Sel felaketzedeleri için yardım kampanyaları

selBosna Hersek’te yaşanan, Bosna Hersek Federal Hükümeti’nin uluslar arası acil yardım çağrısında bulunduğu sel felaketi sonrasında yaraların sarılmasına çalışılıyor. Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan çağrıda, sel felaketine yakalanan bölge halkına yardım toplamaya başladığı bildirildi. Kampanyanın Bosna Hersek diyaspora temsilcilerine, Türk vatandaşlarına, dernekler veya şirketlere duyurulması istendi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, federasyon üyesi derneklerin yanı sıra ve sorumluluk bölgesindeki belediyelerden, ekonomi meslek kuruluşlarından Bosna Hersek’teki sel felaketinde zarar görenlere yardım talebinde bulundu. Baysak, sel felaketine uğrayan bölge halkına yardım toplanması konusunda dernek, kurum ve kuruluş mensup ve üyelerin bilgilendirilmesini, ayrıntılı bilginin fahri başkonsolosluktan veya www.mvp.gov.ba alan adlı web sayfası üzerinden edinilebileceğinin duyurulmasını istedi.

Bosna Hersek Büyükelçiliği, Vakıfbank 281 Ankara Çankaya Şubesi’nde Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketinden zarar görenler için yardım hesapları açtı. Hesap numaraları şöyle:

Vakıfbank Türk Lirası Hesabı >> Hesap No:00158007274650140
IBAN COD: TR 5500 0150 0158 0072 7465 0140

Vakıfbank Euro Hesabı >> Hesap No:0015804801188537
IBAN COD: TR 5800 0150 0158 0480 1108 8537

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği de Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketinden zarar görenler için yardım kampanyası düzenledi. Parasal yardımda bulunarak katılmak isteyen yardım severler için Ziraat Bankası’nda yardım hesapları açıldı. Hesap numaraları şöyle:

Ziraat Bankası Türk Lirası Hesabı >> Hesap No: 67730894-5003

Ziraat Bankası Euro Hesabı >> Hesap No: 67730894-5004

İzmir Bosna Sancak Derneği’nden yardım kampanyası

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği, Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketinden zarar görenler için yardım kampanyası düzenledi. Kampanyaya parasal yardımda bulunarak katılmak isteyen yardım severler için Ziraat Bankası’nda yardım hesapları açıldı. Hesap numaraları şöyle:

Ziraat Bankası Türk Lirası Hesabı >> Hesap No: 67730894-5003
Ziraat Bankası Euro Hesabı >> Hesap No: 67730894-5004

22 Mayıs 2014

Bosna Hersek’teki felaketzedelere yardım çağrısı

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, federasyon üyesi derneklerin yanı sıra ve sorumluluk bölgesindeki belediyelerden Bosna Hersek’teki sel felaketinde zarar görenlere yardım talebinde bulundu. Bosna Hersek Türkiye Büyükelçisi Damir Džanko’nun aracılığıyla Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı’ndan Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’na gönderilen yazıda, Bosna Hersek Federasyon Kızılhaç Örgütü ve Sırp Cumhuriyeti Kızılhaç Örgütü’nün sel felaketine yakalanan bölge halkına yardım toplamaya başladığı bildirildi. Kampanyanın Bosna Hersek diyaspora temsilcilerine, Türk vatandaşlarına, dernekler veya şirketlere duyurulması istendi.
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, federasyon üyesi derneklerin yanı sıra ve sorumluluk bölgesindeki belediyelerden Bosna Hersek’teki sel felaketinde zarar görenlere yardım talebinde bulundu. Sel felaketine uğrayan bölge halkına yardım toplanması konusunda üyelerinizin bilgilendirilmesini, ayrıntılı bilginin fahri başkonsolosluktan veya www.mvp.gov.ba alan adlı web sayfası üzerinden edinilebileceğinin duyurulmasını istedi.

Bosna Hersek’te sel felaketi yaşanıyor

BosnaYardimBosna Hersek’te sel felaketi yaşanıyor. Bosna Hersek Federal Hükümeti acil yardım çağrısında bulundu. Bosna Hersek Federasyonu ile Sırp Cumhuriyeti Kızılhaç örgütleri, sel felaketinden büyük zarar gören bölge halkı için yardım kampanyası başlattı.

