Baysak Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ’ı ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Karşıyaka Belediye Başkanlığım sırasında belediye meclis üyesi olarak birlikte çalıştığı Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ı ziyaret etti. Baysak’ın TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, federasyonun danışma kurulu üyesi Hüseyin Erciyas ile birlikte gerçeleştirdiği ziyarette Makedonya Göçmenleri Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri Genel Başkanı, Bayraklı Belediye Başkan Danışmanı Nejat Yılmaz da bulundu.
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ’ı 30 Mart 2014’te yapılan mahalli idareler seçimlerindeki başarısı ve yeniden bu göreve seçilmesi nedeniyle kutladı. Baysak, Bosna Hersek’in Sarajevo kantonuna bağlı, Sarajevo’ya 20 kilometre uzaklıktaki Ilijas ile kardeş şehri olan Bayraklı arasındaki ilişkilerin gelişmesini arzu ettiğini söyledi.
Ilijas heyetinin Bayraklı’yı ziyareti ettiğini, kendilerinin henüz ziyarete karşılık vermeye fırsat bulamadığını belirten Hasan Karabağ, Ilijas’ı en kısa sürede ziyaret edeceklerini söyledi. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Karabağ’a federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
29 Nisan 2014

Gorazde ve Prijedor heyetlerinin başkonsolosluk ziyareti

Gaziemir Belediyesi’nin davetlisi olarak gelen Gorazde heyeti ile Manisa’daki 474. Mesir Festivali için gelen Prijedor heyeti Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Gorazde heyeti Gorazde Belediye Meclis Üyeleri Hilmo Popovic, Sevko Bukalo, Amel Begovic’ten oluştu. Prijedor heyetinde Prijedor İl Tarım ve Ekonomi Müdürü Zinajda Hosic, Prijedor Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Dalibor Grabez, Prijedor Belediye meclis üyeleri Muharem Murselovic, Ranka Stanar, Dalibor Pavlovic yer aldı.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, konuk heyetlere başkonsolosluğun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Baysak, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) ile kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (TBHKDF) etkinliklerine ilişkin bilgiler aktardı. Ziyarette Düya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Hasan Sehovic, Federasyonumuzun Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, federasyon danışma kurulu üyesi Hüseyin Erciyas ile İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi eşi gazeteci Saadet Erciyas da bulundu.
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Gorazde ve Prijedor’dan gelen konuklarına ziyaretlerinin anısına federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
26 Nisan 2014

Aliağa’da Zekai Erşan’ın tesisleri açıldı

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Zekai Erşan’ın eğlence merkezi ve kafeteryayı içeren tesisi Aliağa’da törenle hizmete açıldı.
Aliağa Belediyesi’ne ait çok amaçlı binanın ikinci katında, yaklaşık bin metrekarelik alanda düzenlenen tesisin açılışı Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, eski Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tuğan, Federasyonumuzun Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Çakmaklı Köyü Muhtarı Ahmet Kahraman ile Erşan ailesinin bireylerini bir araya getirdi. Açılış kurdelesini törene katılanlar birlikte kesti.
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Federasyon danışma kurulu üyesi Hüseyin Erciyas’ın da bulunduğu açılışta, Aliağa’ya yakışır fevkalade güzel bir tesis yapan Zekai Erşan’ı kutladı. Baysak, “Bu tesisle gururlandık. Erşan ailesi yıllardır yemek sektöründe hizmet veriyor. Yeni Foça’da otel işletmeciliği yapıyor. Şimdi bu güzel tesisi hizmete açtılar. Hep bu yatırımlar istihdam yaratıyor. Kendilerini kutluyorum. Allah utandırmasın, bol kazanç nasip etmesini diliyorum” diye konuştu. 25 Nisan 2014

Prijedor heyeti̇ni̇n Mani̇sa Vali̇li̇ği̇’ni̇ ziyareti

Prijedor İl Tarım ve Ekonomi Müdürü Zinajda Hosic, Prijedor Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Dalibor Grabez, Prijedor Belediye meclis üyeleri Muharem Murselovic, Ranka Stanar, Dalibor Pavlovic’ten oluşan Prijedor heyeti. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak İzmir’e geldi. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Manisa’nın Bosna Hersek’teki kardeş şehri Prijedor’dan gelen heyeti Adnan Menderes Havalimanı’nda karşıladı.
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Manisa’daki 474. Mesir Festivali için gelen heyettle birlikte Manisa Valisi Abdurrahman Savaş’ı ziyaret etti. Vali Abdurrahman Savaş, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak gelen Prijedor heyetini Manisa’da görmekten ve Valiliği ziyaretinden memnunluk duyduğunu söyledi. Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, heyete valiliğin hadiyelerini verdi.

