TBHKDF Yönetim Kurulu Güllübahçe’de toplandı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu, Aydın Boşnaklar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde Söke’nin Güllübahçe beldesinde toplandı. TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş’ın başkanlığındaki toplantı, Güllübahçe Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
Toplantı, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nejat Öztürk, TBHKDF Genel Sekreteri ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, TBHKDF Genel Sekreter Yardımcısı Kırklareli-Vize Balkaya Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Alaattin Akgül, Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Süzek, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Çınar, Fevziye Köyü Bosna Hersek Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necmi Ocak, Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Gündem, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fehim Didin, Biga Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Yavuz’u bir araya getirdi. Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Alija Muminovic, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği Müsteşar Yardımcısı Jasmina Sarajlic, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden toplantının konukları oldu.
Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mergen’in babasının rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı toplantıya derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri Ekrem Yavuz, Melike Kallemoğlu, Bahar Avcu, Orhan Yanık, Hasan Batur, Bahriye Ilgaz, Mehmet Basut ve Gürhan Akat ev sahipliği yaptı. Toplantı, federasyon denetim, disiplin, danışma kurulu üyeleriyle kadın ve gençlik kolları üyelerini de bir araya getirdi.
TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş’ın açılış konuşmasından sonra TBHKDF Genel Sekreteri Muharrem Baysak geçen yönetim kurulu toplantısında görüşülen konular ve alınan kararları hatırlattı. Toplantıya katılan dernek başkan ve yöneticileri, derneklerinin, kadın ve gençlik kollarının etkinliklerine ilişkin bilgi sundu.
Toplantıda konuşan Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Alija Muminovic, Boşnakça dil eğitiminin ve Boşnak kültürünün öğrenilmesi ve öğretilmesinin önemine değindi. Türkiye’deki tüm deneklerin federasyona katılmasını dileyen Muminovic, “Türkiye’deki Boşnaklar arasında bölünme, ayrılma olmasını istemeyiz. Bazı dernekler federasyondan ayrıldı, bazı dernekler federasyona katılmak istiyor, olamıyor” dedi. Boşnakça dil eğitimine ilişkin rehber niteliğinde bir kitapçık hazırladıklarını, bunu federasyona ve üye derneklere göndereceklerini belirtti.
Toplantıya konuk olan Yugoslavya-Karadağ Göçmenleri Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği yöneticileri de derneklerinin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Serdivan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Süzek, toplantıya katılan Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Alija Muminovic ve Müsteşar Yardımcısı Jasmina Sarajlic’e teşekkür etti. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın federasyonun etkinliklerine katıldığını ve her türlü desteği verdiğini hatırlatan Süzek, “Türkiye’de dört Bosna Hersek Fahri Konsolosu var. Diğer üç fahri konsolosumuz nerede? Hiçbir etkinlikte onları yanımızda göremiyoruz” diye konuştu.
Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Melike Kallemoğlu, katılımından dolayı herkese teşekkür etti. Toplantıya katılanlar, daha sonra Priene Antik Kenti yakınlarındaki bir restoranda verilen yemekte bir araya geldi. . 24 Kasım 2013

Karadağ Türkiye Dostluk Derneği’nin 5. İş Forumu

Eşbaşkanı olduğum Karadağ Türkiye Dostluk Derneği’nce düzenlenen “5. Karadağ Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Forumu” toplantısı 23 Kasım 2013 günü Karadağ’ın Bijelo Polje kentinde gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Boşnaklar için Türkiye Ajansı’nın da destek verdiği toplantıya Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Federasyonumuzun Önceki Dönem Başkanlarından Cemal Şenel, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Geçen Dönem Başkanı ve Bornova Belediye Meclis Üyesi Şenay Biçer, İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili, Balkan Dernekleri Federasyonu Onur Kurulu Üyesi Akın Kazançoğlu, Sancak Dostları Platformu Genel Başkanı Salih Akgül ile birlikte katıldı.
Toplantıda, Karadağ ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ekonomik işbirliği ve Kuzey Karadağ’da mevcut kaynakların ortak değerlendirilmesi imkanları ele alındı.
Karadağ – Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Rıfat Rastoder, iki ülkenin örnek ilişki ve işbirliği için olduğunu söyledi. Bugüne kadar çok sayıda bilimsel toplantı ve etkinlik gerçekleştirdiklerini anlatan Rastoder, doğal zenginliklerine karşın Kuzey Karadağ’ın ülkenin yoksul bölgelerinden olduğunun altını çizdi, bölge odaklı ekonomik işbirliğini geliştirmek arzusunda olduklarını dile getirdi. Bijelo Polje Belediye Başkanı Alexander Zuric, bu toplantıların sürmesini, yoğun diyaloğun özendirilmesini diledi. Zuric, geçmişte ikili anlaşmalarla başta çevre projeleri olmak üzere birçok yatırımın gerçekleştirildiğini hatırlattı ve ülkeler arasındaki dostane ilişkileri güçlendirmenin önemine dikkat çekti.
Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçisi Mehmet Tanılır, geleneksel hale gelen toplantıların iki ülke arasında bir köprü görevi gördüğüne dikkat çekti. Bu yılki toplantının Bijelo Polje’de yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Tanılır, Kuzey Karadağ’daki ekonomik ve doğal potansiyelin değerlendirmesi gereken önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Türk Ziraat Bankası heyetinin kısa süre içinde temsilcilik açmak için görüşmelerde bulunmak üzere Karadağ’a geleceğini belirten Mehmet Tanılır, bunun TİKA’nın yerel kalkınma projelerini desteklemesine ve ekonomik gelişime katkı sağlayacağını dile getirdi. İki ülke belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkileri ve işbirliğinin bu sürece önemli katkılar sunduğunu kaydeden Tanılır, lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları için Türkiye’ye başvuran öğrenci sayısının arttığına dikkat çekti. Yakın gelecekte kültür merkezleri açılmasını sağlayacak bir anlaşma imzalanacağını dile getirdi.
Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Sındır, Bornova ile Karadağ’daki kardeş şehirler arasında heralanda işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Toplantıda, Bijelo Polje’de bulunan, engelli çocukların eğitildiği merkeze 2006 yılından buyana yaptığım ve sağladığım yardımlar nedeniyle bana Engelli Çocuklar Derneği’nin bir teşekkür belgesi verildi. Türkiye’den gelen aralarında işadamlarının da bulunduğu heyet, Bijelo Polje, Petnjica, Berane, Andrijevica, Plav ve Rožaje kentlerini ve bu kentlerdeki işyerlerini ziyaret etti. 23 Kasım 2013