Bosna Hersek Büyükelçiliği’nin eşgüdümünde bir yardım kampanyası öngörülüyor… Dernekler aracılığıyla toplanacak yardımların Bosna Hersek’e ulaştırılması planlanıyor… 14 Mayıs 2014

Baysak Bakir Izetbegovic ile yemekte bir araya geldi

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir Izetbegovic’in onuruna verdiği resmi akşam yemeğine katıldı. Bosna Hersek heyetinde Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko, Dış Politika Danışmanı Elvir Camdzic, protokol förevlisi Fatima Humic, Energoinvest Yürütme Kurulu Başkanı Enes Cengic, Bosna Hersek Federasyonu Demiryolları Genel Müdür Nijaz Puzic, Energoinvest CEO asistanı Mersa Ramovic, Energoinvest CEO Danışmanı Mihad Hajro, güvenlik görevlileri Elvedin Heco ve Suat Gusic yer aldı.
Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir Izetbegovic’in başkanlığındaki Bosna Hersek heyetini Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko ile birlikte karşıladı. Önce Anıtkabir’i ziyaret eden heyet daha sonra Başbakanlığı ziyaret etti. Heyetin Cumhurbaşkanlığı ziyaretinde, Devlet Demiryolları (TCDD) ile Bosna Hersek Federasyonu Demiryolları arasında işbirliği, Enerji ve Tbaii Kaynaklar Bakanlığı ile Energoinvest arasında kesiciler ve ayırıcılar üretimi konusunda anlaşmalar imzalandı.
Baysak, Boşnak olmadığı halde Bosna Hersek ve Boşnak sevdalısı, 11 defa Bosna Hersek’i ve Srebrenica’yı ziyaret eden TBHKDF Danışma Kurulu Üyesi Emre Zeyrek’i, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir Izetbegovic ile tanıştırdı. Emre Zeyrek, Karşıyaka’dan merhum Cumhurbaşkanı Alija Izetbegovic’in kabrine bırakılmak üzere toprak götürmüştü. 12 Mayıs 2014

Srebrenica Anneleri yaşadıkları trajediyi anlattı

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin davetiyle izmir’e gelen Srebrenica anneleri, 12 Mayıs 2014 Pazartesi günü, Bornova Belediyesi Çamdibi Pazaryeri üstündeki Nedret Güvenç Tiyatro Salonu’nda düzenlenen “Srebrenica” konulu panelde konuşmacı oldu. Paneli Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, önceki Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir Ticaret Odası Başkanvekili Akın Kazançoğlu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, derneğin geçen dönem başkanı Şenay Biçer, Halilbeyli Bosna Hersek Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Neccar Er, Balkan göçmen derneklerinin yönetici ve üyeleriyle birlikte izledi.

Kendilerini Srebrenica’daki katliamın tanıkları olarak tanıtan Srebrenica ve Zepa Yerleşim Bölgesi Anneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Munira Subašić, katliam sırasında üç günde 10 bin 700 kişinin öldürüldüğünü anlattı. Bu katliamın müslüman oldukları için yapıldığını anlatan Subašić, ”Savaşta 570 kadın, binden fazla çocuk öldürüldü. 12 binden fazla kadın tecavüze uğradı. Benim ailemde 22 kuzenim öldü. Burada benimle olan kadınların da çok kaybı olmuştur” dedi. Dernek olarak seslerini duyurmak için her yere başvurduklarını söyleyen Subašić, Avrupa Konseyi’ne, New York’a, İngiltere’ye, Hollanda’ya, Fransa’ya, Almanya’ya gittiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dernek olarak belki Bosna Hersek’ten daha çok çıktı sesimiz. Bütün zorlukları sırtımıza bindirip yolumuza devam ettik. Geçen sene Srebrenica’da 440 şehidin cenazesi oldu. İçlerinde 16 yaş altı 44 çocuk da vardı, 90 yaş üstü yaşlılar da. Benim oğlumun da iki kemiği birbirine 25 kilometre uzaklıktaki iki mezarlıkta bulundu. Bir parçasını bulabildiğimiz için mutluyum. Şimdi babasının ve akrabalarının yanında. 440 kişiden sadece 25’inin kafatası bulundu. Biz anneler, çocuklarımızı başsız doğurmuyoruz ama savaş acımasız. Onları ne yazık ki öyle gömüyoruz.”

