Bosna Hersek Savunma Bakanı Baysak’ı ziyaret etti

Bosna Hersek Savunma Bakanı Zekerijah Osmić, tatil amacıyla geldiği İzmir’de Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Bakan Osmić, adı Kakanj kentinde meydana verilen Fahri Konsolos Ahmet Kemal Baysak’ı kutladı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, ziyaret sırasında Bakan Osmić’e konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun etkinliklerine ilişkin bilgi sunan Baysak, iki ülke arasında her alanda işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarını söyledi.

Bakan Osmić’in eşi Advija Osmić ile gerçekleştirdiği fahri konsolosluğu ziyaretine Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel de katıldı. Ahmet Kemal Baysak, Bakan Zekerijah Osmić ve eşi Advija Osmić’in ziyaretinden büyük mutluluk ve onur duyduğunu dile getirdi.

Bosna Hersek Savunma Bakanı Osmić, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın Türkiye Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yakından izlediklerini söyledi. Bakan Zekerijah Osmić, adının Kakanj kentinde bir meydana verilmesinin onur verici olduğunu belirterek Baysak’ı kutladı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun şeref defterine yazarak imzalayan Bosna Hersek Savunma Bakanı Zekerijah Osmić, Ahmet Kemal Baysak ile birlikte konsolosluğun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserler hakkında bilgi aldı.

Baysak, Bosna Hersek Savunma Bakanı Zekerijah Osmić’e ziyareti anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun, Cemal Şenel de onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Ahmet Kemal Baysak, konuk bakana “Karşıyaka” monografisini ve onur belgesini armağan etti.

Bosna Hersek’te kardeş köyümüz var

2013-08-16-01Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki kardeşlik ilişkileri, ilk kez iki köyün kardeş olmalarıyla yeni bir boyut kazandı. İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin Halilbeyli Köyü ile Bosna Hersek’in Zenica kentinin Gradišće Köyü “kardeş köy” oldu. Gradišće Köyü’nde törenle imzalanan protokol, Bosna Hersek ile Türkiye’den birbirine 1851 kilometre uzaklıktaki köyleri dostluk ve kardeşlik bağıyla bağladı.

Yeni Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen, Kemalpaşa ilçesine bağlı Halilbeyi Köyü’nden oniki kişilik heyet, Gradišće Kültür Derneği Başkanı Edin Bujak’ın daveti ve kardeş köy önerisi üzerine Bosna Hersek’in sanayi kenti Zenica’nın Gradišće Köyü’nü ziyaret etti. Ziyarete katılan Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi Halilbeylililer, Gradišće köylülerinin evlerinde ağırlandı.

Halilbeyli ile Gradišće köylerinin “kardeş köy” olmalarına ilişkin protokol, Gradišće Köyü’ndeki Boşnak Evi’nde düzenlenen törenle imzalandı. Törene Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Zenica’daki Türk timinde görev yapan askerler, köyün imamı ve papazı, Gradišće Köyü yöneticisi Salih Kovać, Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin ve köylüler katıldı.

Kardeşlik ilişkisinin kurulmasını sağlayan Gradišće Kültür Derneği Başkanı Edin Bujak, Bosna Hersek’te hem de Türkiye’de ilk kez köyler arasında kardeşlik ilişkisi kurulduğunu belirterek, “Burada bir ilke tanık oluyoruz” dedi. Bujak, “Birilerinin ilk adımı atması gerekiyordu, biz bugün bu adımı atıyoruz. Umarız bizi diğer kentler ve köyler de örnek alır, Halilbeyli ile Gradišće’yi izler” diye ekledi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, birbirlerine tarihi ve kültürel bağlarla bağlı Türkiye ve Bosna Hersek arasında daha önce kardeş şehir ve kardeş üniversite, kardeş okul protokollerinin yapıldığını hatırlattı. İlk kez Karşıyaka Belediye Başkanlığı sırasında, 1997 yılında Karşıyaka ile Zenica arasında kardeş kent ilişkisi kurulduğunu anlatan Baysak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bosna Hersek ve Türkiye arasında ilişkiler gelişiyor. Zenica’dan sonra birçok şehiri, okulu ve üniversiteyi kardeşlik ilişkisiyle birbirine bağladık. Gradišće ve Halilbeyli köyü arasındaki bu çalışma bir ilk, örnek bir çalışma. Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu olarak bu etkinliğin, böyle bir organizasyonun içinde olduğum için çok mutluyum. Bu etkinlikte yer alan arkadaşlarımı da kutluyorum.”

