Bosna Hersek ve Alija Izetbegovic Sergisi düzenlenecek

Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği’nce düzenlenen “Bosna Hersek ve Alija Izetbegovic Sergisi”, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun desteğiyle İstanbul’dan sonra İzmir’de ziyarete açılacak. İzmir’de Kültürpark’taki İzmir Sanat’ta düzenlenecek sergi, Bosna-Hersek’in kurucu devlet başkanı merhum Alija Izetbegovic’in yaşamından kesitleri yansıtan fotoğrafları ve özel eşyalarından oluşacak. 07 Kasım 2012 günü saat 18:00’de açılacak sergi 07 Aralık 2012 gününe kadar açık kalacak. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, tüm İzmirliler’i İzmir Sanat’ta düzenlenecek “Bosna Hersek ve Alija Izetbegovic Sergisi”ni izlemeye çağırdı. 01 – 31 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul’da Maksem – Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde ziyaret edilen sergi, İzmir’den sonra Bursa’da ve Ankara’da ziyarete açılacak.

Necdet Doğanata ata topraklarında yaşama veda etti

İzmir Özel Fatih Koleji’nun kurucusu, Doğanata Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Necdet Doğanata, Midilli’de kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 79 yaşında yaşama veda eden Doğanata’nın ölüm haberi, ailesi ve yakınlarının yanı sıra eğitim dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Eşi Ayla Doğanata ile birlikte, ailesinin yıllar önce göç ettiği ata topraklarını ziyaret etmek üzere Midilli Adası’na giden Doğanata’nın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. İki çocuk ve dört torun sahibi Necdet Doğanata’nın cenazesi, 30 Ekim 2012 Salı günü Bornova Ali Rıza Güven Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından eski Bornova Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecek.

Savaşın yaralarını sarmaya İzmir Üniversitesi’nden destek

Bosna Hersek’te yaşanan savaşta ailelerini kaybeden gençlerin eğitimi için hizmet veren Eğitim Bosna Hersek’i İnşaa Ediyor Derneği’nin beş öğrencisi, gelecek yıl İzmir Üniversitesi’nde burslu eğitim alacak.

Bir dizi görüşme için İzmir’e gelen Eğitim Bosna Hersek’i İnşaa Ediyor Derneği Başkanı Jovan Divjak ve Genel Sekreteri Edin Becarevic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak ile birlikte İzmir Üniversitesi’ni ziyaret etti. Divjak, Becarevic ve Baysak, ziyarette İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Necdet Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Mütevelli Heyet Üyesi Ali Rıza Doğanata ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş ile bir araya geldi.

Jovan Divjak, Bosna Hersek’teki savaş sırasında Necdet Doğanata ve İzmir Özel Fatih Koleji’nin Bosnalı çocuklara kucak açtığını ve onlara ailelerinin sıcaklığını yaşattıklarını hiç unutmadıklarını belirtti. Divjak, “Kemal Baysak ve Necdet Doğanata’nın desteğini, savaş yılları boyunca arkamızda hissettik. Allah’a teşekkür ediyoruz bizlere bu şansı verdiği için. Bugün de İzmir Üniversitesi’nde olmak bizler için büyük mutluluk. Ailelerini savaşta kaybeden çocuklara sunmaya çalıştığımız hizmette sizin de desteğinizi almak bizler için ayrıca değerli” diye konuştu.

İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Bosna Hersek’in kalkınmasına eğitim yolu ile katkıda bulunmaya çalışan derneğe destek vermenin İzmir Üniversitesi için büyük mutluluk olacağını dile getirdi. Prof. Dr. Erciyeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savaş yıllarında İzmir Özel Fatih Koleji’nde eğitim alan çocuklarımızın bugün Türkiye’den Bosna Hersek ve Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında kariyerlerini en güzel şekilde sürdürdükleri haberlerini almak bizleri çok mutlu ediyor. Gelecek yıl İzmir Üniversitesi’nde beş Bosnalı öğrenciye burslu eğitim vermenin yanı sıra Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ile de Erasmus ve ikili işbirliği anlaşmaları yapıp iki üniversite arasında öğrenci ve akademisyen değişikliği yapmak, birlikte projeler geliştirmek istiyoruz.”

Bosna Hesek’ten gelen konuklar, Bosna Hersek’te yaşanan savaşta ailelerini kaybeden çocukların eğitimi için İzmir Üniversitesi’nden destek sözü aldı. Gelecek yıl 5 Bosnalı öğrencinin İzmir Üniversitesi’nde burslu eğitim almasının yanı sıra Saraybosna Eğitim ve Öğretimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) tarafından kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ile de Erasmus ve ikili işbirliği anlaşmaları yapılması planlanıyor.

Balkanlılar Halk Dansları Festivali’nde buluştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl sekizinci kez düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali, İzmirliler’i Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen konuk ekiplerin müzik ve dansıyla buluşturdu.

Festival, 5 Ekim 2012 Cuma günü saat 10.30’da Kültürpark İzmir Sanat’ta tüm ekiplerin katıldığı sergi açılışı ve kokteylle başladı. Bosna Hersek’ten ve Karadağ’dan gelen dört ressamın 40 eseri İzmir Sanat’a sergilenmeye başladı. Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Bosna Hersek Sarajevo Kantonu Kültür ve Spor Bakanlığı Danışmanı Alma Jusufbegovic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucusu ve Onursal Başkanı, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kemal Baysak ile TBHKDF Onursal Başkanı Cemal Şenel de katıldı.

Açılışın ardından hep birlikte Cumhuriyet Meydanı’na giden katılıcımcılar, açılış töreni ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından tüm ülke dansçıları Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı’nın eşliğinde Konak Meydanı’na yürüdü. Katılımcı ülkeler, Konak Meydanı’nda halk danslarından örnekler sundu.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenle kortej yürüyüşüne İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Bosna Hersek Sarajevo Kantonu Kültür ve Spor Bakanlığı Danışmanı Alma Jusufbegovic, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, TBHKDF Onursal Başkanı Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Geçen Dönem Başkanı Şenay Biçer ile derneğin gençlik kolları üyeleri de katıldı.

İzmir Sanat’ta eserleri sergilenen ressamlar, Sarajevo Kantonu Kültür ve Spor Bakanlığı Danışmanı Alma Jusufbegovic ile birlikte Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Ziyarette Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç de bulundu. Baysak, Jusufbegovic ile konuk ressamlara konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ahmet Kemal Baysak, konuklarına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarıyla “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü hediye etti.

Festival kapsamında ünlü müzisyen Goran Bregoviç, Gündoğdu Meydanı’nda bir konser verdi. Alanı dolduran binlerce İzmirli’nin yanı sıra 8. Balkanlılar Halk Dansları Festivali için Balkan ülkelerinden gelen konuk ekiplerde bulunan gençler, bir yandan dans etti, bir yandan Bregoviç’in şarkılarını coşkuyla seslendirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Hasan Şehoviç, konserden sonra ünlü sanatçı Goran Bregoviç’e armağanlar vererek teşekkür etti. Baysak, Bregoviç’e Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi.

Bosna Hersek halk oyunları ekibinin de yer aldığı 8. Balkanlılar Halk Dansları Festivali kapsamında konuk ekipler kentin çeşitli noktalarında gösteriler yapacak. Festival, 9 Ekim 2012 Salı günü Gündoğdu Meydanı’ndaki toplu dans gösterileriyle son bulacak.