Dernek olarak savaş suçlularını mahkemeye verdiklerini belirten Subašić yaptıkları çalışmalar nedeniyle tehdit aldıklarına da değindi. Subašić, “Bize, ‘Bir daha Bosna’da savaş olursa tüm kadınları da öldüreceğiz’ diyorlar. Biz ölene kadar yapılanları anlatmaya, sesimizi duyurmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Srebrenica’a 5 bin 500 çocuğun yetim kaldığını da anımsatan Munira Subašić, o çocukların şimdi düşmana karşı yanlarında en sağlam duran, iyi eğitimli, toplumda kariyer sahibi yol arkadaşları olduğunu söyledi.

Bugün Türkiye’de, yarın bir başka yerde seslerini duyurmak için çalıştıklarını anlatan Subašić, şimdiye kadar 6 bin 66 isim için mezar taşı yaptıklarını, geride daha bekleyen 4 bin mezar daha bulunduğunu söyledi. Munira Subašić, herkesi temmuz ayında Srebrenica’da düzenlenecek olan anma törenine çağırdı,”Törenlere özellikle gençleri gönderin, gelecek onların üzerinde. Bu acıların bir daha yaşanmaması için gençlerin gelmesi önemli” dedi.

Düzenledikleri etkinlik için İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetici ve üyelerine teşekkür eden Srebrenica ve Zepa Yerleşim Bölgesi Anneler Derneği Yönetim Kurulu üyesi kadınlar, derneklerinin amacının, Bosna’da olanları dünyaya anlatmak ve barış mesajı iletmek olduğunu söyledi. Srebrenica anneleri, tüm Boşnak dostlarını, 11 Temmuz 2014 tarihinde Srebrenica’da düzenlenecek anma törenine katılmaya çağırdı. Panelin sonunda Srebrenica’da yaşanan dramın anlatıldığı kısa film gösterildi.
12 Mayıs 2014

Srebrenica Anneleri ile kahvaltı

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kadın kolları, Srebrenica ve Zepa Yerleşim Bölgesi Anneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Munira Subašić ve yönetim kurulu üyeleri için Karşıyaka Seyirtepe’de anneler günü kahvaltısı düzenledi.Kahvaltıda Bornova’nın eski Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, yeni Başkan Olgun Atilla, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, İzmir’deki Boşnaklar ve Balkanlılar Srebrenica Anneleri ile bir araya geldi. 11 Mayıs 2014

Srebrenica Anneleri başkonsolosluğu ziyaret etti

Srebrenica ve Zepa Yerleşim Bölgesi Anneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Munira Subašić, yönetim kurulu üyeleri Kada Hotić, Zumra Šehomerović, Sabaheta Fejzić ve Kadira Gabeljić, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin “anneler günü” etkinliğinin onur konuğu olarak İzmir’e geldi. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, Srebrenica Anneleri’ni Adnan Menderes Havalimanı’nda çiçeklerle karşıladı. Karşılamada TBHKDF) Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, Derneğin Geçen Dönem Başkanı Av. Şenay Biçer, Kadın Kolları Başkanı Beyhan Yaylacıkoral Gül, TBHKDF Danışma Kurulu Üyesi Hüseyin Erciyas da bulundu.

“Srebrenica” konulu panelin konuşmacısı olacak anneler, katılacakları etkinlik öncesi Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Srebrenica annelerinin ziyaretine Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği (SSDBiH) Başkan Yardımcısı Hasan Sehovic, TBHKDF Önceki Dönem Başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Başkan Yardımcısı ve İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, derneğin kadın ve gençlik kolları üyeleriyle federasyonumuzun danışma kurulu üyesi Hüseyin Erciyas ve eşi gazeteci Saadet Erciyas, İnsani Yardım Vakfı Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Mukadder Tanok Kırbaş katıldı.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, 6 Nisan 1992’de başlayıp, 15 Aralık 1995’te sona eren savaş sırasında bir çok şehirde katliamlar yaşandığını hatırlattı. Baysak, “Srebrenica, adı duyulan bir katliam oldu. Boşnak kardeşlerimiz, Sırplar ve Hırvatlar tarafından katledildi. 11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek Srebrenica’da Boşnak soydaşlarımıza yapılan ve dünyanın unutturmaya çalıştığı soykırım unutulmadı, unutulmayacak, unutturulamayacak” dedi.

