Ahmet Kemal Baysak’ın adı Karşıyaka’da yaşayacak

2016-10-08-01Karşıyaka’nın efsane isimlerinden, eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın adı ilçede yeni açılan bulvarda yaşatılacak. Ahmet Kemal Baysak Bulvarı adının verildiği yerde 08 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 12.30’da bir tören düzenlenecek. Törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak. Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası etkinlik öncesi bir konser verecek.

Karşıyaka Belediye Meclisi, geçtiğimiz Mayıs ayında Cahar Dudayev Bulvarı ile Anadolu Caddesi’ni birbirine bağlayan yeni bulvara (6500 Sokak) Ahmet Kemal Baysak Bulvarı adının verilmesini kararlaştırmıştı. Karşıyaka’ya katkı koyan ve emek verenlerin unutulmaması gerektiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Kemal Baysak kentimizin gelişmesi için mücadelesini sürdüren örnek bir Karşıyakalı. Hizmet anlayışımızda vefayı asla unutmayacağız” demişti.

Baysak’ın adı Kakanj’daki meydana verilmişti.

Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın adı 2013 yılında Bosna Hersek’in Kakanj kentinde Saat Kulesi’nin bulunduğu meydana verilmişti. Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, iki ülke arasında köprü görevi üstlenen Baysak’ın adını kentin en önemli meydanına vermekten mutluluk duyduklarını söylemişti. Ahmet Kemal Baysak, adının Kakanj’da meydana verilmesinden büyük onur duyduğunu dile getirmişti.

Kakanj’daki meydana “Trg Kemala Baysaka” adının verilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Baysak’ın Kakanj’ın İzmir’in Aliağa ilçesi ile kardeş şehir olmasını sağladığını anımsatmıştı. Mandra, Kakanj Belediye Meclisi’nin 30 Mayıs 2013 tarihinde yaptığı toplantıda Saat Kulesi’nin bulunduğu meydana Kemal Baysak adının verilmesini oybirliğiyle kararlaştırıldığını belirtmişti.

fb_img_1476098863404 img_2859 img_2860 img_2862

5. Uluslararası Balkan Festivali

img_4993İzmir Buca Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Balkan Festivali bu yıl 30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Buca’da gerçekleşti. Bosna Hersek’in en ünlü pop şarkıcılarından Dino Merlin ve TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Havva Karakaş’ın konserleriyle renklenen Festival’e Kosova Cumhuriyeti Devlet Bakanı Rasim Demiri ve Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Türkiye-Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Zekai Erşan, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, Dünya Bosna Hersek Göçmenler Birliği Başkanı Hasan Sehovic, CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve Özcan Purçu, Ankara Kosova Büyükelçiliği 1. Sekreteri Melhin Mahmudi, CHP İl ve Buca İlçe örgütü temsilcileri ve yüzlerce davetli katıldı.

 

img_5021 img_5028

img_4946 img_5009 img_5005 img_5000 img_4956 img_4942