Baysak, Avustralya Brisbane’de bir dizi görüşme yaptı

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, 31 Ocak 2013 Perşembe günü Yeni Zelanda Auckland’dan Avustralya Brisbane’e hareket etti. Burada Baysak’ı FC “Stari Most” Brisbane Futbol Kulübü Başkan Yardımcısı Sead Hadziahmedovic ve Queensland İslami Kadınlar Birliği (The Islamic Women’s Association of Queensland -IWAQ) Başkan Yardımcısı Mirsada Hadziahmedovic karşıladı. Brisbane’deki Boşnak topluluğu tarafından çok sıcak biçimde karşıladı.

Brisbane’deki Stari Most Futbol Kulübü, Brisbane ve çevresindeki Bosna Hersekli gençleri bir araya getirerek spora yönelmelerini ve iyi eğitim almalarını sağlayan çalışmalar yapıyor. İslami Kadınlar Birliği de evlerinde yalnız yaşayan yaşlı müslüman kadınları ziyaret edip her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak yalnız olmadıklarını hissettiriyor. Onlara yardımcı oluyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor.

Brisbane Boşnak İslam Merkezi’nin yaptığı Brisbane Boşnak Camisi, bu kentte yaşayan Boşnaklar tarafından alınmış, geniş bir alan üzerinde inşa edilmiş. Caminin yanında bir kültür merkezi ve Brisbane Stari Most Futbol Kulübü’nün organizasyonuyla da spor salonlarının ve kütüphanenin yer alacağı bir kompleks yapılması planlanıyor.

Baysak ile sohbet eden Brisbane Boşnak Camisi’nin İmamı Safet ef. Omerovic, spor kulübünün gençlerin kötü alışkanlıklar edinmesini önleyen güzel faaliyetler yaptığını ve bu faaliyetlere katılan Boşnak gençlerin de devamıl olarak camiye geldiklerini, bundan da büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. Bu cami, Brisbane ve çevresinde yaşayan Boşnaklar’ın parasal yardımı ve bizzat çalışmasıyla yapılmış. Caminin açılışını Ramazan ayında yapılması düşünülüyor. Caminin park alanıyla minaresinin yapımı için çalışmalar sürdürülüyor.

Cuma namazını Brisbane Boşnak Camisi’nde kılan AhmetKemal Baybak, imam efendinin isteğiyle oradaki cemaate Türkiye hakkında, Türkiye’de yaşayan Boşnak soylular, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu ve Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği’nin (SSDBiH) çalışmaları hakkında bilgi verdi. Baysak, “6 Nisan 1992’de başlayan savaş ve soykırımdan sonra Avustralya’ya yerleşerek yeni bir hayat kuran soydaşlarımızın çocuklarının iyi eğitim aldıklarını, bütün güçlükleri aşarak iyi çalışmalar yaptıklarını görmek az da olsa ızdırabımızı ve acımızı azalttı” dedi.

Ahmet Kemal Baysak, Brisbane’deki Müslüman Mezarlığı’na giderek hayatlarını burada kaybeden soydaşlarımızın mezarlarını ziyaret etti. Brisbane’de yaşayan Boşnak soydaşlarımız, Türk topluluğu ile çok yakın çalışmalar yapıyor, ortak projelerde bir araya geliyor ve destekliyor. Baysak, “Brisbane’de yaşayan soydaşlarımızın gösterdiği yakın ilgi zaman zaman gözlerimizin yaşarmasına ve hüzünlü anlar yaşamamıza neden oldu. En kısa zamanda bu toplulukları ziyaret etmeyi ve onlarla tekrar buluşmayı arzuluyorum. Avustralya’dan unutulmaz hatıralarla ayrıldık” diye konuştu.
31 Ocak 2013

.

Baysak, Avustralya Sydney’de Boşnaklar ile bir araya geldi

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Avustralya Sydney’de bir dizi görüşme yaptı. Baysak, Sydney’de Avustralya Bosna Hersek Kültür Dernekleri Birliği’nin Başkanı ve aynı zamanda Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Avustralya Kongre Delegesi Elvis Keranovic tarafından karşılandı.

Ahmet Kemal Baysak, Keranovic’in yaptığı program çerçevesinde önce Türkiye Cumhuriyeti Sydney Başkonsolosu Gülseren Çelik ve Konsolos Yardımcısı Emin Akseki’yi ziyaret etti. Baysak, Sydney’de Türk toplumu tarafından yapılan Gelibolu Camisi ve imamı Musa Çelik’i (Bartınlı), Boşnak topluluğunun Sydney’de yaptırdığı Gazi Husrev Beg Camisi ve imamı Jasmin Bekric’i, 1973 yılında kurulan Avustralya – Türk Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Ahmet Kemal Baysak, Dernek Başkanı Beşir Karasu, Başkan Yardımcısı Recep Kıvrak, Genel Sekreter Ezel Cubiter, Muhasip Figen Karahan, Yönetim Kurul Üyeleri Ayhan Karadağ, İmamettin Kasımov, Nervan Kuran, Ömer Karasu, Arzu Dursun, Nazan Karasu, Murat Durun, Menekşe Sağan, Ummara Çelebi, Hikmet İsmailov ve Mehmet Darıverenli ile bir araya geldi. Avustralya – Türk Dayanışma Derneği’nin bu ülkede yaptığı çalışmalar hakkında geniş bilgi verildi.

