Bosna Hersek yeniden keşfedilmeyi bekliyor

Türkiye’den yurt dışına yönelik turizm hareketliliğinden Bosna Hersek’in yeterince pay alamadığına dikkat çekildi. “Balkanlar’a 100 binden fazla ziyaretçi gönderen bir ülke olarak Bosna Hersek’e neden çok az gidiyoruz?” diye soran turizmci Gürkan Özer, Bosna Hersek’in neredeyse hiç tanıtım yapmadığını belirterek özellikle kısa bayram tatilleri öncesi tanıtım yapılması gerektiğini söyledi. Özer, “Bosna-Hersek yeniden keşfedilmeyi bekliyor” dedi.

Turizmci Gürkan Özer, Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı” etkinlikleri kapsamında “Bosna Hersek’in doğal ve tarihi güzellikleri ve Osmanlı Türk mirası” konulu bir sunum yaptı. Sunumu çok sayıda tur operatörü ve turizm acentasının yanı sıra Bosna Hersek Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, Bakanlık Sözcüsü Mija Martina Barbaric, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Hrvoje Kanta, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek Turizm Sektörü Temsilcisi Bisera Hotić de izledi.

Tarihi, doğası, kültürel ve turistik değerleriyle Bosna Hersek turizm ürünlerinin profesyonel turizmciler olarak gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Gürkan Özer, vizesiz gidilebilen Balkan ülkelerinden Bosna Hersek’in yurt dışına yönelik turizm hareketliliğinden yeterince pay alamadığını söyledi. 2011 yılında seyahat acenteleriyle, tatil amaçlı ve paket turlarla giden Türk turist sayısının 2,5 milyon dolayında olduğunu anlatan Özer, Balkanlar’a paket turlarla gidenlerin sayısının 100 bin, Bosna Hersek’e giden sayısının yalnızca 24 bin olduğunu hatırlattı.

Tur operatörlerine ve turizm acentelerine seslenen Gürkan Özer, “Balkanlar’a 100 binden fazla ziyaretçi gönderen bir ülke olarak Bosna Hersek’e neden çok az gidiyoruz?” diye sordu. Bosna Hersek’te hava sıcaklığının kışın -27derece, yazın ise +42 dereceyi bulduğunu, kış turizminde kayak merkezlerinin öne çıktığını anlatan Özer, “Bosna tarihi, kültürü, Osmanlı eserleri ve Boşnak yemekleri ile herşeyi ile biz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece Sarajevo değil, Travnik’ten Jajce’ye, Banja Luka’dan Bihac’a, Mostar’dan Pocitelj’e, Blagaj’dan Trebinje’ye Bosna Hersek’in görülmeye değer pek çok yeri var. Bosna Hersek şu anda satılan tur programlarının içinde yer alıyor. Sadece Bosna Hersek’e yapılabilecek programlar, tamamı Bosna’ya yönelik turlarda hiç gün kaybı olmaz. Bosna-Hersek yeniden keşfedilmeyi bekliyor.”

Türk Hava Yolları’nın (THY) günde 2 – 3 uçuş yaptığı Sarajevo’ya bu yaz, İstanbul’dan hafta arası 18 uçuş yapılacağını anlatan turizmci Gürkan Özer, “Bu kış aylarında 99 Euro gidiş dönüş promosyonu uygulanacağını Travel Turkey’in açılışında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay açıkladı. Sabah gidip, Saraybosna’yı gezip, öğlen köfte yiyip akşam eve dönebilirsiniz” dedi. Özer, protokol imzalanmasına rağmen tur operatörlerinin THY uçaklarından uygun fiyattan yer alamamasından yakındı.

Bosna Hersek’te toplam yatak sayısının 26 bin dolayında olduğunu, sürekli yeni otel açıldığını anlatan Gürkan Özer, “Bosna Hersek hiç tanıtım yapmıyor. Bosna Hersek, özellikle kısa bayram tatilleri öncesi tanıtım yapmalı” diye seslendi. Bosna Hersek Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, sunumu nedeniyle turizmci Gürkan Özer’e teşekkür etti. Bakan Duric, iki ülke arasında turizm alanında işbirliğinin gelişmesi için imkanları ölçüsünde çaba harcadıklarını dile getirdi.

Bakan Duric, Estetik Ebru standını ziyaret etti

Gazeteci Saadet Erciyas’ın geleneksel el sanatlarımızdan ebruyu Türk doğaltaşıyla buluşturan “Estetik Ebru” projesi, Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda bir kez daha görücüye çıktı. Ebru sanatı uygulanmış doğaltaşlarla oluşturulan kültürel hediyelik ürünler turizmin profesyonelleriyle buluştu. Bosna Hersek Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, Estetik Ebru sanatçılarını sergi açmak ve gösteri yapmak üzere ülkesine davet etti.