Baysak, Savaş’a ziyaretin anısına federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
24 Nisan 2014

Baysak Kemalpaşa Belediye Başkanı Uğurlu’yu ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Kemalpaşa Belediye Başkanlığı’na seçilen Arif Uğurlu’yu ziyaret etti. Ziyarette Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı ve TBHKDF Genel Sekreteri Muharrem Baysak, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Sönmez, Bircan Baysak, Mustafa Meriç, Mustafa Uçak, Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin, muhtarlık azaları Haluk Kezer, Mustafa Edis, Mahmut Tuna, Hasan Balcı, Halilbeyli Önceki Dönem Muhtarı Hüseyin Canöz, Turgutlu Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Yavuz Semizler, Gökçeyurt (Gerdeme) Muhtarı İlhan Kıygan, Gökçeyurt önceki muhtarı Ahmet Imırgı, Halilbeyli Bosna Hersek Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Neccar Er ve yönetim kurulu üyeleri Mustafa Celep, Alican Kaya, Ömer Eren, Ünal Ay, Kemal Evcim ve TBHKDF Danışma Kurulu Üyesi Hüseyin Erciyas da bulundu.

Ahmet Kemal Baysak, Kemalpaşa Belediye Başkanı Uğurlu’yu 30 Mart 2014’te yapılan mahalli idareler seçimlerindeki başarısı ve seçilmesi nedeniyle kutladı. Baysak, ağırlıklı olarak Boşnakların yaşadığı Halilbeyli’nin Bosna Hersek’te Zenica’nın Gradisce köyü ile kardeş olduğunu belirtti. İki köy arasındaki bu ilişkinin dünyada bir ilk olduğunu vurgulayan Ahmet Kemal Baysak, arzu ederlerse Kemalpaşa’nın Bosna Hersek’ten bir şehirle kardeş şehir olması için çaba harcayacağını dile getirdi.

Bosna Hersek sevdalısı Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için başkonsolosluğumuz ve federasyonla işbirliği içinde olacaklarını, kurulu ilişkilerin gelişmesi için ellerinden ne gelirse yapacaklarını söyledi. Gradisce köyünden gelecek, Halilbeyli köyünde ağırlanacak heyetin ziyareti sırasında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Arif Uğurlu, oluşturulacak heyetle Bosna Hersek’i en kısa sürede ziyaret etmek istediğini sözlerine ekledi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’ya görevinde başarılar diledi. Federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
22 Nisan 2014

Prijedor heyeti̇ni̇n Mani̇sa Beledi̇yesi̇’ni ziyareti

Manisa’daki 474. Mesir Festivali için gelen Prijedo heyeti Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Prijedor İl Tarım ve Ekonomi Müdürü Zinajda Hosic, Prijedor Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Dalibor Grabez, Prijedor Belediye meclis üyeleri Muharem Murselovic, Ranka Stanar, Dalibor Pavlovic’in yer aldığı heyetin ziyaretine Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak da katıldı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Prijedor heyetini Manisa’da görmekten ve kendisini ziyaretinden memnunluk duyduğunu söyledi. Ergün, heyete çeşitli hediyeler verdi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, yeniden seçilmesi nedeniyle kutladığı Ergün’e konukseverliği için teşekkür etti. Baysak, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı’na ziyaretin anısınafederasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
24 Nisan 2014

Gorazde heyeti Gaziemir Belediyesi’ni ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Gorazde Belediye Başkan Yardımcısı Şemso Ferhatoviç’in başkanlığındaki, Gorazde Belediye Meclis Üyeleri Hilmo Popovic, Sevko Bukalo, Amel Begovic’in yer aldığı Gorazde heyetiyle birlikte Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette federasyonumuzun danışma kurulu üyesi Hüseyin Erciyas da bulundu.
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şahin, kardeş şehirlerinden heyetin gelişine sevindiklerini ancak Çocuk Şenliği’ne Gorazde’den çocukların gelmemesine üzüldüklerini söyledi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şahin’e yeniden seçildiği görevinde başarılar diledi. Baysak, Şahin’e federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
22 Nisan 2014

Gorazde heyeti Gaziemir Kaymakamlığı’nı ziyaret etti

Gorazde Belediye Başkan Yardımcısı Şemso Ferhatoviç’in başkanlığındaki Gorajde heyetinde Gorazde Belediye Meclis Üyeleri Hilmo Popovic, Sevko Bukalo, Amel Begovic’ten oluşan heyet, Gaziemir Belediyesi’nin davetlisi olarak İzmir’e geldi. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Gaziemir’in Bosna Hersek’teki kardeş şehri Gorazde’den gelen heyeti Adnan Menderes Havalimanı’nda karşıladı. Baysak, Gorazde heyetiyle birlikte Gaziemir Kaymakamı Şerafettin Tuğ’u ziyaret etti.

