Baysak’tan Tatı’ya Srebrenica Anıtı teşekkürü

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Buca’da yaptırılan Srebrenica Anıtı için Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya Boşnak halkı adına onur ve teşekkürlerini sundu. Baysak, Tatı’nın öncülüğünde Buca Belediyesi’nin Türkiye’de ve dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini anımsattı.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı ziyaret eden Ahmet Kemal Baysak, Tatı’nın Boşnaklar adına bir çok ilki Buca’ya kazandırdığını söyledi. Srebrenica’da yaşanan soykırımda Batı dünyasının her şeyi görmezden gelerek unutturmaya çalıştırmasına inat, yaşananların unutulmadığını, olanların katliam değil soykırım olduğunun da altını çizen Baysak, Başkan Ercan Tatı’nın cesur bir şekilde Srebrenica şehitlerinin ve annelerinin acısını paylaştığını açıkladı.

Buca’da bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslar arası Balkan Festivali ile Srebrenica Anıtı’nın da Buca’da hayat bulmasının önemine değinen Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Başkan Ercan Tatı’ya onur ve teşekkür plaketi sundu. Baysak’ın plaketinde şöyle denildi:

“11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek Srebrenica’da Boşnak soydaşlarımıza yapılan ve dünyanın unutturmaya çalıştığı soykırımın unutulmadığının, unutturulmayacağının, unutturulamayacağının sembolü olarak yeryüzünde ilk kez Buca Belediyesince yaptırılan ‘Srebrenica Anıtı’ için sizi Buca Belediye Meclisini ve çalışma arkadaşlarınızı yürekten kutluyor anıtın açılışı anısına Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu’muzun onur ve teşekkür belgesini sunuyoruz.”

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Srebrenica Anıtı’nın bir ilk olduğunu ama önümüzdeki yıl bu anıtın gerçek yeri olan Srebrenica’ya dikilmesi için temaslara geçileceğinin de altını çizdi. Başkan Tatı, “Tek hedefimiz 2013 yılının 11 Temmuz’un da aynı anıtı Bosna Hersek’e de yapmak olacaktır. Bunun için temaslar içersindeyiz. Buca’da yapılan Srebrenica Anıtı’mız Bosna Hersek’teki kardeşlerimize bir mesaj değildir. Asıl bu anıtın mesajı bu soykırımın yaşandığı zamanda gözü ve kulağını kapatarak görmezden gelen Batı dünyasınadır” dedi.