Munira Subašić, Srebrenica’da yaşanan soykırımın yaşayan şahitleri oldularını söyledi. Lahey’de bulunan eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi’nde şahitlik yaptıklarını anlatan Subašić, “Bosna’da bir soykırım oldu. Srebrenica bunun en açık örneği. Bizler, Srebrenica anneleri olarak adalet istiyoruz. Bize en ağır acıları çektirenlerin de en ağır cezaları almasını istiyoruz” diye konuştu.

Batı dünyasının gözleri önünde yaşanan soykırımın acılarının çok taze olduğunu belirten Ahmet Kemal Baysak, büyük acılar yaşayan, yaşananların soykırım olarak kabul edilmesi için yıllardır hukuk mücadelesi veren Srebrenica annelerinin ziyaretinden büyük mutluluk ve onur duyduğunu dile getirdi. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nun şeref defterine yazarak imzalayan Munira Subašić ve beraberindekilerle birlikte başkonsolosluğun sanat galerisini gezen Baysak, sergilenen eserler hakkında bilgi verdi.

Ahmet Kemal Baysak, Munira Subašić, yönetim kurulu üyeleri Kada Hotić, Zumra Šehomerović, Sabaheta Fejzić ve Kadira Gabeljić’e ziyaretleri anısına Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nun ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi, konuklarıma ebru sanatı uygulanan doğal taşlarla oluşturulan plaketler sundu. 10 Mayıs 2014

ESAFED üyelerinin başkonsolosluk ziyareti

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Genel Sekreteri Halil Güner, federasyon yöneticilerinden Timuçin Gündem ile birlikte Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Halil Güner, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’a ESAFED’ in uluslararası ve ulusal sağlık hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bosna Hersek ile karşılıklı sağlık hizmet projeleri yürütülmesi ile ilgili işbirliği konusunu gündeme getirdi.

Baysak da ESAFED yöneticilerine bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu, sağlık hizmetlerinde işbirliği önerilerini Bosna Hersek Sağlık Bakanlığı’na ve diğer ilgililere ileteceğini dile getirdi. ESAFED yöneticileri Ahmet Kemal Baysak’a bir çini tabak armağan etti. Baysak da kendilerine Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nun ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’nun flamalarını verdi. 07 Mayıs 2014

Celal Bayar Üni̇versi̇tesi̇’nde Kültürler Buluşması

Celal Bayar Üniversitesi Genç Liderler Kulübü, “Barış İçin Kültürlerin Kaynaşması” sloganıyla “14. Uluslararası Kültür Festivali” (International Culture Fest’14) düzenledi. Festivalin mimarı, CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay’ın koordinatörlüğünde düzenlenen etkinlik, 05 – 06 Mayıs 2014 tarihlerinde büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak, festivalin açılış töreninde CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay, diğer akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi. Festival, Baysak’ın Bosna Hersek’in tanıtımına ilişkin sunumuyla başladı.

Ahmet Kemal Baysak, , etkinlikte fahri başkonsolosluğun, federasyonumuzun ve Dünya Basna Hersek Göçmenleri Birliği’nin çalışmaları hakkında bilgi sundu. Baysak, öğrencilerin “Fahri konsolosluk ne demektir? Nasıl çalışıyor?” gibi sorularına cevaplar verdi.
Üniversitesinin uluslararası öğrenciler, festival boyunca katılımcılara ülkelerine ait yemekleri sundu. Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu da Boşnak böreği ve baklava ikram etti.
CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’a üniversitenin tanıtım kitapçığı ile bir çini tabak armağan etti. Baysak da Prof. Dr. Pakdemirli’ye federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla basımı ve yayımını üstlendiği, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic’in kaleme aldığı “Mezardaki Gözyaşı” kitabını, Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.