Gradišće Köyü yöneticisi Salih Kovać, kardeşlik fikrinin Halilbeyli Köyü’nü ziyaretlerinin ardından geliştiğini, ardından köye bir niyet mektubu gönderdiklerini anlattı. “Şu an çok sevinçliyiz. Bu anın ne kadar değerli olduğunu yaşadıkça anlayacağız” diyen Kovać, şu görüşleri dile getirdi:

“Biz hem iş hem kültür açısından bağlantı kurmak istiyoruz. İki taraf için de iyi olacağını düşünüyoruz. Aramızda binlerce kilometre var ama bugün hepimiz bir aradayız. Türkiye’den gelen konuklarımız bizim evlerimizde kalıyorlar. Burada günlük yaşamı gözlemleyip bizimle birlikte yaşıyorlar. İmzaladığımız bu protokolden itibaren kapılarımız daima açık olacak. Bizi maddi manevi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin, Gradišće köylülerine konukseverlikleri ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Boşnaklar’ın yaşadığı Halilbeyli Köyü önderlerinden Mustafa Celep de büyük benzerlikler taşıyan iki köyün kardeşlik ilişkisinin imzalanan protokolle sonsuza dek yaşamasını dilediklerini söyledi.

Protokole Gradišće Köyü yöneticisi Salih Kovać ile Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin ile tanık olarak Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak imza koydu. Baysak, Salih Kovać ile Edin Bujak’a takdir belgeleriyle konsolosluğun ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi.

Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin, kardeş köy Gradišće’nin yöneticisi Salih Kovać ile Kültür Derneği Başkanı Edin Bujak’a teşekkür belgeleriyle köyün birer flamasını armağan etti. Protokol imza töreninden sonra konuklar halk oyunları gösterileriyle karşılandıkları Gradišće Kültür Merkezi’nde ağırlandı. Konuklar daha sonra Gradišće Köyü Müzesi’ni gezdi.

Tartan ve Baysak Izetbegovic’i ziyaret etti

2013-08-14-01Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak ile birlikte Bosna Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyesi ve önceki dönem Cumhurbaşkanı Bakir Izetbegovic’i ziyaret etti. Konuklarını ilgiyle karşılayan Izetbegovic, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı’nın UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları için Bosna Hersek’te bulunan Hakan Tartan, Bakir Izetbegovic’e İzmir’de üretilen el işlemeli kahve takımı ile Konak’ın “altın anahtarı”nı armağan etti. Tartan, Izetbegovic’e İzmir halkının selam ve sevgilerini iletti.

Hakan Tartan, Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi için İzmir’in ve Konak Belediyesi’nin her zaman hazır olduğunu dile getirdi. Tartan’a Bosna Hersek’e yaptığı katkılardan dolayı teşekkür eden Izetbegovic, elde ettiği başarılardan dolayı Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımını alkışladığını söyledi.

Bakir Izetbegovic’i İzmir’e davet eden Başkan Tartan, “Bundan sonra da biz hem kardeş şehir olarak hem de kültürel anlamda Bosna Hersek’le ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Bosna Hersek bizim için çok önemli bu yüzden sahip çıkmalıyız” dedi. Tarta, “Ben İzmir halkına Bosna Hersek’i gidip görmelerini, burada tarih ve kültür değerlerini görmenin yanında bir dönemin dram ve hüznünü yaşayarak tarihin izdüşümünü yakından tanımalarını öneriyorum” diye ekledi.

Baysak’a Bosna Hersek’ten büyük onur

Bosna Hersek’in Kakanj kentinde Saat Kulesi’nin bulunduğu meydana Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın adı verildi. Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, iki ülke arasında köprü görevi üstlenen Baysak’ın adını kentin en önemli meydanına vermekten mutluluk duyduklarını söyledi. Ahmet Kemal Baysak, adının Kakanj’da meydana verilmesinden büyük onur duyduğunu dile getirdi.

