TBHKDF Yönetim Kurulu Karamürsel’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde Karamürsel’de toplandı. TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş’ın başkanlığında, dernek merkezinde yapılan toplantıya Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nejat Öztürk, TBHKDF Genel Sekreteri ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Başkanı Salih Hacıoğlu, Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Behiye Çark, Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Süzek, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Çınar, Fevziye Köyü Bosna Hersek Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necmi Ocak, Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, federasyon denetim, disiplin, danışma kurulu üyeleriyle Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği kadın ve gençlik kolları üyeleri katıldı.

TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş’ın açılış konuşmasından sonra TBHKDF Genel Sekreteri Muharrem Baysak geçen yönetim kurulu toplantısında görüşülen konular ve alınan kararları hatırlattı. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye, Bosna Hersek, Moldova ve Ukrayna’daki temas, ziyaret ve görüşmelerine ilişkin bilgi verdi, hazırladığı raporu TBHKDF yönetim kurulu üyeleriyle paylaştı. Toplantıya katılan dernek başkan ve yöneticileri, derneklerinin, kadın ve gençlik kollarının etkinliklerine ilişkin bilgi sundu.

Utaş’tan Baysak’a Kakanj kutlaması

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş, Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak’a adının Bosna Hersek’in Kakanj kentinde Saat Kulesi’nin bulunduğu meydana verilmesi nedeniyle kutladı ve bir plaket sundu. Utaş’ın verdiği plakette, “Bosna Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı olarak yaptığınız çalışmalar, Türkiye ile Bosna Hersek arasında her alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çabalarınız her türlü övgünün üzerindedir. Uzun yıllardır verdiğiniz uğraşların bir takdiri olarak, Kakanj Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda adınızın Bosna Hersek’in bu güzel kentinin meydanına verilmiş olması bizi son derece mutlu etti. Sizin ve ailenizin haklı gururunu paylaşıyor, sağlıklı, huzurlu, mutlu, uzun ömürler diliyoruz. Allah’a emanet olun. En içten saygılarımızla” sözlerine yer verdi. Toplantıya katılan TBHKDF Yönetim Kurulu Üyeleri, Baysak’ı kutlayarak ayakta alkışladı.

İki ülkenin şehit anneleri ve aileleri buluşturulacak

Toplantıda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’nın Bosna Hersek ve Türkiye’deki şehit anneleri ile şehit ailelerini bir araya getirmeye yönelik projesine ilişkin duyuru ele alındı. İki toplum arasındaki kardeşlik ve ortak tarih duygusunun pekiştirilmesini amaçladığı belirtilen projeyle ilgili ayrıntılı bilgi edinilmesi ve projenin kimleri kapsadığının ilgili daire başkanlığından öğrenilmesi ve alınacak cevabın üye derneklerle paylaşılması öngörüldü.

Kurbanları Bosna Hersek’te kestirme çağrısı

TBHKDF Yönetim Kurulu toplantısında, yaklaşan Kurban Bayramı’nda kurban kesimlerinin Bosna Hersek’te yapılması önerisi ele alındı. Kurban kesimiyle elde edilen etlerin Bosna Hersek’teki yardım kuruluşları aracılığıyla ülkedeki yoksullara dağıtılması öngörüldü. Bu konuda federasyon yönetiminin öncülük etmesi, isteyen derneklerin üyelerinden toplanacak taleplerin federasyon yönetimine iletilmesi önerildi. TBHKDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, İzmir derneği olarak bu yıl kurban kesimini Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki Novi Pazar kentinde yapmayı planladıklarını söyledi. Gül, talep toplamaya başladıklarını, isteklilerin kurbanlarını verecekleri vekaletle, 150 Euro karşılığında Novi Pazar’da kestirebileceğini dile getirdi.

Nüfus sayımı önemli

Toplantıda, Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ceric’in ülke dışındaki herkesi 1-15 Ekim 2013 tarihleri arasında Bosna Hersek’te yapılacak nüfus sayımına katılmaya çağıran bildirisi okundu. Bildiride, Bosna Hersek ve Boşnaklar için hayati önem taşıyan nüfus sayımına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar dile getirildi. Derneklerin kurulu olduğu bölgelerde yaşayan Bosna Hersekliler’in nüfus sayımında yazılmaları için uyarılmaları istendi.

Bildiriye göre, nüfus sayımında yazılmak için her hangi bir kayıt olması şart değil, herkes yazılabilir. Nüfusa kayıtlı olup olmadığını göstermek için hiçbir belge gerekmiyor. l5 yaş altında olup vatandaşlığa sahip olmayan Boşnaklar nüfus sayımında yazılabiliyor. Ülke dışında yaşayan Boşnaklar ülkeye gelmek zorunda değil. Kişinin Bosna Hersek’te yaşayan ailesine ve yakın akrabasına kendisiyle ilgili bilgileri göndermesi gerekiyor. Ya da yurt dışında yaşayan aileden bir kişinin Bosna Hersek’e gidip bütün aile adına kayıt yaptırabileceği belirtiliyor.

Dünya Boşnak Kongresi’nce hazırlanan bildiride, “Nüfus sayımı sürerken Bosna Hersek’e gelmek zorunda değilsiniz, Bosna Hersek’te yaşayan aileniz ya da yakın akrabanız sizinle ilgili bilgileri verebilir ve sizi nüfus sayımında yazdırablilir. Sizinle ilgili bilgileri veren kişi nüfus sayımı olduğunda evde bulunmalı ve sizin kişisel bilgilerinizi yanında bulundurmalı” deniyor.

