Adana Derneğinin 20. kuruluş yıldönümü kutlandı

Adana Bosna Hersek Kardeşlik, Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin 20. kuruluş yıldönümü kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Utaş, Sancak Dostları Platformu Başkanı Salih Akgül, TBHKDF Genel Sekreteri ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Erhan Yılmaz, Adana Bosna Hersek Kardeşlik, Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Celil Ferhat Gezer, derneğimizin önceki dönem başkanları Fatma Kiminsu, Kasım Gül, yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları temsilcileriyle birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Akşam da Adana Hekimevi’nde Adana Bosna Hersek Kardeşlik, Yardımlaşma ve Kültür Derneğimizin 20. kuruluş yıldönümü etkinliğinde ali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Eski Çevre Bakanı Dr. İmren Aykut, Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Huzurevi Müdürü Nurdan Avcı, etkinliğe katılanlarla bir araya geldi.

Gecede konuşan Adana Bosna Hersek Kardeşlik, Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanımız Celil Ferhat Gezer, Adanalı Boşnaklar’ın 20 yıldır güç birliği içerisinde, büyük özveriyle, hiçbir menfaat ve maddi çıkar beklemeksizin, amatör ruhla, ama profesyonelce çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Utaş, 1992 ile 1995 yılları arasında Bosna’da yaşanan katliamla birlikte Türkiye’de yaşayan Boşnakların kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma amacıyla kurduğu derneklerin bugün faaliyetlerini federasyon çatısı altında sürdürdüğünü dile getirdi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, gecede yaptığı konuşmada, Boşnaklar arasındaki birlik ve beraberliğin önemini vurguladı. Baysak, gecede Adana Bosna Hersek Kardeşlik, Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Dernek Başkanı Celil Ferhat Gezer’e, derneğimizin kurucu ve önceki dönem başkanları Fatma Kiminsu ile Kasım Gül’e, derneğin kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalar, Boşnak dünyasına sunduğu katkılar, Adana Valisi Mustafa Büyük adına Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü adına Başkan Vekili Ramazan Akyürek’e derneğimize verdiği destek ve katkılar nedeniyle başkonsolosluğun ve federasyonun onur ve teşekkür belgelerini sundu.
25 Ocak 2015

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı ziyaret

20150122-02Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) önceki dönem başkanı Cemal Şenel, TBHKDF Danışma Kurulu Üyesi Hüseyin Erciyas ile birlikte Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı ziyaret etti. Ziyarete başkonsolosluk görevlisi Amel Sijecic de katıldı.

Baysak, greve seçilmesinden dolayı kutladığı Pekdaş’a başkonsolosluğun ve federasyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ahmet Kemal Baysak, Pekdaş’a kurucuları arasında bulunduğu Kıbrıs-Irak-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve İzmir Üniversitesi işbirliğiyle, Konak Belediyesi ve Manisa Yunus Emre Belediyesi’nin ev sahipliğiyle 35. Uluslararası Edebiyat Töreni ve Şiir Dinletisi düzenlendiğini hatırlattı.

Konak Belediyesi’nin KIBATEK’e kuruluşundan buyana etkinliğe katkıları ve ev sahipliklerinden dolayı bir onur ve teşekkür belgesi vererek teşekkür eden Baysak, bundan sonra yapılacak etkinliklere desteklerinin sürmesini dilediğini iletti. Sema Pekdaş da bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da KIBATEK’in etkinliklerine her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarıyla Mostar Köprüsü’nün tuvale baskılı fotoğrafını ve Fatih Sultan Mehmet’in “Ahdname”sinin bir tıpkıbasımını armağan etti.
22 Ocak 2015

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’yı ziyaret

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mergen, yönetim kurulu üyeleri Bahar Avcu ve Melike Kallemoğlu ile birlikte Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’yı ziyaret etti. Baysak, Kayalı’ya Kuşadası Belediyesi’nin Bosna Hersek’in Bihac şehriyle kardeş şehir olduklarını, bugüne kadar karşılıklı ziyaretlerle çalışmalarını sürdürdüklerini hatırlattı.

