Ahmet Kemal Baysak

Ahmet Kemal BAYSAK [GREBO]/ Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu

1878 yılında Bosna Hersek’ten Karşıyaka’ya göç eden RESULOVIĆ ve GREBO Ailelerinin torunu ve GREBO Ailesinin oğulları olarak 31 Ocak 1933 günü Karşıyaka İzmir’de doğdu. 1951 yılında Mithatpaşa Erkek Sanat Enstitüsü’nün Metal İşleri Bölümü’nden mezun oldu. Enstitü’den sınıf arkadaşı Cemal TERCAN, kardeşleri Salih Şükrü BAYSAK ve Şükrü BAYSAK ile birlikte 1 Temmuz 1954 yılında bugünkü TERBAY Şirketler Grubu’nun temelini attı.

İş hayatında, çelik konstrüksiyon, metal işleri, makine imalat sanayii, otomotiv, traktör sanayiine parça üretimi, kot konfeksiyon denim sanayiine makine imalatı, turizm, ithalat ve ihracat ile yurt içinde ve yurt dışında inşaat ve her türlü yapı sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Halen Terbay Şirketler Grubu Onursal Başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

26 Haziran 1959 yılında ĆATOVIĆ ve BRACKOVIĆ ailelerinin torunu, ĆATOVIĆ ailesinin kızı olan Pervin KAĞITÇIOĞLU ile evlendi. İki erkek (Abdullah ve Mehmet Atilla), bir kız evlat (Ayşın) sahibi oldu. Evlenen çocukları altı kız (Merve, Hande, Elâ, Eda, Elif, Ege) ve bir erkek (Ahmet Kemal) torun verdi.

Bir çok mesleki ve sosyal kuruluşta görev aldı.  1975 yılından başlayarak Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Meclis Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanvekilliği,  İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve İdari Komite Başkanlığı, Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayiyi Destekleme Vakfı (MEKSA) Onur Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Dokuz Eylül Dağcılık ve Doğa Severler Kulübü Kurucu Üyeliği ve Onursal Başkanlığı, İzmir Dağcılık ve Doğa Severler Kulübü Derneği (İDADİK) Kurucu Üyeliği, Karşıyaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

1986 yılında Karşıyaka Rotary Kulübü’nün üyesi olmuştur. Kulübün projelerinde görev almış ve bölge seminer ve konferanslarına katılmak suretiyle topluma hizmet, bir rotaryen olarak başlıca uğraşıları arasında yer almıştır. Kulüpte Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi dışında, Kulüp Yönetiminin her kademesinde görev yapmıştır. Ayrıca Paul Harris dostudur.

Politik yaşamı, gençlik yıllarında Demokrat Parti üyeliği ile başladı. Kuruluşundan başlayarak Adalet Partisi’nin üyesi ve delegesi oldu. 1974 – 1980 yılları arasında dört dönem Adalet Partisi Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. Politikayı topluma hizmet için bir araç kabul etti. Milliyetçi, muhafazakar, liberal ve demokrat çizgiden hiç bir zaman ayrılmadı. 27 Mart 1994 seçimlerinde Doğru Yol Partisi adayı olarak katıldığı seçimlerde Karşıyaka Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 18 Nisan 1999 tarihine kadar sürdürdü.

2002 yılında Bosna Hersek’te kendisinin aralarında olduğu Türkiye’den 12, Bosna Hersek’ten 5 olmak üzere, Bosna Hersek sevdalısı 17 arkadaşıyla “SEDEF” Sarajevo Eğitimi Geliştirme Vakfı’nı kuruluşunda yer aldı. 2004 yılında kar amacı gütmeyen Vakıf İngilizce eğitim veren Uluslararası Sarajevo Üniversitesi’ni (IUS) açarak eğitime başladı. Bu üniversite, eğitim yoluyla Bosna Hersek ekonomisine ve istihdamına katkı sağladı.

6 Nisan 1992 günü başlayan ve 15 Aralık 1995 gününe kadar süren, Boşnaklar’a uygulanan soykırım ve katliam sırasında soydaşlarına kucak açtı. Sırplar ve Hırvatlar tarafından evleri, arazileri ellerinden alınan ve katliama maruz kalarak Türkiye’ye, özellikle İzmir’e gelmek zorunda kalan soydaşlarımızın barınmaları için konut, gıda, sağlık ve benzeri her türlü ihtiyaçlarının BAYSAK ve TERCAN ailelerince karşılanması sağladı.

Bosna Hersek’ten ve Balkanlar’dan yüksek öğrenim görmek üzere ülkemize gelen öğrencilere burs vermekte, eğitimleri için gerekli yardımları yapmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Boşnak dernekleri ile Karadağ, Sancak, Makedonya ve Kosova’daki Boşnak Kültür Dernekleri ve partilerle devamlı işbirliği içinde bulunmaktadır.

2002 yılında Bosna Hersek Devleti’nin aldığı bir karar ile dünyada ilk ve tek olarak
kendisine Fahri Konsolosluk görevi verildi. Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, 28 Mayıs 2003 günü Bosna Hersek Başbakanı Sayın Adnan TERZIĆ tarafından, beraberindeki bakanlarla Bosna Hersek’ten gelen misafirlerin onurlandırdığı törenle açıldı.

SARAJEVO Büyükşehir Belediyesi Meclisi “SARAJEVO ŞEHRİ FAHRİ HEMŞEHRİLİK” ünvanı verdi. Fahri hemşehrilik ünvanı ve beratı, 21 Temmuz 2008 Pazartesi günü, Sarajevo Milli Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen bir seremoniyle kendisine takdim edildi.