Keranovic’in yaptığı organizasyonda, Sidney’deki Boşnak topluluğuyla bir araya gelen Baysak, bilgi alışverişinde bulundu. Ahmet Kemal Baysak, ziyaretleri sırasında Başkansolos Gülseren Çelik, Gelibolu Camisi imamı Musa Çelik’i, Gazi Husrev Beg Camisi imamı Jasmin Bekric’e, Avustralya – Türk Dayanışma Derneği Başkanı Beşir Karasu’ya federasyonun ve konsolosluğun flamalarını vererek Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun çalışmaları hakkında bilgi sundu.
15 Ocak 2013

Baysak, Avustralya Melbourne’de bir dizi görüşme yaptı

Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu kurucusu ve onursal başkanı Ahmet Kemal Baysak, Avustralya Melbourne’de bir dizi görüşme yaptı. Baysak, Melbourne kentindeki Boşnak topluluğunun liderlerinden ve yöneticilerinden Kerim Şehoviç ve ailesi tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Melbourne’de yaptıkları çalışmalar hakkında geniş bilgi veren Şehoviç, içinde bulunduğumuz şu günlerde Bosna Hersek’ten uluslararası üne sahip tenisçilerin Melbourne’e geldiklerini ve ev sahipliği yaptıkları bu tenisçilerin başarılı maçlar çıkardıklarını söyledi.

Tenis karşılaşmalarının Melbourne’de “Elsternwick Park Tennis Club’ün organizasyonu ile sürdüğünü, bu karşılaşmalara kadınlarda Zenica’dan Mervana Jukic Salkic ve Bosna Hersek’in diğer kentlerinden Damir Cumhur, Aldin Ketkic, antrenör Jasenko Paloy ve Huseyin Balic’in turnuvaya katıldıklarını dile getiren Kerim Şehoviç, Baysak’tan turnuvanın ödül törenine katılmasını istedi.

Baysak ailesi Tenis turnuvası ödül törenine katılırken, Boşnaklar’ın ve Kıbrıslı Türkler’in Melbourne’de yaptıkları camileri ziyaret ve fotoğraflama görevini de Avustralya’ya birlikte gittikleri Makine Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Özcan Tuncel ve eşi İlkay Tuncel de (kendisi Kıbrıs Türküdür) üstlendi. Tuncel ailesi Kıbrıs Türkleri’nin kurduğu Kıbrıs Türk İslam Derneği’nin yaptırdığı SunShine Camisi ile Australian Bosnian Islamic Centre Deer Park Camisi’nin ziyaret edip fotoğraflarını çekerek Baysak’a ulaştırdı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Melbourne’de kendilerine ev sahipliği yapan Kerim Şehoviç, eşi Jasminka, oğlu Fedja kızı Naca Şehoviç’e ve diğer Bosna Hersekli dostlarımıza, kenti tanıtıp bilgi verdikleri için teşekkürlerini sundu. Baysak, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarıyla “Türkiye’deki Boşnaklar” albümünü hediye etti. 11 Ocak 2013

Fehmi Arazlı’yı özlemle anıyoruz

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun kurucu ve onursal başkanlarından, Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği kurucu üyesi ve geçen dönem başkanlarından Fehmi Arazlı, bundan tam bir yıl önce hayata veda etti.
Boşnak dünyasına unutulmaz hizmetler veren Sayın Fehmi Arazlı’yı rahmetle, özlemle, şükranla anıyoruz. Hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Srebrenicki Inferno Oratoryosu Ankara’da seslendirildi

“Srebrenicki Inferno” (Srebrenica Cehennemi) oratoryosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Zenica Gençlik Korosu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda seslendirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Sarajevo Büyükelçisi Ahmet Yıldız’ın eşlik ettiği Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir Izetbegovic, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko ve eşi, Bosna Hersek Büyükelçiliği Müsteşar Yardımcısı Sabit Subasic, Bosna Hersek Askeri Ataşesi Kurmay Albay Emir Kliko ve eşi, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen federasyona bağlı derneklerimizin başkan ve yöneticileriyle Boşnak topluluğu konseri dinleyenler arasındaydı.
Konserin onur konuğu “Srebrenica Anneleri” Munira Subašić, Suhra Sinanovic, Hajra Catic ve Hatica Mehmedovic’ti. “Srebrenički inferno” şiirinin yazarı Dr. Dzemaludin Latic, oratoryonun bestecisi Djelo Jusic, Zenica Gençlik Korosu Şefi Milenko Karovic, Sarajevo Opera ve Tiyatrosu Müdürü Gradimir Gojer, Bosna Hersek’ten gelen diğer konuklarla birlikte salondaydı. Djelo Jusic’in yönetimindeki orkestranın konserine soprano Kanita Alic ile küçük sanatçı Dzambo Dzeneta solist olarak katıldı. Duygusal anların yaşandığı konser sonrasında tüm sanatçılar ayakta alkışlandı. Srebrenica’da yaşanan trajedinin bundan böyle dünyanın hiç bir yerinde yaşanmaması dileği dile getirildi. 04 Ocak 2013

.

Izetbegovic Ile Baysak Ankara’da bir araya geldi

Srebrenica’daki soykırımda hayatını kaybedenler anısına bestelenen ünlü “Srebrenicki Inferno” (Srebrenica Cehennemi) oratoryosu Bosna Hersek dışında ilk kez Türkiye’de, Ankara’da seslendirildi. Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir Izetbegovic de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Zenica Gençlik Korosu’nun seslendirdiği oratoryuyu dinlemek üzere Ankara’ya geldi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Izetbegovic’i Ankara’da Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı. Cumhurbaşkanı’nın isteği üzerine kaldığı oteldeki akşam yemeğinde bir araya gelen Baysak, yemekte Izetbegovic’in yanı sıra Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko, Bosna Hersek Büyükelçiliği Müsteşar Yardımcısı Sabit Subasic, Bosna Hersek Konya Fahri Konsolosu Ercan Uslu ile görüşüp sohbet etme olanağı buldu.