“Ben baba ve anne tarafından Boşnak’ım. Ben atalarımın yaşadığı Bosna topraklarından geliyorum. Dinim islam (diğer Boşnaklar diğer dini seçebilirler, isteğe göre). Dilim Boşnakça! Zengin değilim, ama memnunum! Din ve millet açasından kimseden nefret etmiyorum. Herkesin milletine saygı duyuyorum ama kendim milletimi seviyorum. Kısacası ben gururlu Boşnak’ım. Benim devletimde ve komşuluğumda benimle bütün insanlar ve komşular huzurlu yaşadığımız için çok mutluyum” denmesi öğütleniyor.

Bildiride, Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ceric’in “Boşnak halkı nüfus olarak ne kadar fazlaysa, ne kadar güçlüyse ve ne kadar sağlamsa Bosna ve Hersek de o kadar güçlü ve sağlamdır” sözüne yer veriliyor.

Bir sonraki TBHKDF Yönetim Kurulu toplantısının 24 Kasım 2013 Pazar günü Söke ilçesinin Güllübahçe beldesinde, Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Bornova’da “Balkan Dostluk Sebili” açıldı

Bornova Belediyesi, Bosna Hersek’in Başkenti Sarayjevo’da Başçarşı’da bulunan tarihi Sebil’in bire bir kopyasını Çamdibi’nde yaptırdı. Ahşap bir yapıya sahip olan ve 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin ve ahşap işçiliğinin ince ayrıntılarını taşıyan “Balkan Dostluk Sebili” törenle açıldı.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Balkan Dostluk Sebili”nin Bosna-Hersek ve Balkanlar ile Anadolu’yu birbirine bağlayan bir köprü görevi görmesini dilediğini söyledi. Sebil’in yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Sındır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle orada günlü aklı kalan, özlem duyan yurttaşlarımızın o özlemlerini giderebilecekleri, anlarını tazeleyebilecekleri, baktıkça Saraybosna’yı, Balkanlar’ı, Rumeli’yi hatırlayacakları bir sebil inşa ettik. Rivayete göre bu Sebil’den bir kez su içen bir daha Saraybosna’dan ayrılamıyormuş, kopamıyormuş. Şimdi bu sebilden su içen hem Saraybosna’ya, Balkanlar’a hem de Bornova’ya bağlansın, ayrılamasın. Aynı zamanda bu Sebil’in Balkanlar ve Bornovamızı birbirine daha sıkı bağlamasını diliyoruz” dedi.

Törene katılan Bosna Hersek Büyükelçilik Müsteşarı Alija Muminovic, “Bu sebil, iki ülke arasındaki kardeşliğin ve dostluğun sembolüdür. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve dostluğun artmasını diliyorum” dedi. Muminovic, “Bu sebil Saraejovo’dakinin benzeri değil, aynısı” diye espri yaptı.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, “Bu sebil Bosna Hersek’in en önemli ziyaret noktalarından biridir. Bu sebilin Bornova’ya kazandırılması çok büyük bir hizmettir. Başkan Sındır’a yürekten teşekkür ediyorum, Balkanlar’la Bornova arasında unutulmaz bir iz bıraktı” dedi. Baysak, Prof. Dr. Sındır’a fahri konsolosluğun onur ve teşekkür belgesini sundu.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Balkan Dostluk Sebili isminin çok özel anlamlar taşıdığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu felsefesinin özü Balkan felsefesidir” diye konuştu. Susam, “İzmir’in demokrat, çağdaş kültüründe Balkanların sevgisi, kültürü, vatan aşkı bir aradadır. Bize barışı bu Sebil vasıtasıyla hatırlatan Başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a çok teşekkür ediyoruz” diye ekledi.

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, 1753 yılında Bosna Valisi Mehmet Paşa tarafından yapılan, savaşlara rağmen ayakta kalan Sebil’in barış ve dostluğun simgesi olmasını diledi. İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, “Bornova Belediye Başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a bu eseri kazandırdığı için Balkan dünyası adına teşekkür ediyorum. İsminin Balkan Dostluk Sebili konması da çok anlamlı. Biz hep dostluktan barıştan yanayız” dedi.

“Sevdalinka” adlı romanıyla Bosna’da yaşanan dramları dünyaya duyuran Ayşe Kulin, duygu dolu konuşmasında gözyaşlarına hakim olamadı. Savaşta ve sonrasında Bosna halkının büyük acılar yaşadığını ama dimdik ayakta durduğunu belirterek, “Onların hatıralarını burada yaşatan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çamdibi Kapalı Pazaryeri önündeki park alanı içinde yapılan “Balkan Dostluk Sebili”nin iki çeşmesi ve kurnası bulunuyor. Merdivenleri, mermer kaidesi, masif ahşap gövdesi ve bakır kubbesiyle birlikte yüksekliği 6.8 metre olan sebilin yapımı 42 bin liraya mal oldu. Sebilin ağaç oyma işleri 45 günde tamamlandı.

Balkan Dostluk Sebili Çamdibi Pazaryeri karşısındaki alanda düzenlenen törenle hizmete açıldı. Çamdibi Atatürk Parkı’nda Ceyhun Üsküp, Gamze Matracı ve Cenk Bosnalı’nın verdiği konserde Balkan ezgileri seslendirildi. İZFEM Halk Oyunları Ekibi gösteri sundu.