Adana Derneğimizin 18. kuruluş yıldönümünü kutladık

Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği’nin 18. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen “dostluk ve kardeşlik gecesi” Adana Öğretmenevi’nde yapıldı. Etkinliğe Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği ve Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Gül ev sahipliği yaptı. Geceye Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gençer, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, eski Orman Bakanı Arif Sezer, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş, TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Geçen Dönem Başkanı Muzaffer Güneş, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurt, TBHKDF Genel Sekreteri ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, TBHKDF Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Çalışkan, Bursa Bosna Sancak Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Başdar, Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Salih Hacıoğlu, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Çınar, Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgül, Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Süzek’in yanı sıra Sancak Dostları Platformu Başkanı Salih Akgül, Bayrampaşa Bosna-Sancak Derneği eski Başkanı ve Yıldırım Bosnaspor Kulübü eski Başkanı Kerim Erdem ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen Boşnaklar katıldı. Adana Derneğimizin 18. kuruluş yıldönümünü kutladık yazısına devam et

TBHKDF Yönetim Kurulu Adana’da toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde, Adana’da toplandı. TBHKDF Yönetim Kurul Başkanı Ahmet Utaş’ın başkanlığında yapılan toplantıya TBHKDF Kurucu ve Onural Başkanı, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Başkan Yardımcıları Mehmet Kurt ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, TBHKDF Genel Sekreteri ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, Genel Sekreter Yardımcısı Kırklareli-Vize Balkaya Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Alaattin Akgül, Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül, Bursa Bosna Sancak Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Başdar, Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Salih Hacıoğlu, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Çınar, Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Süzek’in yanı sıra üye derneklerin temsilcileri, denetim, disiplin ve danışma kurulu üyeleri katıldı. TBHKDF Yönetim Kurulu Adana’da toplandı yazısına devam et

“Sevdalinkaların Divası” Baysak’ı ziyaret etti

Bosna Hersek geleneksel müziğinin ünlü ismi, “Sevdalinkaların divası” olarak tanımlanan Halka Pandum, Boşnak müziğinin Türkiye’deki önemli ismi Cenk Bosnalı ile birlikte İzmir’in tatil beldeleri Çeşme ve Alaçatı’da klip çekti. Paldum ve Bosnalı, klip çekimlerini tamamlamalarının ardından geldikleri İzmir’de Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti.
Hanka Paldum, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak’a bu ay içinde yayınlanması beklenen “Randevu” adlı yeni albümüne ilişkin bilgiler verdi, Çeşme ve Alaçatı’da gerçekleştirdikleri klip çekimi çalışmalarını anlattı. Paldum, Alaçatı ve Çeşme’deki klip çekimi sırasında Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’tan büyük konukseverlik, kolaylık ve yardım gördüklerini belirterek teşekkür etti.
Ziyarete Hanka Paldum’un yanı sıra kızı Minela, Cenk Bosnalı ile eşi Nariye Bosnalı, albümdeki şarkıların pek çoğunun söz yazarı ve bestecisi Mirko Šenkovski Geronimo ile eşi Dragana da katıldı. Paldum, Baysak’a Cenk Bosnalı ile birlikte düet yaptıkları ve klip çektikleri “Hayat Güzel” (Zivot Je Lijep) adlı şarkıyı dinletti ve seslendirdi.
Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, yeni albümün klip çekimleri için Türkiye’yi, Çeşme’yi ve Boşnak göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Alaçatı’yı tercih etmelerinden memnunluk duyduğunu söyleyerek Hanka Paldum ve Cenk Bosnalı’ya teşekkür etti. Baysak, “Alaçatı Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Dalgıç’a da, turizm açısından çok önemli bu yörenin tanıtımına katkı sunacak bu çalışmaya destek vermesinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Gorazde heyeti konsolosluğumuzu ziyaret etti

16. Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılmak üzere Kardeş kenti Gaziemir’e gelen Gorazde heyeti Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Gorazde Belediye Başkanı Muhamed Ramovic, Belediye Meclis Başkanı Jelena Mirkovic, belediye meclis üyelerinin oluşturduğu delegasyona konsolosluğumuzun etkinlikleri hakkında bilgi sundu.