İzmir’in Aliağa ilçesinin Bosna Hersek’teki kardeş şehri Kakanj’da bu yıl ikincisi düzenlenen “Kakanj Yaz Günleri” kortej yürüyüşü, açılış töreni ve halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle başladı. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın onur konuğu olarak yer aldığı etkinliklere Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ve Belediye Meclis Başkanı Slaven Katičić, Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, her iki belediyenin meclis üyeleri, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, yönetim kurulu üyeleri, konuk halk oyunları ekipleri ve belde halkı katıldı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın adı Kakanj kentinde Saat Kulesi’nin bulunduğu meydana verildi. Meydana “Trg Kemala Baysaka” adının verilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Baysak’ın Kakanj’ın İzmir’in Aliağa ilçesi ile kardeş şehir olmasını sağladığını anımsattı. Kakanj Belediye Meclisi’nin 30 Mayıs 2013 tarihinde yaptığı toplantıda Saat Kulesi’nin bulunduğu meydana Kemal Baysak adının verilmesini oybirliğiyle kararlaştırıldığını belirterek şunları söyledi: Baysak’a Bosna Hersek’ten büyük onur yazısına devam et

BHdiaFor Prijedor’da iş ve yatırım olanakları ele alındı

“Bosna Hersek diyasporasının ilk yatırım forumu” olarak tanımlanan Bosnian-Herzegovinian Diaspora Business Forum “BHdiaFor 2013”, 11-12 Ağustos 2013 tarihleri ​​arasında, kuzeybatı Bosna’daki Prijedor kentinde gerçekleştirildi. Diyaspora üyelerini ve diğer yatırımcıları Bosna Hersek ve Prijedor bölgesine yatırıma özendirmeyi amaçlayan BHdiaFor 2013’e katılan bilim adamları, iş adamları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları temsilcileri iş ve yatırım olanaklarını değerlendirdi.

Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanlığı verilerine göre, ülke dışında 1,35 milyon Bosna Hersekli yaşıyor. Bosna Hersek nüfusunun üçte birini oluşturan diyaspora, ülkedeki mali ve sosyal sermayenin potansiyel girişlerine bağlı olarak önem taşıyor. Diyaspora, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 20’sini elde ediyor ve ülkeye yılda yaklaşık iki milyar dolar gönderiyor. Göçmenlerinin gelirleri gayrisafi yurt içi hasılasıyla oranlandığında önde gelen 20 ülke arasında Bosna Hersek beşinci sırada yer alıyor. BHdiaFor Prijedor’da iş ve yatırım olanakları ele alındı yazısına devam et

CHP Milletvekili Prof. Dr. Güler’in konsolosluk ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ı ziyaret etti. Baysak, ziyaret sırasında Prof. Dr. Güler’e konsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) etkinliklerine ilişkin bilgiler aktaran Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesi için çaba harcadıklarını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, uzun yıllar önce Karadağ’ın Gusinje kentinden Tükiye’ye göç eden bir Boşnak ailenin kızı olduğunu ve ailesinin Bergama’ya yerleştiğini anlattı. Hiç gitmediği ata topraklarını çok merak ettiğini ve görmek istediğini söyleyen Prof. Dr. Güler, bu konuda Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın deneyimlerinden ve yol göstericiliğinden yararlanmayı arzu ettiğini dile getirdi.

Ziyarette Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Şehoviç ile Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel de hazır bulundu. Ahmet Kemal Baysak, Boşnak kökenli İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler’in ziyaretinden büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi.

Prof. Dr. Güler, Baysak ile birlikte Konsolosluğun sanat galerisini gezdi, sergilenen eserleri inceledi, bilgi aldı. Ahmet Kemal Baysak, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler’e konsolosluğu ziyareti anısına Mostar Köprüsü’nün fotoğrafının basılı olduğu bir tuval ile Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’nun, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” adlı kitabı armağan etti.