İzmir 1. Balkan Şurası toplandı

Türkiye’deki Balkan derneklerinin temsilcileri, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın öncülüğünde İzmir’de bir araya geldi. Toplantıya Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Geçen Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Şenel, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı, Bornova Belediye Meclisi Üyesi, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Şenay Biçer de katıldı.

İzmir’i sevenlerin İzmir’in geleceği için birlik olması gerektiğini kaydeden Çıray, Balkan göçmenlerinin her zaman ülkesini seven dürüst ve çalışkan insanlar olduklarını belirterek, “Benlik değil, birlik zamanı” dedi. 70’e yakın dernek başkanı ve yöneticisinin katıldığı toplantıda Makedonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu İbrahim Dönertaş, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Pehlivanoğlu, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Ege Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman da birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar Balkan Derneklerinin bu günden sonra daha sık bir araya geleceklerini ve önümüzdeki günlerde 2. Şura’nın daha geniş kapsamlı olarak toplanacağını söyledi. Toplantı sonunda Bosna Hersek Fahri Konsolosu ve Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Büyükelçisi Ahmet Kemal Baysak, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’a konsolosluğun ve federasyonun flamalarını vererek teşekkür etti.