Balkan Halk Dansları Festivali 9. kez düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali 1 Aralık 2013 günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve yürüyüşle başladı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, festivalin 1935 ve 1936 yıllarında, bizzat Atatürk’ün talimatıyla iki kez düzenlendiğini, daha sonra uzun yıllar ara verildiğini belirtti.
Kocaoğlu, “İzmir’de yaşayan Balkan kökenli hemşerilerimiz bu festivale sahip çıkarak desteklemeselerdi, geçmişleriyle köprülerini sağlıklı bir şekilde kurmasalardı, biz bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştiremezdik. Esas teşekkür etmemiz gereken onlardır” dedi. Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve TBHKDF Kurucu ve Onursal Başkanı Ahmet Kemal Baysak da Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan bu festivali yeniden hayata geçirerek yedi yıldır düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.
9. Balkanlılar Halk Dansları Festivali, 1 Aralık 2013 Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış töreni ve Türk ekibinin “Zeybek” gösterisiyle başladı. Konak Meydanı’ndaki etkinlikte Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen ekipler halk danslarından örnekler sundu. Festivalin açılış nedeniyle Gündoğdu Meydanı’nda açılış konseri düzenlendi. Konserde Shantel ve Bucovina Club Orkestrası sahne aldı.
6 Aralık 2013 gününe kadar süren festivalde 11 Balkan ülkesinden halk dansları ekibi ağırlandı. Festivalde konuk ülke ekipleri Çiğli Belediyesi Konferans Salonu, Karşıyaka Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu, Çamdibi Atatürk Parkı Amfi Tiyatro, Buca Çevik Bir Meydanı, Sarnıç Cumhuriyet Meydanı, Bornova Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi ve Gaziemir Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu gibi noktalarda dans gösterileri sergiledi.
Balkanlılar Halk Dansları Festivali ile eş zamanlı olarak Kültürpark’taki İzmir Sanat’ta Bosna Hersekli ressamların eserleri sergilendi. Izet Alkovic, Dzeko Hodzic, Edin Numankadic ve Dzevdet Nikocevic’in eserlerinden oluşan ‘’Balkan Kenti İzmir’’ başlıklı sergi sanatseverlerden büyük ilgi gördü. 01 Aralık 2013