Baysak’tan Bosna Hersek’te bir dizi ziyaret

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ ziyaretinin ardından yeniden Bosna Hersek Sarajevo’ya döndü. Baysak, Edremit ile kardeş şehir olacak Srebrenik’in yeni seçilen Belediye Başkanı Sanel Buljubasic, Başdanışmanı Damir Hodzic ve Protokol Şefi Esad Dedic ile bir araya geldik. Srebrenik Belediyesi’nin Edremit ile kardeş şehir olabilmesiyle ilgili belediye meclisinin karar aldığını belirten Baysak, Edremit Belediyesi’nin de meclis kararı alması gerektiğini değerlendirdiklerini, yararlı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Yapılan davet üzerine Sarajevo Kantonu Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret eden Baysak, Oda Başkanı Nermina Alijagic, Oda Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Sarajevo Kantonu Kuaförler Odası Başkanı olan Naser Idrizagic ve Oda Genel Sekreteri Makine Yüksek Mühendisi Kemal Isanovic ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Alijagic, Idrizagic ve Isanovic, İzmir’deki esnaf ve sanatkarlar odalarıyla işbirliği yapmayı ve Türkiye’de açılan fuarlara katılmayı arzu ettiklerini dile getirdi. Baysak, Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu olarak bu konuda gerekli çalışmaları yapacağını ve sonucu kendilerine bildireceğini belirtti.

12 Temmuz 2012 Perşembe günü fotoğraf sanatçısı Tarik Samarah’ın Srebrenica katliamıyla ilgili fotoğraflarından oluşan daimi sergisinin açılışını yaptıklarını anımsatan Baysak, bu ziyaretinde daimi sergiyi bir kez daha ziyaret ederek fotoğraf sanatçısı Samarah ve eşi Sunita Samarah ile bir araya geldiğini söyledi. Ahmet Kemal Baysak, sergiyi Sarajevo Stari Grad Belediye Başkanı Ibrahim Hadzibajric, opera sanatçısı Lejla Jusic ve Srebrenik Belediye Başkanı Sanel Buljubasic ile birlikte gezdi. Galeri ziyaretim nedeniyle Sarajevo’daki dostlarıyla bir araya gelme şansı bulduğunu anlatan Baysak, “Sarajevo ziyaretim sırasında TİKA Bosna Hersek Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç ile görüştük. Ajansın Bosna Hersek’teki çalışmalarını değerlendirdiğimiz Dr. Oruç’a Srebrenica katliamına ilişkin daimi galerinin yapımına katkılarından dolayı teşekkür ettim” dedi. 26 – 28 Şubat 2013

.

Baysak, Karadağ’da bir dizi ziyarette bulundu

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rifat Rastoder’in davetlisi olarak Karadağ Podgorica’ya gitti. Rastoder ile Tuzi şehrini de ziyaret ederek oradaki dostlarımızla bir araya gelen Baysak, Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği’nin çalışmalarıyla ilgili Restoder’in verdiği bilgilerden çok yararlandığını belirtti.

Baysak, geçen yıl Rifat Rastoder ile birlikte ziyaret ettikleri Rozaje, Berane ve Plav belediye başkanlarını telefonla arayarak Buca, Çiğli ve Gömeç ile kardeş şehir çalışmaları hakkında meclislerinde karar alıp almadıklarını sordu. Yeni yapılan belediye seçimleri nedeniyle önümüzdeki günlerde meclis kararlarını alacaklarını ve Türkiye’deki kardeş şehir belediylerine ulaştıracaklarını belirttiler.

Karadağ ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadağ’daki Büyükelçisi Mehmet Niyazi Tanılır ve Bosna Hersek’in Karadağ’daki Büyükelçisi Izmir Talic ile bir araya gelen Baysak, Türkiye – Bosna Hersek ve Karadağ arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesi için birlikte çalışmanın yararlı olacağı konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi. Ahmet Kemal Baysak, “Bundan böyle yapılacak çalışmalar hakkında tarafları bilgilendirmemizi kararlaştırdık. Türkiye ile Karadağ arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için fevkalade çalışmalar yapan ve her konuda bize destek olan Rifat Rastoder’e de teşekkürlerimizi ilettik” dedi.

Rifat Rastoder’in yaptığı organizasyon ile 25 Şubat 2013 Pazartesi günü öğle yemeğinde bir araya gelen Baysak, “Yemek sırasında da karşılıklı ziyaretlerin sıklaştırılması daha yararlı olacağını değerlendirdik” diye konuştu.
24 – 26 Şubat 2013

Baysak, Bosna Hersek’te SSDBiH toplantısına katıldı

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Yönetim Kurulu her yılın başlarında Bosna Hersek’de toplanır. SSDBiH Yönetim Kurulu, toplantı sonrası yapılması planlanan çalışmalarla ilgili cumhurbaşkanları, bakanları ve devlet kurumlarının yöneticilerini ziyaret ederek yeni yıl için iyi dileklerini iletir. Birlik, soykırım ve savaştan canlarını kurtararak dünyanın dört bir yanına gitmiş bulunan Bosna Hersekli göçmenlerin sıkıntılarını, sorunlarını devlet kurumlarına ve yöneticilerine ileterek çözümü için çaba harcar.

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Yönetim Kurulu üyesi Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri Bakir Izetbegovic, Zeliko Komsic, Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumcija, Sarajevo Kantonu Kültür ve Spor Bakanı Ivica Saric’i , Bosna Hersek İstatistik Kurumu Başkanı Zdenko Milinovic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Yabancı Yatırımcılar Ajansı Genel Müdürü Jelica Grujic, Federasyon Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Masic, Bosna Hersek Parlamentosu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Denis Becirovic, Bosna Hersek İnsan Hakları ve Göçmenler Bakanlığı’nda Ana Judi ve Aisa Telalovic’i, Bosna Hersek Futbol Federasyonu Başkanı Elvedin Begic’i, Sarajevo Kantonu Ekonomi Odası Başkanı Kemal Grebo’yu ve TC Ziraat Bankası Bosna Hersek Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş’ı ziyaret etti.

Baysak, Sarajevo Opera ve Tiyatro Genel Müdürü Gradomir Gojer’i Srebrenice Inferno ağıdının yazarı, ünlü şair-yazar Cemaludin Latic ile bir araya geldi. Gazeteci yazar Mugdim Galijasevic’e, Türkçe basımını Bosna Hersek Fahri konsolosluğu olarak üstlendikleri “Mezardaki Gözyaşı” kitaplarını teslim eden Ahmet Kemal Baysak, savaş sırasında Yeşil Bereliler’e komuta eden Emin Svrakic ile bir araya geldi. Eylül ayı ortasında Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Reisul Ulema Husein ef. Kavazovic’i ziyaret edip seçildiği yeni görevinde başarılar dileyen Baysak, her ziyaretimizde yaptığımız gibi, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun çalışmaları hakkında bilgi sundu, federasyonun ve konsolosluğun flamalarını verdi.
20 – 23 Şubat 2013

İzmir Bosna Sancak Derneğimizin Gençlik Gecesi

İzmir Bosna Sancak Derneğimizin Gençlik Gecesi

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gençlik Kolları’nın Çamdibi Pazaryeri üstündeki Bornova Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği geceye Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Suat Nezir, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Koordinatörü Kelhin Baran, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Önceki Dönem Başkanlarından Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldı. Gecenin açış konuşmasını yapan GülÜn daveti üzerine Baysak, onun daveti üzerine de Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Sındır da bir konuşma yaptı. Gençler gecede doyasıya eğlendi, konuklar da gençlerin coşkusuna ortak oldu.
15 Şubat 2013