Önümüzdeki dönemde de bu çalışmaların devam ettirilmesi arzusunu ile getiren Ahmet Kemal Baysak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Zavidovici şehrinden bir öğrenci grubunun öğretmen ve velilerle birlikte Kuşadası’na geleceğini, 9 – 15 yaş grubundaki öğrenclierin evlerde veli ve öğretmenlerin ise otellerde misafir edileceğini dile getirdi. Baysak, öğretmen ve velilerden oluşan grubun Kuşadası Belediyesi’nce misafir edilmesini rica etti.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, gelecek delegasyonu misafir edecebileceklerini, her konuda yardımcı olmaya ve destek vermeye hazır olduğunu belirtti. Kyalı, Boşnakça dil eğitimi için Belediye’nin uygun olan bir salonunu da tahsis edeliceklerini, dernek ile her etkinlik için çalışmaya hazır olduklarını, her etkinlik ve projeyi destekleyeceklini dile getirdi.
19 Ocak 2015

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ı ziyaret

19012015-01Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federayonu önceki dönem başkanı Cemal Şenel ile birlikte Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ı ziyaret etti. Baysak, Bosna Hersek’teki kardeş şehir Ilijas’ın Bayraklı Belediyesi’nden davet beklediğini iletti. Bu yıl Srebrenica katliamının 20. yılı olduğunu hatırlatan Ahmet Kemal Baysak, Bayraklı Belediyesi olarak 11 Temmuz 2015’te yapılacak defin ve anma gününe bir delegasyon grubuyla katılmalarının Bosna Herseklileri ve şehit ailelerini çok mutlu edeceğini belirtti bu konuda yardım ve desteklerini beklediklerini dile getirdi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Baysak’ın ziyaretimizden büyük mutluluk duyduğunu belirterek programlarının uygun olması halinde Srebrenica katliamının 20. yılında düzenlenecek defin ve anma gününde yer alabileceklerini dile getirdi. 19 Ocak 2015

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden ziyaret

12012015-01İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe, Balkan Dilleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Kayapınar, Orta Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kayapınar, Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tahir Telci ve aralarında Makedonya’dan Ceylan Iskender’in de bulunduğu üniversite öğrencileryle birlikte Bosna Hersek Fahri Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Prof. Dr. Turan Gökçe, üniversitede Balkan dünyası ve özellikle de Bosna Hersek ile ilgili çalışmalarda başkonsolosluğumuzla birlikte çalışmayı arzu ettiklerini belirterek bizi üniversiteyi ziyaret etmeye çağırdı. İşbirliği için hazır olduğunu belirten Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, üniversiteye davet etmelerinden memnun olduğunu bildirdi ve bu ziyareti en kısa sürede gerçekleştireceğini dile getirdi. Baysak, konuk akademisyenlere federasyonun ve başkonsolosluğun flamalarını verdi. Prof. Dr. Turan Gökçe, konsolosluğun anı defterine yazdı.
12 Ocak 2015

TBHKDF Yönetim Kurulu Aliağa’da toplandı

11012015-06Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu Aliağa’da toplandı. Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı, Türkiye’nin dört bir yanından Boşnak derneklerinin başkan, yöneticilerini bir araya getirdi. Aliağa eski Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz ile Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmed Ali Özkurt da TBHKDF Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş’ın başkanlığında yapılan toplantıya TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, TBHKDF Başkan Yardımcısı Mehmet Kurt, TBHKDF Başkan Yardımcısı İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, TBHKDF Başkan Yardımcısı ve Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Öztürk, TBHKDF Genel Sekreteri ve Turgutlu Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Baysak, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Erhan Yılmaz, Karacabey Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kenan Gündem, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Biga Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Yavuz, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Eruzunlar, Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül, Bursa Bosna Sancak Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği geçen dönem Başkanı Mehmet Başdar, Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği geçen dönem Başkanı Nurettin Alkan, Halilbeyli Bosna Hersek Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Neccar Er, Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Mergen, Ödemiş Boşnak, Sancak, Balkan Kültürü Dostluk, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Tuncay Satılmış, federasyonun denetim ve danışma kurulu üyeleri katıldı.

Aliağa Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Cep Sineması’nda düzenlenen TBHKDF Yönetim Kurulu toplantısı TBHKDF Başkanı Ahmet Utaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. TBHKDF Genel Sekreteri Muharrem Baysak, Turgutlu’da yapılan geçen yönetim kurulu toplantısında görüşülen konular ve alınan kararları hatırlattı.