Baysak, Gorazde Belediyesi’nin kardeş kent Gaziemir ile 16 yıldır aralıksız her alanda işbirliğini sürdürmelerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Gorazde Belediye Başkanı Ramovic, Türkiye’den ve İzmir’den Gorazde’ye yatırım yapabilecek işadamlarını beklediklerini ve yatırım yapacaklara her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirtti. Bu konuda Gaziemir Belediye Başkanlığı ile Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun işbirliği yaparak işadamlarını Gorazde’ye götürmesini talep etti. Ahmet Kemal Baysak, Gorazde Belediye Başkanı Ramovic’e ve heyetine her 23 Nisan’da düzenlenen etkinliklere katıldıkları için teşekkür etti. 24 Nisan 2013

Kakanj heyeti konsolosluğumuzu ziyaret etti

Aliağa’nın Bosna Hersek’teki kardeş kenti Kakanj’dan Aliağa Belediyesi’nin düzenlediği 4. Aliağa Uluslararası Özgür Dünya Çocukları Şenliği için gelen heyet Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Kakanj Belediye Meclis Başkanı Slaven Katicic, Zenica-Doboj Kantonu Emniyet Müdürü Fahrudin Becirovic ile belediye meclis üyeleri ve işadamlarından oluşan heyete konsolosluğun çalışmaları, Türkiye ve Bosna Hersek’teki temaslarım ile İzmir ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verdi.

Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, İzmirli sanayicilerin Bosna Hersek ve Kakanj’a yatırım yapmaları halinde her türlü kolaylığı ve desteği verecekleri gibi, sanayi bölgesindeki parsellerin de metrekaresini sembolik fiyatla; 1 TL’den verebileceklerini söyledi. Mandra, yatırmcıları sanayi tesisini iki yıl içinde kurmaları gerektiğini dile getirdi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaretinde Kakanj heyetine Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, konsolosluğun sanat galerisinde sergilenmek üzere bir yağlıboya tablo ile çeşitli anmalık objeler armağan etti. Baysak da kendilerine konsolosluğun ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamaları ile Kakanj Belediyesi’ne bir teşekkür ve onur belgesi sundu. Ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. 23 Nisan 2013

.

Gaziemir Belediyesi’nin resepsiyonunda bir araya geldik

Gaziemir ile Bosna Hersek’in Gorazde belediyeleri arasında 17 yıl önce kurulan kardeşlik ilişkileri karşılıklı ziyaretlerle aralıksız sürüyor. Bu yıl 16. kez düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılmak üzere Gorazde’den gelen halk oyunları ekiplerinin yanı sıra kentin yöneticileri de Gaziemir’de ağırlandı.

Şenliğin açılış resepsiyonunda Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Gaziemir Kaymakamı Şerafettin Tuğ, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gorajde Belediye Başkanı Muhammed Ramovic, Gorazde Belediye Meclis Başkanı Jelena Mirkovic, belediye meclis üyeleri ve işadamları, konuk ülke ve konuk illerden ekiplerin temsilcileriyle bir araya geldi. Gorazde Belediye Başkanı Ramovic, 23 Nisan ile ilgili konuşmasını Türkçe yaptı ve büyük alkış aldı. Baysak, resepsiyonda Ramovic’e Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun teşekkür ve onur belgesini sundu.
22 Nisan 2013

.

Çakmaklı Derneğimizin teferiç şenliğinde buluştuk

Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneğimizin teferiçi, ülkemizde yaşayan Boşnaklar’ı, Aliağa’nın Bosna Hersek’teki kardeş kenti Kakanj’dan gelen heyeti ve Aliağa Belediyesi’nin düzenlediği 4. Aliağa Uluslar arası Özgür Dünya Çocukları Şenliği için çeşitli ülkelerden kente gelen çocukları buluşturdu. Çakmaklı köyündeki piknik alanını dolduran Boşnaklar, aralarında Bosna Hersek’in de bulunduğu yedi konuk ülkenin çocuk halk dansları ekiplerinin renkli gösterilerini izleme imkanı buldu.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Kakanj Belediye Meclis Başkanı Slaven Katicic, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeleri, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (Svjetski Savez Dijaspore Bosne i Hercegovine – SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç, etkinlikte bir araya geldi. Konuk heyetin Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’na bağlı derneklerin başkanları, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte katıldığı ve izlediği etkinlikte Bosna Hersek’ten Kakanj, Visoko ve Zivinise’den gelen ekiplerin gösterileri büyük ilgi gördü.

Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış ve yönetim kurulu üyeleri, yurt içinden ve yurt dışından gelen konuklarını ağırlamak için seferber oldu. Alan çok güzel düzenlenmişti, ikramlar da unutulacak gibi değildi. Sarajevo’dan Türkçe öğrenmek üzere İzmir’e gelen Lejla Brackovic ile Hana Cosic, ilk kez böyle bir etkinliğe katıldıklarını belirterek konuk oldukları teferiçteki coşkudan büyük mutluluk ve sevinç duyduklarırnı dile getirdi. 21 Nisan 2013

.

Kakanj heyetini havaalanında karşıladık

Aliağa ile Bosna Hersek’in Zenica-Doboj kantonuna bağlı Kakanj belediyeleri arasında geçtiğimiz yıl başlattığımız kardeş kent ilişkisi iki kenti birbirine yaklaştırdı. Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ile kentin önde gelen kurumlarının temsilcilerinde oluşan 21 kişilik heyet Aliağa Belediyesi’nin konuğu olarak İzmir’e geldi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Mandra ve beraberindekileri Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonumuzun Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış ve Aliağa Belediyesi yetkilileriyle birlikte havaalanında karşıladı. Baysak, çiçek sunduğu Nermin Mandra’ya Aliağa ile Kakanj arasında geçtiğimiz yıl kurulan kardeşlik köprüsünün başarıyla sürdürülmesinden duyduğum memnuniyeti dile getirdi. Mandra da kardeş kente gelmekten ötürü heyecanlı, sıcak karşılamamızan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
20 Nisan 2013

.

Sanski Most heyeti konsolosluğumuzu ziyaret etti

17. Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılmak üzere kardeş kenti Bergama’ya gelen Sanski Most heyeti Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. 5 Ekim İlköğretim Okulu Müdürü Sabiha Baboviç ve İnşaat Mühendisi Emir Kasapoğlu’nun da aralarında bulunduğu Sanski Most heyetinde öğretmen ve öğrenci velileri de yer aldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın unutulmaması ve sonsuza dek yaşatılması için yaptığı çalışmalar ve konuk ülkelere gösterdiği konukseverlikten dolayı çok teşekkür ettiğinisöyledi. Sanski Most heyetinin konsolosluğu ziyaretinden onur duyduğunu anlatan Baysak,. Babovic ile Emir Kasapoğlu’na ve öğrencilerine 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bizimle birlikte oldukları için sonsuz teşekkürlerimi bildirdi.
20 Nisan 2013

Boşnak öğrencilere kucak açan Fatih Koleji’ni ziyaret

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata’yı ziyaret etti. Baysak, Vakfın, İzmir Özel Fatih Koleji ve İzmir Üniversitesi’nin kurucusu, İzmir eğitim dünyasının duayeni merhum Necdet Doğanata’nın vefatından büyük üzüntü duyduğumuzu belirtti, onu Bosna Hersek’teki savaş ve soykırım sırasında Boşnak öğrencilere kucak açması nedeniyle minnet ve şükranla anıldığını dile getirdi.

Ahmet Kemal Baysak, Ali Rıza Doğanata’ya 2013 – 2014 Öğretim Yılı’nda İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Bosna Hersek’ten üçü kız, ikisi erkek olmak üzere beş öğrenciye yatılı ve tam burslu öğrenim imkanı sağlayacak olmalarından ötürü teşekkürlerimi iletti.

Ülkemizdeki ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğretimdeki sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunan Baysak ile Doğanata, yeterli düzeyde yabancı dil eğitiminin verilemediğini değerlendirdi.

Ahmet Kemal Baysak ile Ali Rıza Doğanata, Batı dünyasında liseyi bitiren bir öğrencinin ana dili dışında iki yabancı dili de öğrendiğini, ancak ülkemizde de yabancı dil bilgisinin o düzeyde olduğu takdirde her alanda daha başarılı olunacağını dile getirdi.
19 Nisan 2013

.