşmasında soykırımı lanetledi ve Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya yaptırdığı anlamlı anıt için teşekkür ettiğini söyledi. “Bu anıt Buca’da, İzmir’de soykırımı lanetlemek için yapıldı ve ilelebet yaşacak” diyen Kocaoğlu, “Hayatını kaybeden 200 binin üzerinde Bosnalı kardeşlerimize tanrıdan rahmet diliyorum. Dünyanın hiçbir köşesinde böyle bir soykırım olmasın diyor ve nefretle kınıyorum” diye konuştu.

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gül, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanlık dramı olan Srebrenitsa soykırımını anlatan en güzel örneğin “Srebrenitsa Anıtı” olduğunu söyledi. Bu acıların unutturulmaması için dünyaya Buca’dan seslenildiğini dile getiren Gül, “Srebrenitsa’da yaşanan acıları unutturmamak için bu anıtı bizlere armağan eden Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Boşnakların ilk soykırımı Srebrenitsa’da yaşanmadığının altını çizen, Bosna Hersek Büyükelçi Müsteşarı Sabit Subasic, tarihte birçok soykırım yaşadıklarını söyledi. Subasic, “Bu soykırımı yaşamamak için İzmir’e göç eden ve burada yaşayan Boşnaklar bulunduğunu anlatan Subasic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“11 Temmuz’da Bosna Hersek’te, Türkiye’de, İzmir’de ve dünyanın her yerinde zor bir gün geçiriliyor. Ama bunları anlatacak bir anıtımız yoktu. Daha önceki soykırımlarda da yaşanlar içinde bir anıt yapılmadı maalesef. Son soykırımda yaşanan şehitlerimizin ancak anıtları yapılıyor. Bu yapılan anıt büyük bir adımdır. Bir daha ki soykırımların yaşanmaması için bu anıtı yapan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya teşekkürlerimizi sunuyorum. Geleceğimizi aydınlatacağı için.”

Anıtın kurdelesinin kesiminin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve konuklar gök yüzüne beyaz güvercinler bırakarak dünyaya barış mesajı verdi.

Buca Belediyesi’nce yapımı kısa sürede tamamlanan anıt, katliamda yaşamını yitirenlerin tabutlarını simgeleyen yeşil ve siyah granit plakaların üzerinde yükseliyor. 11 metre yüksekliğe sahip anıtın kaidesinin ön bölümünde Bosna Ağıtı yazılı, yan bölümlerinde ise 11 yaşında tuttuğu günlüklerle yaşanan acıları betimleyen Zlata Filipoviç’in iki şiirine yer veriliyor.

Kaide üzerine yerleştirilen ve sanatçılar Alı Yaldır, Zafer Dağdeviren ve Derya Ersoy’un yaptığı heykelde, katliam sırasında kızını kaybeden anne betimleniyor. Anıtı çevreleyen alanda Buca Belediyesi’nce çevre düzenlemesi yapıldı. Bu alanda kurulan dev ekranda Srebrenica’da yaşanan acıları anlatan belgesel, fotoğraf, şiir ve şarkılar yayınlanacak. Anıt ve çevresi, özel ışıklandırmayla günün her saatinde ziyaret edilebilir halde tutulacak.

Buca’daki anıt Srebrenica katliamını unutturmayacak

Bosna Hersek Srebrenica’da 1995 yılında 8 bini aşkın savunmasız insanın öldürülmesinin unutulmaması için Buca’da 11 metrelik “Srebrenica Anıtı” hazırlanıyor. Adatepe Mahallesi Özbekistan Caddesi’nde yapımı süren anıt, Srebrenica’da büyük acının yaşandığı günün yıl dönümü olan 11 Temmuz’da açılacak.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, anıtın tek amacının “unutmamak ve unutturmamak” olduğunu, anıtla Bosna Hersek’te yüreği kanayan annelerin yanında olduklarını bir kez daha belirtmek istediklerini söyledi. Buca’da çok sayıda Boşnak vatandaşın yaşadığını ve vatandaşlardan gelen talepler üzerine harekete geçtiklerini belirten Tatı, yapılacak anıtı, anıtla ilgili hazırladıkları planları internet üzerinden vatandaşların oyuna sunarak belirlediklerini anımsattı.