Söz alan dernek başkanları, derneklerinin 02 Kasım 2014 günü Turgutlu’daki TBHKOF Yönetim Kurulu’ndan bu yana yaptığı ve planladığı çalışmaları anlattı. TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, 19 Mayıs 2014 Pazartesi gününden 11 Ocak 2015 Pazar gününe kadar yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği ziyaret, görüşme ve temaslara ilişkin bilgileri, fotoğrafları içeren kapsamlı bir rapor sundu.

Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül, 25 Ocak 2015 günü derneklerinin 20. kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını belirterek tüm Boşnaklar’ı gecelerine katılmaya çağırdı.

TBHKDF Başkan Yardımcısı ve Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Öztürk, derneklerinin kuruluş yıldönümünü 14 Şubat 2015 günü düzenleyecekleri etkinlikle kutlayacaklarını belirterek aynı tarihte TBHKDF Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapmayı arzu ettiklerini söyledi.

TBHKDF Başkan Yardımcısı İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, derneklerinin 20. kuruluş yıldönümünü 21 Şubat 2015 günü düzenleyecekleri, Bosna Hersekli sanatçı Halid Beslic’in katılacağı geceyle kutlayacaklarını belirtti. Gül, etkinliğin gerçekleştirileceği yeri ve saatini belirleyip derneklere bildireceklerini söyledi.

TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Utaş, federasyonun olağan genel kurulunun Mart ayında yapılacağını, bu genel kurulda federason başkanlığı bayrağını devredeceğini belirtti. Sefaköy’de yapılacak yönetim kurulu toplantısının genel kurula hazırlıkların gözden geçirilmesi için fırsat yaratacağını anlatan Utaş, tüm dernek başkan ve temsilcilerinin bu toplantıya eksiksiz katılmasını beklediklerini söyledi. TBHKDF Başkanı Ahmet Utaş, dernek başkanlarından genel kurul delege listesiyle federasyonun organlarına, kadın ve gençlik kollarına seçilecek üyelerin isimlerini bu toplantıda eksiksiz bildirmelerin beklediklerini dile getirdi.

TBHKDF Başkanı Ahmet Utaş, üye derneklerin başkanlarına federasyon başkanlığı için adaylarının olup olmadığını sordu. Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, derneklerinin yönetim kurulu üyesi Zeki Erşan’ı federasyon başkanlığına aday gösterdiklerini bildirdi.

Toplantıya katılanlar arasında başka adaylığını açıklayan ya da öneren olmadı. TBHKDF Başkanı Ahmet Utaş, hava muhalefeti nedeniyle toplantıya katılamayan başkanların da görüşünün de alınması gerektiğini, onların da katımıyla Sefaköy’de yapılacak yönetim kurulu toplatısında bu konunun yeniden ele alınmasının doğru olacağını söyledi.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu (TBHKDF) Yönetim Kurulu, bir sonraki toplantının 14 Şubat 2015 günü Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği’nde yapılması kararıyla son buldu. 11 Ocak 2015

Çataltepe Kültür Ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret

03012015-01Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, Türkiye-Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı Kemal Baysak, Biga Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin geçen dönem başkanı Eşref Temiz, Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Çakmaklı Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Çam ile birlikte Çataltepe Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Baysak, Dernek Başkanı emekli öğretmen Ahmet Sağlam, yönetim kurulu üyeleri Başkan Vekili İsmail Arslan, yönetim kurulu üyeleri Selahattin Akyüz ve İsmail Sağlam ile bir araya geldik.

Ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirten Çataltepe Kültür Ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Sağlam, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sağlam, gençlere dil kursu açtıklarını, bunun başarıyla sürdüğünü, Çataltepe köyünü devamlı ziyaret ederek köylediklerle bir araya geldiklerini belirtti.

Çalışmalarını sürdürdükleri dernek binası ve sosyal tesislerin arsasının belediyeye ait olduğunu anlatan Ahmet Sağlam, yapılacak kentsel dönüşüm ile buradan çıkmaları gerektiğini, büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi. Sağlam, Çanakkale Belediye Başkanı’nın kendilerine dönüşüm sonrası uygun bir yeri tahsis edeceğinin sözünü aldıklarını dile getirdi.

Çakmaklı Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek 11 Ocak 2015 Pazar günü saat 12.00’de Aliağa’da yapılacak TBHKDF’nun yönetim kurulu toplantısına davet etti. Barış, Çataltepe Kültür ve Dayanışma Derneği yönetici ve üyelerinin katılmalarından büyük onur duyacaklarını söyledi. 03 Ocak 2015