Kemal Sehovic Trebinje’de toprağa verildi

Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (Svjetski Savez Dijaspore Bosne i Hercegovine SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Sehovic’in babası, eğitimci Kemal Sehovic İzmir’de yaşamını yitirdi. Cenazesi vasiyeti üzerine Bosna Hersek’e götürüldü ve Trebinje kentinde toprağa verildi.
Kemal Kemo Sehovic, 1928 yılında dünyaya geldi. Trebinje İnşaat Teknik Okulu’nun kurucusu oldu ve uzun yıllar yöneticiliğini yaptı. Trebinje’deki Eğitim Merkezi’nin sekreterliği görevinde bulundu, kültürel, sportif etkinliklerin düzenlenmesine öncülük etti. Trebinje’deki futbol kulübü Leotar’da futbol oynadı. Kentin ilk federal hakemi ve eğitmeni, denetleyicisi olarak görev yaptı.
Yardımseverliği ve iyilikseverliği, ihtiyaç duyan herkesin yardımına koşmasıyla tanınan Kemal Sehovic, Bahriye Sehovic ile evli, üç çocuk ve yedi torun sahibiydi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Kemal Sehiovic’in yaşama veda etmesindenbüyük üzüntü duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Nisan ayında Çakmaklı derneğimizin düzenlediği teferiçte Bahriye ve Kemal Sehovic ile bir araya gelmiştik. Ağustos ayında da akrabalarımız Lejla ve Emir Brackovic, gazeteci arkadaşlarımız Saadet ve Hüseyin Erciyas ile birlikte Trebinje’ye gitmiş ve Sehovic ailesiyle buluşmuştuk. Bahriye ve Kemal Sehovic tarafından ziyaret ettiğimiz evlerinde ve öğle yemeğinde ağırlanmıştık. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli Sehovic ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Cennet mekanı olsun.” 19 Aralık 2013

KIBATEK şenliği 20 ülkeden 30 şair ve yazarı konuk etti

Kurucuları arasında bulunduğum Kıbrıs Irak Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nun (KIBATEK) düzenlediği 33. Uluslararası Edebiyat Şöleni 6 – 10 Aralık 2013 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi.
Konak Belediyesi Eşrefpaşa Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen şölene 20 ülkeden (Azerbaycan, Arnavutluk, Almanya, Bulgaristan, Bosna- Hersek, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, Kosova, “KKTC”, Moldova, Romanya, Suriye, Ahıska, Uygur Özerk Bölgesi, Tuva Cumhuriyeti, Türkiye, Türkmenistan ve Yunanistan) 30 şair-yazar katıldı.
KIBATEK, kurulduğu 1998 yılından beri düzenli olarak birisi yurt dışında, birisi İzmir’de olmak üzere yılda iki büyük uluslararası edebiyat şöleni düzenliyor. Bu yıl “Batı Trakya Türkleri”nin onur konuğu olduğu şölenin ana teması “Dünyada Türkçe ve Türk Edebiyatları”ydı. Yaşar Üniversitesi’nde yapılan akademik oturumlarda Balkanlar, Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar’da Türkçe’nin ve Türk Edebiyatları’nın durumu üzerinde duruldu.
Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, KIBATEK 33. Uluslararası Edebiyat Şöleni ile eş zamanlı olarak Bosna Hersekli gazeteci – yazar Mugdim Galijasevic’i İzmir’de ağırladı. Galijasevic, Baysak’ın Türkçe’ye çevirilmesini, basımını ve yayımını üstlendiği “Mezardaki Gözyaşı” adlı kitabını şenliğe katılanlar için imzaladı.
Ahmet Kemal Baysak, KIBATEK 33. Uluslararası Edebiyat Şöleni’ne katılan şair ve yazarlarla Karaca Otel’de verdiği akşam yemeğinde bir araya geldi. 06 – 10 Aralık 2013