Tatı’nın verdiği bilgiye göre, yapımı kısa süre sonra tamamlanacak anıt, katliamda yaşamını yitirenlerin tabutlarını simgeleyen yeşil ve siyah granit plakaların üzerinde yükselecek ve 11 metre yüksekliğe sahip olacak. Anıtın kaidesinin ön bölümünde Bosna Ağıtı’nın yazılı olacak, yan bölümlerinde ise 11 yaşında tuttuğu günlüklerle yaşanan acıları tanımlayan Zlata Filipoviç’in iki şiirine yer verilecek.

Kaide üzerine katliam sırasında kızını kaybeden annenin ağıdını betimleyen heykelin yerleştirileceğini belirten Ercan Tatı, anıtı çevreleyen alanda çevre düzenlemesi yapıldığını, bu alanda kurulacak dev ekranda Srebrenica’da yaşanan acıları anlatan belgeseller, fotoğraflar, şiirler ve şarkıların sürekli yayınının yapılacağını söyledi. Tatı, anıt ve çevresinin yapılacak özel ışıklandırmayla günün her saatinde ziyaret edilebilir halde tutulacağını dile getirdi.

Tatı, İzmir’de yaptırdıkları anıtın aynısını Potoçari Anıt Mezarlığı’nda da yaptırmak istediklerini, konuyla ilgili Bosna Hersek makamlarına başvuruda bulunduklarını, onay verilirse gelecek yıl 11 Temmuz’da da oradaki anıtı açmak istediklerini sözlerine ekledi.

Balkaya Köyü’nün 100. yılı kutlandı

Boşnaklar’ın Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Balkaya Köyü’ne gelişinin 100. yılı, Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 9. geleneksel piknik etkinliğiyle kutlandı. Görkemli etkinlik 1 Temmuz 2012 Pazar günü Balkaya Köyü Piknik Alanı’nda gerçekleştirildi.

Sabah erken saatlerinden başlayarak piknik alanını dolduran katılımcılar Boşnak müziği ve Trakya ezgileriyle eğlendi. Etkinlikte her yıl olduğu gibi geleneksel Balkaya koşusu ve çeşitli yarışmalar gerçekleştirildi. Koşuda dereceye girenlere kupalar, yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

100. yıl anısına okutulan 100 hatimin duası Adem Erden ve Naci Bayraktar adlı hocalar tarafından yapıldı. Etkinlikte, Balkaya Köyü’nde muhtarlık yapanlardan hayatta olanlarla haya veda edenlerin yakınlarına şükran plaketleri sunuldu.

Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgül’ün ardından Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Kırklareli İl Hukuk İşleri Müdürü Mehmet Erhan Türker, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden ile Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fehim Didin birer konuşma yaptı. Alaattin Akgül, piknik alanını dolduranlara seslenirken çok beğenilen ve alkışlanan konuşmasında, özetle şunları söyledi:

“Atalarımız göç ederken, Çanakkale Savaşları’nda, Kurtuluş Savaşı’nda ve sonrasında büyük bedeller ödedi. Asla kin tutmadık, tutmayız, asla unutmadık, unutmayız. Cennet vatanımızın en güzel köşelerinden Balkaya’ya yerleşti atalarımız. 17 hanede yaklaşık 100 kişi kadardılar. Anne ve baba tarafından Balkayalı olan Boşnak sayısı bugün 5 bini aştı. Türkiye’nin dört bir yanında irtibata geçebileceğimiz yüz binlerce kardeşimiz var. Biz büyük bir aileyiz. Bir oldukça, birlikte oldukça, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti küresel güç olma yolunda daha da güç kazancaktır.”

Ahmet Kemal Baysak, Kırklareli İl Hukuk İşleri Müdürü Mehmet Erhan Türker’e Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden’e de kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Baysak’ın Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgül’e verdiği onur ve teşekkür belgesinin yanı sıra Sarajevo’daki Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi’nin tasvir edildiği bakır rölyefi armağan etti.

Baysak, Akgül’e verdiği onur ve teşekkür belgesinde, “100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız bugünde, bize bugünleri armağan eden, Balkaya köyünü kuran atalarımızdan kaybettiklerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara Allah’tan uzun ömür diliyoruz. Nice yüzyılları kutlamamız dileğiyle, günün anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğumuzun onur ve teşekkür belgesini sunuyor, çalışmalarınızda sonsuz başarılar diliyorum” dedi.