Gaziemir Kayamakam Tuğ, daha önce Bosna Hersek’i ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini söyledi. Tuğ, ailesiyle birlikte en kısa sürede Bosna Hersek’i yeniden ziyaret etmek istediğini dile getirdi. Gaziemir Kaymakamı Şerafettin Tuğ, heyete kaymakamlığın hediyelerini verdi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Tuğ’a ziyaretimizin anısına federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
22 Nisan 2014

Baysak Turgutlu Belediye Başkanı Şirin’i ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Turgutlu Belediye Başkanlığı’na seçilen Turgay Şirin’i ziyaret etti. Ziyarette Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı ve TBHKDF Genel Sekreteri Muharrem Baysak, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Sönmez, Bircan Baysak, Mustafa Meriç, Mustafa Uçak, Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin, muhtarlık azaları Haluk Kezer, Mustafa Edis, Mahmut Tuna, Hasan Balcı, Halilbeyli Önceki Dönem Muhtarı Hüseyin Canöz, Turgutlu Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Yavuz Semizler, Gökçeyurt (Gerdeme) Muhtarı İlhan Kıygan, Gökçeyurt önceki muhtarı Ahmet Imırgı, Halilbeyli Bosna Hersek Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Neccar Er ve yönetim kurulu üyeleri Mustafa Celep, Alican Kaya, Ömer Eren, Ünal Ay, Kemal Evcim de bulundu.

Belediye Başkanı Şirin’i 30 Mart 2014’te yapılan mahalli idareler seçimlerindeki başarısı ve seçilmesi nedeniyle kutlayan Baysak, Turgutlu’nun Bosna Hersek’in Gorni Vakuf şehriyle kardeş şehir olduğunu hatırlattı. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Gorni Vakuf heyetinin Turgutlu’yu ziyaret ettiğini, kardeş şehir yetkililerinin ziyaret etmesini beklediğini söyledi. Kardeş şehir ilişkilerinin bu dönemde geliştirileceğine inancını dile getiren Baysak, ağırlıklı olarak Boşnakların yaşadığı Halilbeyli’nin Bosna Hersek’te Zenica’nın Gradisce koyu ile kardeş olduğunu belirtti. İki köy arasındaki bu ilişkinin dünyada bir ilk olduğunu vurguladı.

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’e görevinde başarılar dileyen Ahmet Kemal Baysak, federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti. 21 Nisan 2014

Baysak Halilbeyli Muhtarlığı’nı ziyaret etti

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Kemalpaşa’nın mahallesine dönüşen Boşnak köyü Halilbeyli’de üçüncü kez bu göreve seçilen Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin’i ziyaret etti. Baysak, Şahin ve muhtarlık azaları Haluk Kezer, Mustafa Edis, Mahmut Tuna, Hasan Balcı ile bir araya geldi.

Ziyarette TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı ve TBHKDF Genel Sekreteri Muharrem Baysak, federasyonumuzun yönetim kurulu üyelerinden, Halilbeyli’nin ileri gelenlerinden Mustafa Celep, Halilbeyli Bosna Hersek Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Neccar Er, önceki dönem Halilbeyli Muhtarı Hüseyin Canöz, TBHKDF Danışma Kurulu Üyesi Hüseyin Erciyas da bulundu.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin’e yeni dönemin hayırlı, uğurlu olmasını, çalışmalarından başarılar diledi. Baysak, Şahin’e federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Halilbeyli Muhtarı Sabit Şahin’e ebru sanatı uygulanmış doğaltaşla oluşturulan bir tablo plaket verdi. Baysak ve Şahin de bundan böyle Halilbeyli köyü ya da mahallesi yerine yalnızca Halilbeyli adının kullanılması konusunda görüş birliğine vardıklarını dile getirdi. 20 Nisan 2014