GORAZDE Şehri Belediye Meclisi “GORAŽDE ŞEHRİ FAHRİ HEMŞEHRİLİK” ünvanı verdi. Fahri hemşehrilik ünvanı ve beratı, 18 Eylül 2009 Cuma günü Goražde Kültür Merkezi’nde yapılan bir törenle kendisine verildi.

Bosna Hersek Türkiye Fahri Başkonsolusu.
Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucu ve Onursal Başkanı
Dünya Bosna Hersek Göçmenler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyükelçisi
İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Onursal Başkanı.
Terbay Şirketler Gurubu’nun Kurucu ve Onursal Başkanı.

***

Ahmet Kemal Baysak, rođen 31.januara 1933.godine u Bayrakli predgrađe grada Izmira u Turskoj. Porijeklom je sa prostora Bosne i Hercegovine od oca iz porodice Grebo iz Ljubinja i majke iz porodice Resulović iz Trebinja. Njegov djed Avdo Grebo je sa porodicom iz Hercegovine došao u Izmir prije 140 godina i bavili su se poljoprivredom i to prije svega stočarstvom i proizvodnjom mlijeka.

Oženjen je sa gospođom Pervin koja je takođe porijeklom iz Bosne i Hercegovine od oca iz prodice Čatović iz Trebinja i majke iz porodice Bračković iz Trebinja.. Imaju troje djece dva sina i kćerku (Abdullah, Atilla i Ajšin) i sedmero unučadi.

Ahmet Kemal Baysak je 1951 godine u İndustrijsko-Zanatskoj Srednjoj Školi “Mithatpaša” u İzmiru. završio bravarski zanat i zajedno sa bratom Salihom osnovao zanatsku bravarsku radnju u Izmiru. Dana 01. jula 1954. godine zajedno sa svojim školskim drugom Džemalom Terdžanom (Cemal Tercan) osniva preduzeće TERBAY koje se bavilo metalnim konstrukcijama, a poslije je osnovao više preduzeća iz oblasti metalne industrije, građevinarstva i turizma zajedno sa ostalim članovima porodice Baysak (braćom i sestrama i svojom i njihovom djecom) i postao jedan od najuglednijih biznismena u Izmiru. Džemal Terdžan (Cemal Tercan) je zet, tj. muž njegove sestre. Inače, firma Terbay je jedna od jačih u regionu. Bave se proizvodnjom željeznih dijelova za kamione BMC (British Motor Company), izgradnja električnih centrala, cementara, raznih fabrika na princip “ključ u ruke“, ugostiteljstvo “Hotel Sisus” u Çesmama, proizvodnja patentiranih prozivoda.

Danas se Grupa TERBAY sastoji od sljedećih preduzeća;

Terbay Makine Endüstri ve Ticaret A.Ş. (Mašinska İndustrija i Trgovina)
Terbay İnşaat, Mimarlık, Mühendislik LTD.(İzgradnja, Projektovanje i Trgovina)
Terbay İthalat – İhracat LTD. (Uvoz – İzvoz)
Terbay Turizm, İnşaat ve Ticaret A.Ş. (Turizam, İzgradnja i Trgovina)
Bayalton Makine Endüstri ve Ticaret LTD. (Proizvodnja mašina i Trgovina)
Terbay–Polska SP.Z.O.O. Varşova Polonya (Terbay – Poljska Varšava)

Kemal Baysak je u svom poslovnom i privatnom životu aktivan u raznim društvima, sportskim i poslovnim udruženjima.

Pored toga što je veoma uvažen biznismen ne samo u Izmiru nego u cijeloj Turskoj Kemal Baysak se aktivirao i u politici u stranci DYP (Stranka pravog puta) i kada je ta stranka osvojila vlast u Turskoj u periodu od 27. Marta 1994.-e do 18. Aprila 1999.-e godine bio je Načelnik Općine Karsiyaka, inače druge po veličini od devet općina Izmira, koja broji oko 650.000 stanovnika.

Više godina je bio zamijenik predsjednika Industrijske komore Egejske regije, član Upravnog odbora Industrijske komore Egejske regije, osnovao Industrijsku zonu Ataturk (A.O.S.B.) u Izmiru jednoj od najvećih u Turskoj. Najduži period u kojem je bio kao predsjednik Industrijske zone Ataturk (A.O.S.B.), isto tako je bio i zamijenik predsjednika i član Upravnog Odbora Industrijske zone Ataturk (A.O.S.B.). Također je počasni osnivač i član Upravnog Odbora fondacije MEKSA, koje je osnovano unutar BGZ, Udruženje Tursko – Njemačke Ekonomske saradnje, a cilj društva je pomaganje u obrazovanju kadrova metalske struke balkanskih država. Član je glavnog odbora “Svjetski savez dijaspore Bosne i Hercegovine” (SSD BiH) i aktivan je član Tursko – Njemačkog i Poljskog udruženja za čovjekovu okolinu.

Pored ovog osnivač je i počasni predsjednik Kluba planinara i ljubitelja prirode “9. Septembar” (IDADIK) u Izmiru. Član je predsjedništva Sportskog kluba Karşiyaka i aktivan član Rotary kluba Izmir. Također je Počasni predsjednik Udruženja iseljenika Bosne i Hercegovine i Sandžaka u Izmiru. Kemal Baysak je jedan od 17 osnivača Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu (IUS)

Zbog ličnog zalaganja Baysaka i pružanja pomoći Bosni i Hercegovini i njenim građanima, za vrijeme kao i poslije rata, zvaničnici Vlade Bosne i Hercegovine, odlučili su da 28. maja 2003. godine otvore Počasni konzulat u Izmiru, a Baysaku dodjele titulu prvog počasnog konzula BiH.

Kemal Baysak je osnivač i počasni predsjednik Federacije Udruženja Kulture Bosne i Hercegovine u Republici Turskoj koja je osnovana 2003 godine.