İzmir derneğimizin Kuşadası’nda dayanışma gecesi

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneğimizin geleneksel dostluk gecesi Kuşadası Adakule Otel’de gerçekleştirildi. Geceye Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Hrvoje Kanta, Novipazar Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Suljevic, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (Svjetski Savez Dijaspore Bosne i Hercegovine – SSDBiH) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Sehovic, Sancak Dostları Platformu Genel Başkanı Salih Akgül, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Önceki Dönem Başkanlarından Cemal Şenel konuk oldu. İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, yurt içinden ve yurt dışından gelen konuklara teşekkür etti. Gecede yapılan konuşmalarda birlik, beraberlik, dostluk ve dayanışma mesajları verildi. Konuklar, canlı müzik eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar eğlendi. 07 Aralık 2013

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Günü kutlandı

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri, ülkede 1992 – 1995 yıllara arasında yaşanan savaş sonrasında Boşnaklar’a ait Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu (ARBIH), Hırvatlar’a ait Hırvat Savunma Konseyi (HVO) ve Sırplar’a ait Sırp Cumhuriyeti Ordusunun (VRS) birleşmesiyle 1 Aralık 2005’te kuruldu.
Üç ordunun birleştiği gün olan 1 Aralık tarihi, 2005 yılından buyana ülkede “Silahlı Kuvvetler Günü” olarak kutlanıyor.
Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Günü, Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko’nun ev sahipliğinde Ankara Hilton Otel’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Kutlamada, Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, diplomatik misyon temsilcileri ve davetlilerle bir araya geldi. Günümüzün Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, 2006 – 2008 yılları arasında Kurmay Albay rütbesiyle Bosna Hersek’in Zenica kentindeki Türk Birliği’nin komutanı olarak görev yapıyordu. Baysak ve Orgeneral Akar, o sıralarda başlayan dostluklarının devam ettiğini belirterek geçmiş günleri andı. 01 Aralık 2013

Balkan Halk Dansları Festivali 9. kez düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali 1 Aralık 2013 günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve yürüyüşle başladı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, festivalin 1935 ve 1936 yıllarında, bizzat Atatürk’ün talimatıyla iki kez düzenlendiğini, daha sonra uzun yıllar ara verildiğini belirtti.
Kocaoğlu, “İzmir’de yaşayan Balkan kökenli hemşerilerimiz bu festivale sahip çıkarak desteklemeselerdi, geçmişleriyle köprülerini sağlıklı bir şekilde kurmasalardı, biz bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştiremezdik. Esas teşekkür etmemiz gereken onlardır” dedi. Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak da Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan bu festivali yeniden hayata geçirerek yedi yıldır düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.
9. Balkanlılar Halk Dansları Festivali, 1 Aralık 2013 Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış töreni ve Türk ekibinin “Zeybek” gösterisiyle başladı. Konak Meydanı’ndaki etkinlikte Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen ekipler halk danslarından örnekler sundu. Festivalin açılış nedeniyle Gündoğdu Meydanı’nda açılış konseri düzenlendi. Konserde Shantel ve Bucovina Club Orkestrası sahne aldı.
6 Aralık 2013 gününe kadar süren festivalde 11 Balkan ülkesinden halk dansları ekibi ağırlandı. Festivalde konuk ülke ekipleri Çiğli Belediyesi Konferans Salonu, Karşıyaka Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu, Çamdibi Atatürk Parkı Amfi Tiyatro, Buca Çevik Bir Meydanı, Sarnıç Cumhuriyet Meydanı, Bornova Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi ve Gaziemir Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu gibi noktalarda dans gösterileri sergiledi.
Balkanlılar Halk Dansları Festivali ile eş zamanlı olarak Kültürpark’taki İzmir Sanat’ta Bosna Hersekli ressamların eserleri sergilendi. Izet Alkovic, Dzeko Hodzic, Edin Numankadic ve Dzevdet Nikocevic’in eserlerinden oluşan ‘’Balkan Kenti İzmir’’ başlıklı sergi sanatseverlerden büyük ilgi gördü. 01 Aralık 2013