Estetik Ebru’nun Uluslararası Fuar Alanı 4 No’lu Hol’deki standında ebru sanatı uygulanmış doğaltaşlarla oluşturulan kültürel hediyelik ürünler sergilendi. Kadın ebru sanatçılarının elinden çıkan, her biri sanat eseri niteliğindeki eşsiz kültürel ürünler, özellikle yabancı turizmcilerden büyük ilgi gördü. Estetik Ebru sanatçılarından Kadiye Sayınbatur, fuar alanındaki standda ebru gösterisi yaptı.

Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı’na katılan Bosna Hersek Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, Bakanlık Sözcüsü Mija Martina Barbaric, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Hrvoje Kanta, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Estetik Ebru standını ziyaret etti. Bakan Duric ve beraberindekiler, Estetik Ebru sanatçılarından Kadriye Sayınbatur’un ebru yapımını ilgi ve hayranlıkla izledi.

Ebru sanatçısı Kadiye Sayınbatur, ebru sanatına ilişkin bilgiler verdi, uygulamalı gösterdi. Bosna Hersek Çevre ve Turizm Bakanı Duric, ebru sanatıyla ilk kez tanıştığını, yapılışından ve eserlerin ortaya çıkış biçiminden çok etkilendiğini belirtti. Bakan Branka Duric, Estetik Ebru projesinin yöneticisi Saadet Erciyas’ı sergi açmak ve ebru sanatını uygulamalı göstermek üzere Bosna Hersek’e davet etti.

Bakan Duric’in ziyaretinden ve davetinden büyük onur duyduğunu belirten Saadet Erciyas, “Tarihsel ve kültürel bağlarımız bulunan kardeş ülkenize Bosna Hersek Fahri Konsolosu Sayın Ahmet Kemal Baysak ile birkaç kez gitme fırsatı buldum. İlginize ve davetinize teşekkür ederim. Sarajevo’da ve güzel ülkenizin diğer kentlerde sergi açmaya her zaman hazırız” dedi. Erciyas, Bakan Branka Duric ile Başkonsolos Kanta’ya ebru sanatı uygulanmış doğaltaşlarla oluşturulmuş plaketler armağan etti.

Kültürpark’ta Uluslar arası Fuar Alanı’nadaki Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, 9 Aralık 2012 Pazar akşamına kadar açık kalacak. Estetik Ebru sanatçıları, 4 No’lu Hol’de A105 standında ebru yapımını fuarın kapanışına kadar sürdürecek.

Bosna Hersek Travel Turkey’e bakan düzeyinde katılacak

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan “Travel Turkey İzmir” Turizm Fuar ve Konferansı’nda Bosna Hersek de yerini alacak. İzmir’deki yılın son turizm fuarında Türkiye ile turizm alanında işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen Bosna Hersek bakan düzeyinde temsil edilecek.

Turizm Fuar ve Konferansı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Hannover-Messe İnternational İstanbul ve İZFAŞ ortaklığıyla altıncı kez 06-09 Aralık 2012 tarihleri arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek. Fuara katılan ülkeler arasında bulunan Bosna Hersek de 2 No’lu Hol D117 standında kültürel ve turistik değerlerini tanıtacak.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın verdiği bilgiye göre, turizm sektörünün İzmir’deki büyük buluşmasında Bosna Hersek, federal hükümet ve Tuzla kantonundan bakan düzeyinde temsil edilecek. Turizmcilerin İzmir’deki büyük buluşmasına Bosna Hersek Federal Hükümeti Çevre ve Turizm Bakanı Branka Đurić, Bakanlık Sözcüsü Mija Martina Barbarić ile Bosna Hersek Turizm Sektörü Temsilcisi Bisera Hotić katılacak.

Tuzla Kantonu Ticaret, Turizm ve Ulaşım Bakanı Aziz Čačković ile Tuzla Kantonu Turizm Birliği yetkilileri de Travel Turkey İzmir’de, bölgelerinin turistik avantajlarını turizm profesyonelleriyle paylaşacak. Fuara gelecek Bosna Hersek Federal Çevre ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Grubu, Travel Turkey İzmir’de gösterilerek yapacak.

Bosna Hersek Federal Hükümeti Çevre ve Turizm Bakanı Branka Đurić, 6 Aralık 2012 Perşembe günü saat 15.00’te İzmirli medya mensuplarıyla Bosna Hersek standındaki basın toplantısında bir araya gelecek. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek’in bakanlık düzeyinde temsilinin fuara verilen önemin göstergesi olduğunu belirterek şu görüşleri dile getirdi:

“Kültürel ve tarihsel bağlarımız olan dost ve kardeş ülke Bosna Hersek ile Türkiye arasında, her alanda işbirliğinin geliştirilmesi için çaba harcıyoruz. Bosna Hersek’te Türkiye’nin, Türkiye’de Bosna Hersek’in tanıtılması çok önemli. Turizm hareketliliği, iki ülke arasındaki kültürel ve tarihsel bağların geliştirilmesine değerli katkılar sağlayacaktır. Bu fuarın Türkiye ile Bosna Hersek arasında turizm alanında işbirliği imkanlarının ele alınacağı önemli bir platform olacağına inanıyorum.”