Ahmet Kemal Baysak kabri başında anıldı

Eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu, duayen iş insanı, sanayici Ahmet Kemal Baysak, ölümünün ikinci yılında Soğukkuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anma etkinliği, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Şehoviç, Baysak ailesi, yakınları, dostları ve sevenlerini bir araya getirdi.

Baysak: Babamın dokunmadığı insan kalmamış

Duygu dolu anların yaşandığı törende konuşan Kemal Baysak’ın oğlu, İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Atilla Baysak, “Babamızın vefatının ikinci yıl dönümünde yine bir aradayız. Bizleri yalnız bırakmayıp yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz. Yine şunu anlıyoruz, babamın dokunmadığı insan kalmamış. Mekanı cennet olsun, hep özlemle anacağız” dedi.

Tugay: Gerçek bir kahramandı

Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Baysak’ın Karşıyaka’nın gelmiş, geçmiş en iyi belediye başkanı olarak anıldığını söyledi. Tugay duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Onu tanımak benim için çok özel bir deneyimdi. Uzun yıllar geçmesine rağmen Karşıyaka’nın gelmiş, geçmiş en iyi belediye başkanı olarak anılıyor. Ben de belediye başkan aday adayı olduktan sonra kendisinden hep yakınlık ve destek gördüm. Gerçekten hep değerli bir büyüğüm olarak önemli tavsiyelerde bulundu. Bireysel olarak da bana çok katkıları oldu. Tüm Baysak ailesiyle yakın olmak benim için bir şeref oldu. Kendisini büyük üzüntüler ile uğurladık. Bosna Hersek’te ne kadar çok sevildiğini oraya yaptığım bir ziyarette bizzat ben de gördüm. Gerçek bir kahramandı, çok nitelikli ve yeri doldurulamayacak bir insandı. Onu her zaman minnet ve şükranla hatırlayacağız; kendisine rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.”

Diker: O bizim babamızdı

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Diker ise “Karşıyaka Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nı (KARSAV) onun döneminde kurdum. Onun benden tek isteği katıldığı konserlerde zeybek oynamamdı. O bizim başkanımızdı, babamızdı; onu tanıdığım için çok mutluyum. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın” diye konuştu.

Yüksel: Kendi destanını yazdı

Gazeteci-yazar Okan Yüksel, Kemal Baysak’ın çok önemli ve değerli bir insan olduğunu vurguladı. Yüksel, “Doğanın kanunu bu, hayat varsa ölüm de var. Her insan ölür ama her insan yaşamış sayılmaz; bazı insanlar öldükten sonra bile asırlarca yaşamış sayılırlar. Başkanımız Kemal Baysak, öyle bir insandı. İyiliğiyle, yardımseverliğiyle, karakteriyle, yaratıcılığıyla kendi destanını yazan bir insandı. Kendisini rahmetle anıyorum” dedi.

Şehovic: Bize kucak açtı

Dünya Bosna-Hersek Birliği Başkanı Hasan Şehoviç, “Kemal Baysak Boşnak Camiası için çok önemli bir insandı. Bize kucak açtı. Vefat ettiğinde babamı kaybetmiş kadar üzülmüştüm. Mekanı cennet olsun” görüşlerini dile getirdi.